İyunun 14-də AMEA M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda görkəmli alim Heydər Əfəndiyevin 110 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev Azərbaycan geokimya elminin inkişafında səmərəli xidmətləri olan Heydər Əfəndiyevin mənalı ömür yolundan, geniş elmi fəaliyyətindən, kimya sahəsinə gətirdiyi yeniliklərdən və qazandığı nailiyyətlərdən danışıb. Bildirib ki, H.Əfəndiyevin çoxşaxəli elmi yaradıcılığında ona şöhrət qazandıran geokimyəvi tədqiqatları olub. Alim, eyni zamanda, bacarıqlı elm təşkilatçısı kimi uzun müddət instituta rəhbərlik edib. Onun rəhbərliyi dövründə institutun elmi-tədqiqat fəaliyyəti genişlənib, burada nadir elementlər kimyası, analitik kimya və s. kimi istiqamətlər üzrə laboratoriyalar təşkil edilib.
Tədbirdə “Heydər Əfəndiyevin Azərbaycanda geokimyanın inkişafındakı rolu” mövzusunda məruzə dinlənilib.
Akademik Vasif Babazadə, professor Hikmət Mahmud və digər çıxış edənlər H.Əfəndiyevin elmə verdiyi töhfələrdən danışıb, alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.

В Институте катализа и неорганической химии отпразднован 110-летний юбилей видного ученого Гейдара Эфендиева
14 июня в Институте катализа и неорганической химии им. М.Нагиева НАНА состоялось мероприятие, посвященное 110-летнему юбилею видного ученого Гейдара Эфендиева.
На мероприятии вице-президент НАНА, директор института, академик Дильгам Тагиев рассказал о содержательном жизненном пути, широкой научной деятельности, успехах Гейдара Эфендиева в области химии, а также больших заслугах в развитии геохимии в Азербайджане.
Отмечалось, что славу его многогранному научному творчеству принесли исследования в области геохимии. В то же время ученый долгое время руководил институтом как умелый организатор науки. В период его руководства расширилась научно-исследовательская деятельность института, были учреждены лаборатории химии редких элементов, аналитической химии и т.п.
На мероприятии был заслушан доклад на тему «Роль Гейдара Эфендиева в развитии геохимии в Азербайджане».
Академик Васиф Бабазаде, профессор Махмуд Хикмет и другие выступившие поделились воспоминаниями об ученом, рассказали о его вкладах в науку.