İyunun 29-da AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda görkəmli alim, akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasının 90 illiyi münasibətilə tədbir keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları – bu elmi müəssisənin, Botanika İnstitutunun, Dendrologiya İnstitutunun, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Azərbaycan Elmi-Tədqiqat Əkinçilik İnstitutunun əməkdaşları və alimin tələbələri Fəxri xiyabanda görkəmli akademikin əziz xatirəsini yad edib, məzarı önünə əklillər və gül dəstələri qoyublar.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova Cəlal Əliyev məktəbinin yetirməsi olduğu üçün qürur hissi keçirdiyini bildirib. Müəlliminin Azərbaycan elmindəki misilsiz xidmətlərindən, müsbət insani keyfiyyətlərindən danışan İ.Hüseynova diqqətə çatdırıb ki, mərhum alim bir şəxsiyyət kimi tələbələrinə daim örnək olub. Azərbaycan elmi qarşısında müstəsna və təmənnasız xidmətlərinə görə akademik Cəlal Əliyev hələ sağlığında özünə əbədi abidə ucaldıb. Onun yaratdığı dünya səviyyəli müasir elmi məktəbin onlarla istedadlı yetirməsi bu gün Azərbaycanda və dünyanın ən nüfuzlu mərkəzlərində tədqiqatlar aparır, yeni elmi nailiyyətləri ilə respublikamızın, elmimizin adını ucaldırlar.

В Институте молекулярной биологии и биотехнологий отмечен 90-летний юбилей академика Джалала Алиева
29 июня в Институте молекулярной биологии и биотехнологий НАНА состоялось мероприятие, посвященное 90-летию со дня рождения выдающегося ученого, академика Джалала Алиева.
Вначале участники мероприятия – сотрудники этого научного учреждения, Института ботаники, Института дендрологии, Азербайджанского научно-исследовательского института сельского хозяйства Министерства сельского хозяйства и ученики ученого посетили Аллею почетного захоронения, где почтили светлую память ученого и возложили цветы к его могиле.
На мероприятии вице-президент НАНА, директор Института молекулярной биологии и биотехнологий, академик Ирада Гусейнова выразила, что она испытывает чувство гордости от того, что является выходцем научной школы Джалала Алиева. Говоря о положительных человеческих качествах своего учителя, И.Гусейнова отметила, что покойный ученый всегда был примером для своих учеников как личность.
Десятки талантливых выходцев современной научной школы ученого сегодня успешно проводят исследования в Азербайджане и самых авторитетных научных центрах мира, пропагандируют отечественную науку с новыми научными достижениями.