Azərbaycanda arxeoloji abidələrin atlası yaradılacaq
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda Azərbaycan ərazisində tədqiq olunmuş və gələcəkdə olunacaq arxeoloji abidələrin informasiya-kommunikasiya texnologiyaları vasitəsilə qeydə alınmasına başlanılacaq.
İnstitutda bu işlə, bilavasitə “Arxeologiyada informasiya texnolo¬giyalarının tətbiqi” sektoru məşğul olacaq. Sektor arxeoloji abidələrin inventarlaşdırılması, sərhədlərinin müəyyən edilməsi, pasportlaşdırılması və xəritələrin hazırlanması işini həyata keçirəcək.
Qeyd edək ki, arxeoloji tədqiqatlarda aparılan bu işlər zamanı ilk dəfə Coğrafi İnformasiya Sistemindən istifadə ediləcək.
Azərbaycanın arxeoloji abidələrinin elektron xəritəsinin və maddi-mədəni nümunələrinin pasportunun yaradılması respublika ərazisindəki arxeoloji abidələrin müasir üsullarla mühafizəsi işinin, xüsusilə də onların elmi araşdırılmasının təkmilləşdirilməsinə xidmət edəcəkdir.
Arxeoloji abidələrin atlasının yaradılması AR Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2013-cü il 27 dekabr tarixli “Daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələrinin bərpası, qorunması, tarix və mədəniyyət qoruqlarının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi və inkişafına dair 2014-2020-ci illər üzrə Dövlət Proqramı” na dair Sərəncamına əsasən həyata keçiriləcək.

В Институте археологии и этнографии НАНА путем информационно-коммуникационных технологий будет проводиться регистрация археологических памятников. Этими работами будет заниматься сектор «Применение информационных технологий в археологии» института.
Отметим, что в ходе этих работ, проведенных при археологических исследованиях, впервые будет применяться Географическая информационная система. Создание электронной карты послужит их более эффективной защите, проведению научных исследований с использованием современных технологий. Кроме того, атлас даст возможность для популяризации археологического достояния Азербайджана в мире.
Составление атласа будет осуществлено в соответствии с утвержденной Президентом страны Ильхамом Алиевым Государственной программой по восстановлению, охране недвижимых исторических и культурных памятников, усовершенствованию и развитию деятельности исторических и культурных заповедников, рассчитанной на 2014-2020 годы.