Mayın 25-də AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylu “Müstəqillik dövründə Azərbaycanda dil siyasəti və qarşıda duran vəzifələr” mövusunda məruzə ilə çıxış edib.
M.Nağısoylu müstəqillik dövründə ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan dilinin inkişafı və qorunması sahəsindəki xidmətlərindən danışaraq bildirib ki, ümummili lider dil siyasətinə hər zaman dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri kimi yanaşıb.
İnstitut direktoru dil siyasətinin Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən də uğurla davam etdirildiyini qeyd edərək bildirib ki, ölkə başçısının Azərbaycan dilində latın qrafikası ilə kütləvi nəşrlərin həyata keçirilməsi ilə bağlı imzaladığı Sərəncama əsasən Azərbaycan ədəbiyyatı, mədəniyyəti və elminin ən dəyərli nümunələri latın qrafikası ilə yenidən nəşr olunub.
“Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı” haqqında Sərəncamdan söz açan məruzəçi qeyd edib ki, Dövlət Proqramının məqsədi Azərbaycan dilinin istifadəsinə və tətbiqinə dövlət qayğısının artırılmasını və Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsini təmin etməkdir. Natiq Dövlət Proqramının icrasına dair təqdim olunan Tədbirlər Planında göstərilən bəndlərin həyata keçirilməsi barədə ətraflı məlumat verib.
Daha sonra M.Nağısoylu Dilçilik İnstitutunda görülən bir sıra işlərdən danışıb, aparılmış struktur dəyişikliklərinin Azərbaycan dilçiliyinin dünya elminə inteqrasiyasına, görkəmli dilçi alimlərimizin beynəlxalq səviyyədə tanınmasına, eləcə də ədəbi dil tarixinin, qədim dillər və mədəniyyətlərin araşdırılmasına, ölkə ərazisində yaşayan azsaylı xalqların dillərinin öyrənilməsinə zəmin yaratdığını deyib. M.Nağısoylu institutda Qədim dillər və mədəniyyətlər, Sosiolinqvistika və dil siyasəti, Kompüter dilçiliyi, Monitorinq şöbələrinin yaradıldığını da bildirib. O, dilimizin saflığının qorunması, ədəbi dil normalarının pozulması hallarının qarşısının alınması sahəsində məqsədyönlü işlərin aparıldığını deyib: “İnstitut əməkdaşları bu məqsədlə vaxtaşırı yoxlamalar aparır, monitorinqlər keçirir, nöqsanların aradan qaldırılması üçün əməli tədbirlər görür. Televiziya və radio kanalları, mətbuat orqanları və sosial şəbəkələrdə Azərbaycan ədəbi dil normalarının pozulması hallarına tez-tez rast gəlmək olur. Bu sahədə qüsurların qarşısının alınmasında ictimaiyyətin də fəal iştirakının təmin edilməsi və operativ tədbirlərin görülməsi məqsədilə Dilçilik İnstitutunda bu yaxınlarda qaynar xətt açılıb”.
İnstitut direktoru ötən ilin noyabrında Akademiyanın 70 illik yubileyi ilə bağlı keçirilən Ümumi yığıncaqda Prezident İlham Əliyevin xalqımızın mənəvi sərvəti olan Azərbaycan dilinin saflığının qorunmasının zəruriliyi ilə bağlı çağırışlarına əsasən Dilçilik İnstitutu tərəfindən bir sıra mühüm elmi-tədqiqat işlərinin həyata keçiriləcəyini deyib.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb.
Məruzə ilə bağlı AMEA Rəyasət Heyəti qərar qəbul edib. Qərarda AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutuna bir sıra tapşırıqlar verilib ki, bunların sırasında beynəlxalq standartlar əsasında milli terminoloji informasiya sisteminin yaradılması, Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi informasiya bazasının yaradılması sahəsində tədbirlər planının, Azərbaycan dilinin etimoloji lüğətinin hazırlanması ilə bağlı təkliflər planının, Azərbaycan dilinin təkmilləşdirilmiş yeni izahlı lüğətinin hazırlanması, habelə 2016-cı ilin Azərbaycanda Multikulturalizm ili elan olunmasını nəzərə alaraq, ölkədə yaşayan digər xalqların, etnik qrupların dillərinin öyrənilməsi, dil əlaqələri, qarşılıqlı dil təsirləri istiqamətində işlərin gücləndirilməsi məsələləri yer alıb.
Bundan əlavə, ölkədə qədim dünya dillərinin və qədim mədəniyyətlərin öyrənilməsi üçün yeni layihələrin hazırlanması və həyata keçirilməsi, türk dillərinin qrammatikasının müqayisəli tədqiqi sahəsində işlərin intensivləşdirilməsi və ortaq əlifba, ortaq qrammatika ilə bağlı birgə layihələrin hazırlanması, Azərbaycan dilinin müxtəlif bölgələr üzrə dialektoloji atlaslarının hazırlanması işinin intensivləşdirilməsi və reallaşdırılması, türk dillərinin ortaq terminologiyasının yaradılması ilə bağlı tədbirlər planının hazırlanmasına qərar verilib.
Həmçinin qərarda dünyanın aparıcı elmi mərkəzləri ilə beynəlxalq əməkdaşlığın qurulması və dilçiliyin aktual problemlərinə dair birgə tədbirlərin həyata keçirilməsi, kütləvi informasiya vasitələrində dövlət dilinin təbliğinin gücləndirilməsi məqsədilə müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi, Azərbaycan dilinin yeni elmi qrammatikasının hazırlanması və dünya dilçilik elminin müasir inkişaf meyllərini nəzərə alaraq sosiolinqvistika və dilin psixologiyası ilə bağlı prioritet istiqamətlərin müəyyən edilməsi kimi məsələlər də öz əksini tapıb.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Neft və Qaz, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar, Qafqazşünaslıq, Elm Tarixi institutlarının strukturu və işçilərinin say tərkibi də təsdiq olunub.
Həmçinin AMEA-nın Təcrübə-Dayaq məntəqələrinin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi və Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda "Akademik Murtuza Nağıyev qiraətləri" adlı tədbirlərin təşkili ilə bağlı qərarlar qəbul edilib.
Bundan başqa, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin Elmi tərcümə şöbəsinin əsasnaməsinin təsdiqi, Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 50 illik yubileyi ilə əlaqədar "Azərbaycan Milli Ensiklopediyası" Elmi Mərkəzinin bir qrup əməkdaşının AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə mükafatlandırılması, o cümlədən Elmi Mərkəzin veb-portalının yaradılması və bu istiqamətdə digər işlər görülməsi ilə bağlı qərarlar qəbul edilib.
İclasda akademik Adilə Namazovanın 90, AMEA-nın müxbir üzvləri – Qalib Əfəndiyev və Möhsün Nağısoylunun 70 illik yubileylərinin keçirilməsi, həmçinin Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası, Aşqarlar Kimyası, Polimer Materialları, Dilçilik və Folklor institutlarında Təhsil şöbələrinin, Ədəbiyyat İnstitutunda Asiya xalqları ədəbiyyatı və Azərbaycan-Türkmənistan Özbəkistan ədəbi əlaqələri şöbələrinin yaradılması, Qeyri-üzvi Kimya, Tarix və Əlyazmalar institutlarının strukturlarında isə qismən dəyişiklik edilməsi qərara alınıb.

25 мая на очередном заседании Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана был заслушан доклад директора Института языкознания имени Насими, члена-корреспондента НАНА Мохсуна Нагисойлу на тему «Языковая политика в Азербайджане в период независимости и предстоящие задачи».
Говоря о важных заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева в области развития и защиты азербайджанского языка в период независимости, Мохсун Нагисойлу отметил, что великий лидер всегда относился к языковой политике как к одной из приоритетных сфер государственной политики.
Директор института отметил, что языковая политика успешно продолжается Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, и добавил, что, в соответствии с подписанным главой государства Распоряжением «Об осуществлении массовых изданий на азербайджанском языке с латинской графикой» от 12 января 2004 года, были переизданы самые ценные образцы азербайджанской литературы, культуры и науки.
Говоря о Распоряжении о «Государственной программе по использованию азербайджанского языка в условиях глобализации в соответствии с требованиями времени и развитию языкознания в стране», докладчик отметил, что целью Государственной программы является увеличение заботы государства об использовании и применении азербайджанского языка, обеспечение использования азербайджанского языка в условиях глобализации в соответствии с требованиями времени. Оратор также подробно рассказал о реализации пунктов Плана мероприятий, разработанного для выполнения Государственной программы.
Затем М.Нагисойлу рассказал о ряде мероприятий, осуществленных в Институте языкознания, и подчеркнул, что проводимые в институте структурные изменения способствуют интеграции отечественного языкознания в мировую науку, признанию выдающихся ученых-языковедов страны в международном масштабе, а также расширению исследований, которые ведутся с целью изучения истории литературного языка, древних языков и культур, языков малочисленных народов, проживающих на территории страны. Докладчик отметил, что в институте созданы отделы Древних языков и культур, Социолингвистики и языковой политики, Компьютерной лингвистики и Мониторинга. Он добавил, что осуществляются целенаправленные мероприятия для сохранения чистоты родного языка и предотвращения случаев нарушения норм литературного языка: «Сотрудниками института периодически проводятся проверки и мониторинги, осуществляются мероприятия для устранения недостатков. Нормы азербайджанского литературного языка часто нарушаются на телевидении и радиовещании, в органах печати и социальных сетях. Для обеспечения активного участия общественности в процессе предотвращения нарушений в данной сфере и проведения оперативных мероприятий недавно в Институте языкознания начала действовать горячая линия».
Директор института отметил, что в соответствии с призывами Президента Ильхама Алиева, связанными с необходимостью сохранения чистоты азербайджанского языка, являющегося духовным богатством нашего народа, которые прозвучали в его речи на Общем собрании, проведенном в ноябре прошлого года по случаю 70-летнего юбилея Академии, в Институте языкознания ведутся важные научно-исследовательские работы.
После прослушивания доклада состоялись дискуссии, были озвучены ответы на вопросы.
Затем Президиум принял постановление, согласно которому Институту языкознания имени Насими НАНА были даны поручения, охватывающие такие вопросы, как создание в соответствии с международными стандартами национальной терминологической информационной системы, разработка плана мероприятий в связи с созданием информационной базы азербайджанского языка как государственного и плана предложений для разработки этимологического словаря азербайджанского языка, подготовка нового усовершенствованного толкового словаря азербайджанского языка, а также в связи с объявлением 2016 года в Азербайджане Годом мультикультурализма было поручено расширить работы в сфере изучения языков проживающих в Азербайджане народов и этнических групп, вопросов языковых связей и взаимовлияний.
Помимо этого, было постановлено подготовить и реализовать новые проекты для изучения древних мировых языков и культур, расширить работы в сфере сравнительного исследования грамматики тюркских языков и подготовить совместные проекты, охватывающие общий алфавит и общую грамматику, ускорить работы по подготовке и изданию диалектологических атласов азербайджанского языка по различным регионам, подготовить план мероприятий по созданию общей терминологии тюркских языков.
Также в постановлении нашли свое отражение такие вопросы, как налаживание международного сотрудничества с ведущими научными центрами мира и реализация совместных проектов, направленных на изучение актуальных проблем языкознания, осуществление соответствующих мероприятий для усиления пропаганды государственного языка в средствах массовой информации, разработка новой научной грамматики азербайджанского языка и определение приоритетных сфер, связанных с социолингвистикой и психолингвистикой, с учетом тенденций современного развития языкознания в мире.