“Türk dünyasında müstəqil dövlətçilik ənənəsi və inkişafın müasir problemləri” mövzusunda beynəlxalq konfrans işə başlayıb
İyunun 28-də AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Türk dünyasında müstəqil dövlətçilik ənənəsi və inkişafın müasir problemləri” mövzusunda beynəlxalq konfrans işə başlayıb.
Türkiyə, Qazaxıstan, Tatarıstan, Başqırdıstan və digər ölkələrdən olan alimlərin iştirak etdiyi tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açıb. O, beynəlxalq konfransın türk xalqlarının çoxəsrlik elmi-mədəni əlaqələrinin tarixinə nəzər salmaq baxımından önəmini vurğulayıb. Bildirib ki, tədbirdə türkdilli ölkələrin sivilizasiyası, elm, təhsil və mədəniyyət sahəsində qarşılıqlı əlaqələri, regionda baş verən ictimai-siyasi proseslər və digər mövzulara dair müzakirələr aparılacaq.
Türkdilli ölkələr arasında elm və təhsil sahəsindəki əlaqələrdən bəhs edən AMEA rəhbəri əməkdaşlığın bu istiqamətdə daha da genişlənəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Daha sonra akademik A.Əlizadə AMEA-nın yaranma tarixi və keçdiyi inkişaf yolundan danışıb. O, rəhbərlik etdiyi elm ocağında ilk dəfə olaraq 2015-ci ildən etibarən təşkil olunan magistratura pilləsi barədə məlumat verib. Prezident İlham Əliyevin dəstəyi ilə yaradılan AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının fəaliyyətindən də bəhs edən alim son illər Akademiyada elmin kommersiyalaşdırılması məqsədilə müxtəlif innovasiya yönümlü layihələrin həyata keçirildiyini deyib. Bildirib ki, AMEA dünyanın nüfuzlu elmi mərkəzləri, o cümlədən türkdilli dövlətlərin elmlər akademiyaları ilə sıx əməkdaşlıq edir.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Türk Dünyası Elmlər Akademiyaları Birliyi barədə məlumat verib. O, bu qurumun 2015-ci ildə Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasına üzv ölkələrin elmlər akademiyalarının fəaliyyətlərini əlaqələndirmək, birgə elmi layihələr həyata keçirmək, çoxcildlik nəşrlər hazırlamaq, ortaq elmi mövqedən çıxış etmək məqsədilə yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Türk Dünyası Elmlər Akademiyaları Birliyinə 2016-cı ildə Qazaxıstanın, 2017-ci ildə isə Türkiyənin elmlər akademiyaları sədrlik edib. Birliyin qərarı ilə bu quruma 2018-ci ildə rəhbərlik AMEA-ya həvalə olunub.
Müstəqillik illərində türkdilli ölkələr arasında elmi əlaqlərin daha da dərinləşdiyini deyən İ.Həbibbəyli türk dünyasından olan ölkələrin elmi mərkəzləri ilə birgə əməkdaşlığın həmin dövlətlərin alimlərinin beynəlxalq arenada tanınması baxımından əhəmiyyətli olduğunu bildirib.
Akademik İ.Həbibbəyli son 5 ildə AMEA-da 30-dan çox ölkənin elmi qurumları ilə əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalandığını, bundan başqa tədqiqatların müasir üsul və texnologiyalarla aparılması məqsədilə 10-dan artıq beynəlxalq laboratoriyanın yaradıldığını da diqqətə çatdırıb.
Türk Dünyası Elmlər Akademiyası Birliyi tərəfindən ortaq jurnalın təsis edilməsi təklifini irəli sürən AMEA-nın vitse-prezidenti bu nəşrin birliyə üzv ölkələrdə inteqrasiya prosesinə müsbət təsir edəcəyini bildirib. O, həmçinin türk dünyası alimlərinin adlarını daşıyan adlı mükafatların təsis edilməsinin önəmini vurğulayıb.
İ.Həbibbəyli bildirib ki, Qərb dünyası ilə müqayisədə türk dünyasının elmi qurumları ilə əməkdaşlıq üçün daha çox iş görülməli, ortaq layihələr hazılanmalıdır.
Tədbirdə Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva rəhbərlik etdiyi qurum barədə söz açaraq,  təşkilatın əsas məqsədinin türkdilli xalqlar arasında əlaqələri möhkəmləndirmək, türk dünyasının sahib olduğu mədəni irsi araşdırmaq, dünyada tanıtmaq və gələcək nəsillərə ötürmək olduğunu deyib. Bildirib ki, fondun fəaliyyət istiqamətlərindən biri də məhv edilmiş və mənimsənilmiş mədəni irsin mühafizəsi ilə əlaqədardır. Həmçinin Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində ermənilər tərəfindən dağıdılmış və məhv edilmiş abidələrin tədqiqi və həqiqətlərin dünyaya çatdırılması məqsədilə fondun dəstəyi ilə “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindəki tarix və mədəniyyət abidələrinə vurulan zərər” adlı kitab nəşr olunub.
Türkdilli xalqların dünya tarixində və mədəniyyətində əhəmiyyətli rol oynadığını deyən G.Əfəndiyeva türkdilli dövlətlərin və xalqların ümumi tarixi köklərə, ortaq zəngin irsə, dilə, incəsənətə, ədəbiyyata, adət-ənənələrə, milli mənəvi dəyərlərə malik olduğunu qeyd edib. O, türkdilli ölkələrin elmlər akademiyalarını rəhbərlik etdiyi fondla əməkdaşlıq etməyə səsləyib.
Sonra çıxış edən Beynəlxalq Türk Akademiyasının daimi katibi Asxat Kesikbayev təmsil etdiyi təşkilatın fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib. Bildirib ki, 2009-cu il oktyabr ayının 3-də Azərbaycanda keçirilən Türkdilli Dövlət Başçılarının IV Sammitində Qazaxıstan prezidenti Nursultan Nazarbayev tərəfindən türk dünyası ilə bağlı araşdırmalar aparmaq üçün beynəlxalq elmi mərkəzin yaradılması təklif edilib. 23 avqust 2012-ci ildə Bişkekdə təşkil edilən Sammitdə isə Azərbaycan, Qırğızıstan, Qazaxıstan və Türkiyə dövlətlərinin təşəbbüsü ilə Türk Akademiyası yaradılıb. Akademiya 27 avqust 2014-cü il tarixində beynəlxalq təşkilat statusu alıb.
Tədbirdə Türkiyə Elmlər Akademiyasının (TÜBA) prezidenti, professor Ahmet Cevat Acar “Elmi əməkdaşlığın əhəmiyyəti və TÜBA-nın Türk dünyasında rolu”, Tatarıstan Respublikası Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Myakzyum Salahov “Tatarıstan və Azərbaycan arasında mədəni və ictimai-siyasi əlaqələr: ənənələr və müasirlik”, Başqırdıstan Respublikası Elmlər Akadmemiyasının prezidenti, akademik Alfis Qayazov ““Pax Turan” məkanında Başqırdıstan və Azərbaycan: əməkdaşlıq və inkişaf perspektivləri” və TÜBA-nın vitse-prezidenti, professor Ahmet Nuri Yurdusev “Millətlərarası elmi təşkilatlar və Türk dünyasının elmi müəssisələri” mövzularında çıxış ediblər.

28 июня в Центральной научной библтотеке НАНА начала свою работу международная научная конференция «Традиции независимой государственности в тюркском мире и современные проблемы развития».
На конференции принимают участие ученые и полномочные представители из Азербайджана, Турции, Казахстана, республик Татарстан и Башкортостан Российской Федерации и прочих стран.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде подчеркнул значимость конференции с точки зрения изучения истории многовековых научно-культурных связей тюркских народов. Говоря о сотрудничестве между тюркоязычными странами в области науки и образования, руководитель НАНА выразил свою уверенность в том, что связи в данном направлении расширятся еще больше.
Затем академик Акиф Ализаде рассказал об истории создания НАНА, пройденном ею пути развития, организации в 2015 году впервые за всю историю руководимого им храма науки ступени магистратуры и т.д. Говоря о деятельности созданного при поддержке Президента Ильхама Алиева Парка высоких технологий НАНА, ученый сообщил, что в последние годы в Академии осуществляются различные инновационные проекты, нацеленные на коммерциализацию науки. Академик отметил, что НАНА тесно сотрудничает с авторитетными научными центрами мира, в том числе с академиями наук тюркоязычных стран.
Далее выступил вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который рассказал о деятельности Ассоциации академий наук тюркского мира. Он сообщил, что данная Ассоциация была создана в 2015 году для координирования деятельности академий наук стран-членов Совета сотрудничества тюркоязычных государств, осуществления совместных научных проектов, подготовки многотомных изданий, отстаивания общей научной позиции. Академик отметил, что в 2016 году председательство над Ассоциацией академий наук тюркского мира осуществляла Академия наук Казахстана, а в 2017 году – Академия наук Турции; решением Ассоциации в 2018 году руководство было поручено НАНА.
Сообщив, что в годы независимости научные связи между тюркоязычными странами еще более расширились, вице-президент НАНА добавил, что сотрудничество между научными центрами стран тюркского мира играет важную роль и в пропаганде ученых из этих стран на международной арене.
Академик Иса Габиббейли отметил, что в течение последних 5-ти лет в НАНА были подписаны договора о сотрудничестве с научными организациями более чем 30-ти стран; помимо этого, для проведения исследований посредством современных методов и технологий были созданы более 10-ти международных лабораторий.
Выдвинув предложение об учреждении Ассоциацией академий наук тюркского мира совместного журнала, вице-президент НАНА отметил, что данное издание окажет положительное воздействие на процесс интеграции в странах-членах Ассоциации. Также он подчеркнул необходимость учреждения именных премий, которые будут носить имена видных ученых тюркского мира.
На мероприятии выступила президент Международного фонда тюркской культуры и наследия Гюнай Эфендиева, которая рассказала о деятельности руководимой ею организации, отметила, что основной целью Фонда является укрепление связей между тркоязычными народами, изучение культурного наследия тюркского мира, пропаганда этого наследия в мире и передача его следующим поколениям. Она сообщила, что еще одно из направлений деятельности Фонда связано с охраной культурного наследия.
Отметив, что тюркоязычные народы сыграли значимую роль в истории и культуре мира, Гюнай Эфендиева добавила, что тюркоязычные страны и народы имеют общие исторические корни, общее богатое наследие, язык, искусство, литературу, традиции, национально-нравственные ценности. Она призвала академии наук стран тюркского мира сотрудничать с руководимым ею фондом.
Затем в своем выступлении постоянный секретарь Международной тюркской академии Асхат Кесикбаев рассказал о сферах деятельности представляемой им организации. Он отметил, что на прошедшем в Азербайджане 3 октября 2009 года IV Саммите глав тюркоязычных государств президент Казахстана Нурсултан Назарбаев выдвинул предложение создать международный научный центр для проведения исследований, связанных с тюркским миром. А на Саммите, организованном 23 августа 2012 года в Бишкеке, по инициативе Азербайджана, Киргизии, Казахстана и Турции была создана Тюркская академия, которая 27 августа 2014 года получила статус международной организации.
Далее на мероприятии выступил президент Академии наук Турции (TÜBA), профессор Ахмет Джеват Аджар с докладом «Значимость научного сотрудничества и роль TÜBA в тюркском мире», президент Академии наук Республики Татарстан, академик Мякзум Салахов – с докладом «Культурные и общественно-политические связи между Татарстаном и Азербайджаном: традиции и современность», президент Академии наук Республики Башкортостан, академик Альфис Гаязов – с докладом «Башкортостан и Азербайджан в пространстве «Pax Turan»: сотрудничество и перспективы развития» и вице-президент TÜBA, профессор Ахмет Нури Юрдусев – с докладом «Межнациональные научные организации и научные учреждения тюркского мира».