Azərbaycan alimləri Qərb rayonlarında neft axtarışlarını davam etdirir
AMEA Geologiya İnstitutunun əməkdaşları tərəfindənYevlax və Mingəçevir rayonlarında neft axtarışları aparılır.
Hazırda neft-qaz toplanma zonalarının geodinamik üsulla proqnozlaşdırılması üçün alqoritm və proqramların nəzəri əsasları hazırlanır. İşlər institutun Geodinamika və seysmologiya şöbəsi tərəfindən Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondunun qrant dəstəyi ilə həyata keçirilir.
Şöbənin rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Qədirov bildirib ki, tədqiqatlar yeni axtarış üsulu olan kəşfiyyat geodinamikası əsasında aparılır. Burada müasir geodinamik hərəkətlər, geofiziki, radiokimyəvi və istilik sahələri, deformasiya prosesləri, həmçinin flüid dinamikasının fəza-zaman dəyişmələri barədə əldə edilən informasiya neft və qaz yataqlarının axtarışı və kəşfiyyatında istifadə olunur. Bu tədqiqat üsulları ilə hazırda yerin təkində geodinamik proseslərdə anomaliyalar izlənilir. Anomaliyaların aşkarlanması üçün Acınohur dağ silsiləsinə yaxın zonalarda, o cümlədən Şəkidə də tədqiqatlar həyata keçiriləcək. Neft yataqlarının axtarışı məhz anomaliyaların müşahidəsi əsasında mümkün olacaq. İkiillik layihənin icrasına 2013-cü ilin oktyabrında başlanılmışdır.
Qeyd edək ki, bu ərazilərdən keçən Acınohur dağ silsiləsi ötən əsrin 40-60-cı illərində aparılmış geoloji tədqiqatlar nəticəsində perspektivli neft-qaz rayonu kimi qiymətləşdirilmişdir. Həmin vaxt elmi nəzəri məlumatlar əsasında bu geoloji zolaqda kəşfiyyat quyuları qazılmış, lakin elmi texnologiyanın kasadlığı səbəbindən axtarışlar lazımi mərhələyə çatdırılmamışdır.

Азербайджанские ученые продолжают поиски нефти в западных районах страны
Институт геологии НАНА начал поиски нефти в Евлахском и Мингячаурском районах. В результате геологических исследований, проведенных в 40-60-е годы на территории Аджиноурского горного хребта, данный регион был оценен как перспективный нефтегазоносный район.
В то время на этой территории были пробурены разведочные скважины, но ввиду слабого развития научных технологий поиски не достигли необходимой стадии. В настоящее время готовятся алгоритм и теоретические основы прогнозирования зон сбора нефти и газа геодинамическим методом. Работы ведутся отделом геодинамики и сейсмологии института за счет гранта, выделенного Научным фондом Государственной нефтяной компании Азербайджанкой Республики (ГНКАР).
Завотделом, член-корреспондент НАНА Фахраддин Гадиров отмечает, что поиски ведутся на основе разведочной геодинамики, которая является новым методом поиска. При данном методе в поиске и разведке нефти и газа используется информация, полученная в результате современных геодинамических движений, от геофизических, радиохимических и тепловых зон, процесса деформации, пространственно-временных изменений в результате флюидной динамики. Данными методами исследования наблюдают аномалии в геодинамических процессах, происходящие в земной коре. Для обнаружения аномалий исследования также будут проводиться в зонах, расположенных вблизи Аджиноурского горного хребта, в том числе в Шеки. Поиск нефтяных месторождений будет возможен лишь на основе наблюдения за аномалиями. Реализация двухлетнего проекта началось в октябре 2013 года.