"Yeni Fikir - 2017" startap müsabiqəsinin qalibləri müəyyən olunub
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) təşkilatçılığı və AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (YTP) əsas tərəfdaşlığı ilə reallaşdırılan "Yeni Fikir - 2017" startap müsabiqəsinin final mərhələsi keçirilib.
11 startap layihəsinin iştirak etdiyi finalda 5 komanda qalib olub. 1-ci yerə layiq görülən komandaya müsabiqənin baş sponsoru AMEA YTP tərəfindən 10 min manat pul mükafatı təqdim edilib. 2-ci və 3-cü yer sahiblərinə isə müsabiqəyə tərəfdaş olan özəl şirkətlər tərəfindən müvafiq olaraq 5 min manat və 2 min 500 manat pul mükafatı verilib. Bundan əlavə, qaliblər ABŞ-da yerləşən Silikon vadisinə gediş-gəliş üçün təyyarə bileti və digər müxtəlif mükafatlara layiq görülüblər.
Qaliblərin mükafatlandırılma mərasimində Təhsil nazirinin müavini Ceyhun Bayramov çıxış edərək təqdim olunan layihələrin fərqli istiqamətlərdə olmasını sevindirici hal kimi qiymətləndirib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin gənclər üçün yaratdığı imkanlar onların startaplara marağını artırıb.
Sonra BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurumun elmi potensialının "Yeni Fikir" layihəsini müvəffəqiyyətlə həyata keçirməyə imkan verdiyini söyləyib.
Tədbirdə AMEA YTP-nin direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev innovativ düşüncənin inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətindən söz açıb. Alim BMU ilə əməkdaşlıq müqaviləsi bağlandığını və gələcəkdə bu istiqamətdə daha da uğurlu layihələrə imza atacaqlarını qeyd edib.
Qeyd edək ki, texnologiya sahəsində innovativ fikirlərin ortaya çıxarılması, təşəbbüskar düşüncənin inkişaf etdirilməsi, ölkənin və regionun inkişafında rol oynaya biləcək beynəlxalq rəqabətə dayanıqlı şirkətlərin formalaşdırılması layihənin əsas məqsədlərindəndir.

Определены победители стартапного конкурса «Новая идея – 2017»
Состоялся финальный этап стартапного конкурса «Новая идея – 2017», реализованного при организационной поддержке Бакинского инженерного университета (БИУ) и при генеральном партнерстве Парка высоких технологий НАНА (ПВТ).
В финале, в котором приняло участие 11 стартапных проектов, победили 5 команд. Команде, удостоенному первого места, был вручен денежный приз в сумме 10 тыс. манат генеральным спонсором конкурса ПВТ НАНА. Обладателям второго и третьего мест были вручены денежные призы в сумме 5 тыс. и 2 тыс. 500 манат частными компаниями, являющимися партнерами конкурса. Кроме того, победители были удостоены авиабилетов в Силиконовую Долину в США и других различных наград.
На церемонии награждения победителей заместитель министра образования Джейхун Байрамов в своем выступлении высоко оценил различные направления представленных на конкурс проектов. Отметил, что условия, созданные Президентом Ильхамом Алиевым для молодежи, повысили их интерес к стартапам.
Далее ректор БИУ, профессор Хавар Мамедов отметил, что научный потенциал проект руководимой им структуры позволил успешно реализовать проект «Новая идея».
На мероприятии директор ПВТ НАНА, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев рассказал о значении развития инновационного мышления. Ученый отметил, что заключен договор с БИН и выразил уверенность в том, что в дальнейшем будут реализированы более успешные проекты в этом направлении.
Отметим, что выявление инновационных идей в технологической сфере, развитие идей инициаторства, формирование устойчивой к международной конкурентоспособности компаний, способных сыграть важную роль в развитии страны и региона - основные цели проекта.