AMEA Kibernetika İnstitutunun direktoru, akademikTelman Əliyev 27 fevral 2014-cü il tarixində Moskva şəhərində “Şimali dəniz yolu. Arktik regionun infrastrukturu və nəqliyyat-informasiya sistemi” mövzusunda keçirilənBeynəlxalq İnvestisiya Arktik Sammitində iştirak edəcək.
Arktik İctimai Elmlər Akademiyasının dəstəyi ilə keçirilən sammit çərçivəsində təşkil olunan “Şimalda həyat fəaliyyətinin təmin olunmasının innovativ texnologiyaları” mövzusunda dəyirmi masada T.Əliyevin “Texniki obyektlərin qəza vəziyyətinə keçidinin gizli dövrünün noise texnologiyaları və monitorinq sistemləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış etməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, sammitin keçirilməsində əsas məqsəd Arktik Şura ölkə rəhbərlərinin, nəzarətedici ölkələrin, maliyyə-sənaye sektorunun top-menecmentinin iştirakı ilə arktik region məsələlərinin həlli, elm və biznesin inteqrasiyası, ideyalar “bankı” və praktiki tətbiq etmək üçün elmi layihələrin hazırlanması məqsədilə dayanıqlı beynəlxalq platformanın yaradılmasıdır.

Академик Тельман Алиев получил приглашение на участие в Международном инвестиционном арктическом саммите
30.01.2014 00:00
Директор Института кибернетики НАНА академик Тельман Алиевпримет участие в Международном инвестиционном арктическом саммите «Северный морской путь. Инфраструктура и транспортно-коммуникационная система Арктического региона», который состоится 27 февраля 2014 года в Москве.
В организованном Арктической общественной академией наук круглом столе на тему «Инновационные технологии обеспечения жизнедеятельности на Севере» Т.Алиев выступит с докладом «Noise технологии и системы мониторинга скрытого периода перехода технических объектов в аварийное состояние».
Главная цель саммита – формирование устойчивой международной платформы с участием руководства стран Арктического совета, стран-наблюдателей и топ-менеджмента финансово-промышленного сектора для обсуждения и решения вопросов арктического региона, интеграции науки и бизнеса, выявления инвестиционных мотиваций и создания «банка» идей и научных проектов для практического применения.