Azərbaycan alimləri Qərb rayonlarında neft axtarışlarını davam etdirir
AMEA Geologiya İnstitutunun əməkdaşları tərəfindənYevlax və Mingəçevir rayonlarında neft axtarışları aparılır.
Hazırda neft-qaz toplanma zonalarının geodinamik üsulla proqnozlaşdırılması üçün alqoritm və proqramların nəzəri əsasları hazırlanır. İşlər institutun Geodinamika və seysmologiya şöbəsi tərəfindən Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondunun qrant dəstəyi ilə həyata keçirilir.
Şöbənin rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Qədirov bildirib ki, tədqiqatlar yeni axtarış üsulu olan kəşfiyyat geodinamikası əsasında aparılır. Burada müasir geodinamik hərəkətlər, geofiziki, radiokimyəvi və istilik sahələri, deformasiya prosesləri, həmçinin flüid dinamikasının fəza-zaman dəyişmələri barədə əldə edilən informasiya neft və qaz yataqlarının axtarışı və kəşfiyyatında istifadə olunur. Bu tədqiqat üsulları ilə hazırda yerin təkində geodinamik proseslərdə anomaliyalar izlənilir. Anomaliyaların aşkarlanması üçün Acınohur dağ silsiləsinə yaxın zonalarda, o cümlədən Şəkidə də tədqiqatlar həyata keçiriləcək. Neft yataqlarının axtarışı məhz anomaliyaların müşahidəsi əsasında mümkün olacaq. İkiillik layihənin icrasına 2013-cü ilin oktyabrında başlanılmışdır.
Qeyd edək ki, bu ərazilərdən keçən Acınohur dağ silsiləsi ötən əsrin 40-60-cı illərində aparılmış geoloji tədqiqatlar nəticəsində perspektivli neft-qaz rayonu kimi qiymətləşdirilmişdir. Həmin vaxt elmi nəzəri məlumatlar əsasında bu geoloji zolaqda kəşfiyyat quyuları qazılmış, lakin elmi texnologiyanın kasadlığı səbəbindən axtarışlar lazımi mərhələyə çatdırılmamışdır.

The Azerbaijani scientists continue oil searches in the western regions of the country
The Institute of Geology of ANAS began oil searches in Yevlakh and Mingyachaur areas. As a result of the geological researches conducted in the 40-60th years in the territory of the Adjinour Mountain, this region was estimated as the perspective oil-and-gas area.
At that time in this territory prospecting wells were drilled, but in view of a poor development of scientific technologies searches didn't reach a necessary stage. Now the algorithm and theoretical bases of forecasting of zones of collecting oil and gas a geodynamic method prepare. Works are conducted by department of geodynamics and institute seismology at the expense of the grant allocated with scientific fund of the State Oil Company Azerbaijani Republic (SOCAR). Department head, corresponding member of ANAS Fakhraddin Gadirov notes that searches are conducted on the basis of prospecting geodynamics which is a new method of search. Data research methods observed anomalies in the geodynamic processes occurring in the Earth's crust. For detection of anomalies of research will be conducted also in the zones located near the Adjinour ridge, including in Sheki. Search of oil fields will be possible only on the basis of supervision over anomalies. Implementation of the two-year project began in October, 2013.