Azərbaycanda arxeoloji abidələrin atlası yaradılacaq
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda Azərbaycan ərazisində tədqiq olunmuş və gələcəkdə olunacaq arxeoloji abidələrin informasiya-kommunikasiya texnologiyaları vasitəsilə qeydə alınmasına başlanılacaq.
İnstitutda bu işlə, bilavasitə “Arxeologiyada informasiya texnolo¬giyalarının tətbiqi” sektoru məşğul olacaq. Sektor arxeoloji abidələrin inventarlaşdırılması, sərhədlərinin müəyyən edilməsi, pasportlaşdırılması və xəritələrin hazırlanması işini həyata keçirəcək.
Qeyd edək ki, arxeoloji tədqiqatlarda aparılan bu işlər zamanı ilk dəfə Coğrafi İnformasiya Sistemindən istifadə ediləcək.
Azərbaycanın arxeoloji abidələrinin elektron xəritəsinin və maddi-mədəni nümunələrinin pasportunun yaradılması respublika ərazisindəki arxeoloji abidələrin müasir üsullarla mühafizəsi işinin, xüsusilə də onların elmi araşdırılmasının təkmilləşdirilməsinə xidmət edəcəkdir.
Arxeoloji abidələrin atlasının yaradılması AR Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2013-cü il 27 dekabr tarixli “Daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələrinin bərpası, qorunması, tarix və mədəniyyət qoruqlarının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi və inkişafına dair 2014-2020-ci illər üzrə Dövlət Proqramı” na dair Sərəncamına əsasən həyata keçiriləcək.

Arch Atlas to be created in Azerbaijan
ANAS Institute of Archaeology and Ethnography will launch the registration of archaeological monuments of Azerbaijan (Arch Atlas) which is investigated or to be investigated in future by means of information-communication technologies.
This work will be involved “Application of information technologies in archeology” sector of the institute. Inventory of archaeological monuments, determination of borders, prepare the documentation and maps issues will be carried out by the sector.
Note that, Geographic Information System to be used for the first time during archaeological researches carried out in this work.
Creation of Arch Atlas will be carried out pursuant to President Ilham Aliyev’s Order dated December 27, 2013 “State Program on Restoration, preservation of the real estate historical and cultural monuments, development of functioning of the historical and cultural reserves in 2014 -2020 years”.