“Türk dünyasında müstəqil dövlətçilik ənənəsi və inkişafın müasir problemləri” mövzusunda beynəlxalq konfrans işə başlayıb
İyunun 28-də AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Türk dünyasında müstəqil dövlətçilik ənənəsi və inkişafın müasir problemləri” mövzusunda beynəlxalq konfrans işə başlayıb.
Türkiyə, Qazaxıstan, Tatarıstan, Başqırdıstan və digər ölkələrdən olan alimlərin iştirak etdiyi tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açıb. O, beynəlxalq konfransın türk xalqlarının çoxəsrlik elmi-mədəni əlaqələrinin tarixinə nəzər salmaq baxımından önəmini vurğulayıb. Bildirib ki, tədbirdə türkdilli ölkələrin sivilizasiyası, elm, təhsil və mədəniyyət sahəsində qarşılıqlı əlaqələri, regionda baş verən ictimai-siyasi proseslər və digər mövzulara dair müzakirələr aparılacaq.
Türkdilli ölkələr arasında elm və təhsil sahəsindəki əlaqələrdən bəhs edən AMEA rəhbəri əməkdaşlığın bu istiqamətdə daha da genişlənəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Daha sonra akademik A.Əlizadə AMEA-nın yaranma tarixi və keçdiyi inkişaf yolundan danışıb. O, rəhbərlik etdiyi elm ocağında ilk dəfə olaraq 2015-ci ildən etibarən təşkil olunan magistratura pilləsi barədə məlumat verib. Prezident İlham Əliyevin dəstəyi ilə yaradılan AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının fəaliyyətindən də bəhs edən alim son illər Akademiyada elmin kommersiyalaşdırılması məqsədilə müxtəlif innovasiya yönümlü layihələrin həyata keçirildiyini deyib. Bildirib ki, AMEA dünyanın nüfuzlu elmi mərkəzləri, o cümlədən türkdilli dövlətlərin elmlər akademiyaları ilə sıx əməkdaşlıq edir.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Türk Dünyası Elmlər Akademiyaları Birliyi barədə məlumat verib. O, bu qurumun 2015-ci ildə Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasına üzv ölkələrin elmlər akademiyalarının fəaliyyətlərini əlaqələndirmək, birgə elmi layihələr həyata keçirmək, çoxcildlik nəşrlər hazırlamaq, ortaq elmi mövqedən çıxış etmək məqsədilə yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Türk Dünyası Elmlər Akademiyaları Birliyinə 2016-cı ildə Qazaxıstanın, 2017-ci ildə isə Türkiyənin elmlər akademiyaları sədrlik edib. Birliyin qərarı ilə bu quruma 2018-ci ildə rəhbərlik AMEA-ya həvalə olunub.
Müstəqillik illərində türkdilli ölkələr arasında elmi əlaqlərin daha da dərinləşdiyini deyən İ.Həbibbəyli türk dünyasından olan ölkələrin elmi mərkəzləri ilə birgə əməkdaşlığın həmin dövlətlərin alimlərinin beynəlxalq arenada tanınması baxımından əhəmiyyətli olduğunu bildirib.
Akademik İ.Həbibbəyli son 5 ildə AMEA-da 30-dan çox ölkənin elmi qurumları ilə əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalandığını, bundan başqa tədqiqatların müasir üsul və texnologiyalarla aparılması məqsədilə 10-dan artıq beynəlxalq laboratoriyanın yaradıldığını da diqqətə çatdırıb.
Türk Dünyası Elmlər Akademiyası Birliyi tərəfindən ortaq jurnalın təsis edilməsi təklifini irəli sürən AMEA-nın vitse-prezidenti bu nəşrin birliyə üzv ölkələrdə inteqrasiya prosesinə müsbət təsir edəcəyini bildirib. O, həmçinin türk dünyası alimlərinin adlarını daşıyan adlı mükafatların təsis edilməsinin önəmini vurğulayıb.
İ.Həbibbəyli bildirib ki, Qərb dünyası ilə müqayisədə türk dünyasının elmi qurumları ilə əməkdaşlıq üçün daha çox iş görülməli, ortaq layihələr hazılanmalıdır.
Tədbirdə Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva rəhbərlik etdiyi qurum barədə söz açaraq,  təşkilatın əsas məqsədinin türkdilli xalqlar arasında əlaqələri möhkəmləndirmək, türk dünyasının sahib olduğu mədəni irsi araşdırmaq, dünyada tanıtmaq və gələcək nəsillərə ötürmək olduğunu deyib. Bildirib ki, fondun fəaliyyət istiqamətlərindən biri də məhv edilmiş və mənimsənilmiş mədəni irsin mühafizəsi ilə əlaqədardır. Həmçinin Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində ermənilər tərəfindən dağıdılmış və məhv edilmiş abidələrin tədqiqi və həqiqətlərin dünyaya çatdırılması məqsədilə fondun dəstəyi ilə “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindəki tarix və mədəniyyət abidələrinə vurulan zərər” adlı kitab nəşr olunub.
Türkdilli xalqların dünya tarixində və mədəniyyətində əhəmiyyətli rol oynadığını deyən G.Əfəndiyeva türkdilli dövlətlərin və xalqların ümumi tarixi köklərə, ortaq zəngin irsə, dilə, incəsənətə, ədəbiyyata, adət-ənənələrə, milli mənəvi dəyərlərə malik olduğunu qeyd edib. O, türkdilli ölkələrin elmlər akademiyalarını rəhbərlik etdiyi fondla əməkdaşlıq etməyə səsləyib.
Sonra çıxış edən Beynəlxalq Türk Akademiyasının daimi katibi Asxat Kesikbayev təmsil etdiyi təşkilatın fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib. Bildirib ki, 2009-cu il oktyabr ayının 3-də Azərbaycanda keçirilən Türkdilli Dövlət Başçılarının IV Sammitində Qazaxıstan prezidenti Nursultan Nazarbayev tərəfindən türk dünyası ilə bağlı araşdırmalar aparmaq üçün beynəlxalq elmi mərkəzin yaradılması təklif edilib. 23 avqust 2012-ci ildə Bişkekdə təşkil edilən Sammitdə isə Azərbaycan, Qırğızıstan, Qazaxıstan və Türkiyə dövlətlərinin təşəbbüsü ilə Türk Akademiyası yaradılıb. Akademiya 27 avqust 2014-cü il tarixində beynəlxalq təşkilat statusu alıb.
Tədbirdə Türkiyə Elmlər Akademiyasının (TÜBA) prezidenti, professor Ahmet Cevat Acar “Elmi əməkdaşlığın əhəmiyyəti və TÜBA-nın Türk dünyasında rolu”, Tatarıstan Respublikası Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Myakzyum Salahov “Tatarıstan və Azərbaycan arasında mədəni və ictimai-siyasi əlaqələr: ənənələr və müasirlik”, Başqırdıstan Respublikası Elmlər Akadmemiyasının prezidenti, akademik Alfis Qayazov ““Pax Turan” məkanında Başqırdıstan və Azərbaycan: əməkdaşlıq və inkişaf perspektivləri” və TÜBA-nın vitse-prezidenti, professor Ahmet Nuri Yurdusev “Millətlərarası elmi təşkilatlar və Türk dünyasının elmi müəssisələri” mövzularında çıxış ediblər.

An international conference titled "Independent statehood tradition in the Turkic world and modern problems of development" kicked off
An international conference titled "Independent statehood tradition in the Turkic world and modern problems of development" has started at ANAS Central Scientific Library on June 28.
Academician Akif Alizadeh, President of ANAS, opened the event with participation of scientists from Turkey, Kazakhstan, Tatarstan, Bashkortostan and other countries. He emphasized the importance of the international conference from the point of history of centuries-old scientific and cultural relations of Turkic peoples. He said that the event will focus on the issues of cooperation between the Turkic-speaking countries in the field of civilization, science, education and culture, socio-political processes in the region and other topics.
Touching upon the relations between the Turkic-speaking countries in the field of science and education, the head of ANAS expressed confidence that, cooperation in this direction will be further expanded.
Later, academician A.Alizade talked about the history of ANAS and its development path. He informed about the master's degree organized for the first time since 2015. Speaking about the activity of the ANAS High Technologies Park created with the support of President Ilham Aliyev, the scientist said that various innovation projects were implemented in recent years in order to commercialize the science in the Academy. He noted that ANAS is closely cooperating with the influential scientific centers of the world, including the academies of Turkic speaking countries.
Vice-President of ANAS, academician Isa Habibbeyli spoke about the Turkic World Academy of Sciences. The organization was established in 2015 to co-ordinate the activities of the academies of the member-states of the Cooperation Council of Turkic Speaking States, to carry out joint scientific projects, to prepare multidimensional publications and to make a joint scientific position, the scientist underlined.
Over the last 5 years ANAS has signed a cooperation agreement with scientific institutions of more than 30 countries, and more than 10 international laboratories have been created with the aim of conducting research with modern methods and technologies, academician I.Habibbeyli noted.
Vice-president of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, proposed to establish a joint magazine by the Turkish World Academy of Sciences, emphasizing its positive impact on the integration process in member states. He also emphasized the importance of establishing awards named after scientists from the Turkic world. Different awards can be given for the Turkic world. For example, Yunus Emre, Yusif Mammadaliyev and other prizes can be established, the scientist stated.
The main goal of the organization is to strengthen relations between the Turkic-speaking peoples, to explore the cultural heritage of the Turkic world, to promote and transmit to future generations. One of the activities of the Foundation is related to the preserve of cultural heritage, Gunay Efendiyeva, president of International Turkic Culture and Heritage Foundation lined out.
The secretary of the International Turkic Academy, Askhat Kesikbayev, spoke over the organization's activities. He said that, Kazakh President Nursultan Nazarbayev proposed to establish an international scientific center for research on the Turkic world at the IV Summit of Turkic Speaking States held in Azerbaijan on October 3, 2009. The Turkic Academy was set up at the summit in Bishkek on 23 August 2012 on the initiative of Azerbaijan, Kyrgyzstan, Kazakhstan and Turkey. The Academy has received the status of an international organization on August 27, 2014.
Professor Ahmet Jevat Ajar, President of the Turkish Academy of Sciences (TAS) made a report on “The importance of scientific cooperation and the role of TAS in the Turkic world”, President of the Academy of Sciences of the Republic of Tatarstan, academician Maksum Salahov on "Cultural and socio-political relations between Tatarstan and Azerbaijan: traditions and modernity”, President of the Academy of Sciences of the Republic of Bashkortostan, academician Alfis Gayazov delivered a speech on "Bashkortostan and Azerbaijan: Development Perspectives and Cooperation in the “Pakh Turan” space” Vice-President of TAS, Professor Ahmet Nuri Yurdusev on "International Scientific Organizations and Scientific Institutions of the Turkic World ".