Tanınmış xəttat Seyfəddin Məsimoğlunun 80 illik yubileyi qeyd olunub
Azərbaycanda oyma, yonma, cızma üsulu ilə sənət əsərlərinin yaradılması ənənəsi tarixən mövcud olub.  Əcdadlarımızın hələ lap qədim dövrlərdə daş üzərində oyub-cızdıqları və müxtəlif adət-ənənələri, əlamətləri özündə əks edirən şəkillər, fiqurlar bu günümüzədək gəlib çıxıb. Ağac üzərində oyma sənətinin tarixi isə yaxın keçmişdən başlayır.
Mayın 23-də AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun Elmi Şurasının iclasında bu elmi müəssisənin əməkdaşı, tanınmış xəttat, ağac üzərində xətt-oyma sənətinin ustadı Seyfəddin Məsimoğlunun 80 illik yubileyi qeyd olunub.
Tədbirdə Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Teymur Kərimli S.Məsimoğlunu yubileyi münasibətilə təbrik edib, ağac üzərində oyma sənətinin yaranma tarixi, onun özəllikləri, tanınmış xəttatın yaratdığı əsərlər barədə məlumat verib.
Sonra bu müəssisənin elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.ü.e.d. Paşa Kərimov Seyfəddin Məsumoğlunun həyat və yaradıcılığından, institutdakı səmərəli fəaliyyətindən danışıb.
Tədbirdə S.Məsimoğlu 80 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutunun Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub.

Tradition of creating works of art carving techniques, turning and scratching historically exists in Azerbaijan.
Most figures, paintings created by these methods our ancestors reflect a variety of traditions and customs. And the history of woodcarving has been laid in the recent past.
At the meeting of the Academician Council of the Institute of Manuscripts named after Muhammad Fuzuli of ANAS held the 80th anniversary of the employee of this scientific institution, renowned calligrapher, master of woodcarving Sayfaddin Masimoglu on 23 May.
At the event, Academic-Secretary of Department of Humanitarian Sciences of ANAS, director of the institute, Academician Teymur Karimli congratulated S.Masimoglu with the anniversary and gave information about the history of the art of wood carving, its features and the works of famous calligrapher.
Then, Deputy Director for Research of the institution, Dr. Philology Pasha Karimov told about the life, works and fruitful activity in the institute Sayfaddin Masimoglu.
At event S.Masimoglu was awarded the Honorary Diploma of ANAS Institute of Manuscripts in connection with the 80th anniversary.
The participants were also familiarized with the exhibition of works of applied prominent calligrapher.