İyulun 3-də AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın Macarıstandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, filologiya elmləri doktoru, professor Vilayət Quliyevin tərcümə etdiyi və nəşrə hazırladığı "Əlimərdan Bəy Topçubaşov. Doğma Azərbaycanın mənafeyini qoruyacağıq" və "Əlimərdan Bəy Topçubaşov. Qafqaz Azərbaycanı nümayəndə heyətinin Sülh Konfransından tələbləri" kitablarının təqdimatı keçirilib.
Mərkəzi Elmi Kitabxanada baş tutan tədbir Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) 100 illik yubileyinə həsr olunub.
Təqdimat mərasimini AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi” haqqında 16 may 2017-ci il tarixli və cari ilin ölkəmizdə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edilməsi haqqında 10 yanvar 2018-ci il tarixli sərəncamları barədə məlumat verib. O, sözügedən sərəncamların icrası ilə əlaqədar AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında silsilə tədbirlərin keçirildiyini və il ərzində davam edəcəyini bildirib. Alim son illərdə Avropa və Şərq ölkələrindən AXC ilə bağlı mühüm sənədlərin ölkəmizə gətirilərək çap olunduğunu diqqətə çatdırıb.
İctimaiyyətə təqdim olunan kitablar barədə danışan akademik İ.Həbibbəyli bildirib ki, nəşrlərin müəllifi V.Quliyev hələ SSRİ dövründən AXC-nin qurucuları ilə bağlı önəmli tədqiqatlar aparıb və dövri mətbuatda çap etdirib.
AMEA-nın vitse-prezidenti ölkəmizin müstəqilliyinin Paris Sülh Konfransında de-fakto tanınmasında AXC-nin nümayəndə heyətinin rəhbəri, görkəmli ictimai-siyasi xadim Əlimərdan Bəy Topçubaşovun diplomatik bacarığının mühüm rol oynadığını və sözügedən əsərlərdə bunun əksini tapdığını qeyd edib.
Daha sonra çıxış edən professor V.Quliyev kitabların ərsəyə gəlmə prosesi barədə məlumat verib. O, rus dilindən tərcümə olunan "Əlimərdan Bəy Topçubaşov. Doğma Azərbaycanın mənafeyini qoruyacağıq" kitabında Ə.Topçubaşovun 1919-1920-ci illərdə Azərbaycan hökumətinə göndərdiyi məlumatların, eləcə də məqalələrin, yazışmaların yer aldığını söyləyib.
"Əlimərdan Bəy Topçubaşov. Qafqaz Azərbaycanı nümayəndə heyətinin Sülh Konfransından tələbləri" kitabı barədə danışan V.Quliyev bildirib ki, ingilis dilindən tərcümə olunan bu nəşrdə həmin dövrdə Azərbaycanın sərhədləri, tarixi, iqtisadiyyatı, coğrafiyası, 31 mart soyqırımı və digər məlumatlar əks olunub.
Alim AXC dövrü ilə bağlı tədqiqatlarını bundan sonra da davam etdirəcəyini söyləyib, tədbirin təşkilatçılarına minnətdarlığını bildirib.
Tədbirdə Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov, AMEA-nın müxbir üzvü Tehran Əlişanoğlu, Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdirləri, professorlar - Asif Rüstəmli və Gülər Abdullabəyova çıxış edərək V.Quliyevin AXC dövrü ilə bağlı mütəmadi araşdırmalar apardığını, onun tədqiqatlarında elmi faktların üstünlük təşkil etdiyini və onun diplomatik fəaliyyəti zamanı xalqımızın tarixini, mədəniyyətini, adət-ənənələrini, ədəbiyyatını layiqincə təbliğ etdiyini vurğulayıblar.

"Alimardan Bey Topchubashov. We will defend the interests of native Azerbaijan" and "Alimardan Bey Topchubashov, Caucasian Azerbaijan's demands from the Peace Conference" book translated by Azerbaijani Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Hungary, doctor of philological sciences Vilayat Guliyev have been presented.
The event, taking place in the Central Scientific Library, has been dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR) and oranized by Institute of Literature named after N.Ganjavi.
The meeting was opened by vice-president of ANAS, director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbayli who gave information on President Ilham Aliyev’s order on "100th anniversary of Azerbaijan Democratic Republic". He said that a series of events were held in scientific institutions and organizations of ANAS in connection with the execution of these orders and will continue throughout the year.
Speaking about the books that have been presented, the author also pointed out that the author of the publications, V. Guliyev, has been conducting important researches and publications in the periodicals from the period of the USSR.
Diplomatic skills of the prominent public and political figure Alimardan Bey Topchubashov played an important role in the de facto recognition of the independence of our country at the Paris Peace Conference and reflected in these works, vice-president of ANAS emphasized.
Speaking at the event, Vilayat Guliyev informed about the process of book production. "Alimardan Bey Topchubashov. We will defend the interests of native Azerbaijan" book translated from the Russian language, reflects Topchubashov's information sent to the Azerbaijani government in 1919-1920, as well as articles and correspondence.
Speaking about a book titled "Alimardan Bey Topchubashov, Caucasus Azerbaijan's demmands from the Peace Conference", Guliev underlined that the publication was translated from English, where the borders, history, economy, geography of the country, March 31 genocide and other information is included.
Director of the Institute of Folklore, academician Mukhtar Imanov, correspondent member of ANAS Tehran Alishanoglu, department heads of the Institute of Literature, professors Asif Rustamli and Guler Abdullabeyova lined out that, V. Guliyev regularly conducts research on ADR period, and scientific facts prevail in his researches.