Şamaxıda gənc kimyaçıların yay məktəbinin açılışı olub
AMEA Kimya Elmlər Bölməsi və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə kimya sahəsində tədqiqatlar aparan gənclər üçün “Gənc kimyaçıların yay məktəbi – 2018” adlı tədbir keçirilib.
İyulun 4-də AMEA-nın Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında yay məktəbinin açılışı olub.
Əvvəlcə iştirakçılara rəsədxananın foyesində təşkil edilən sərgilər əsasında bu elm mərkəzi barədə ətraflı məlumat verilib.
Tədbirdə Kimya Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyev çıxış edərək “Gənc kimyaçıların yay məktəbi-2018”in akademiyanın tarixində gerçəkləşdirilən bu cür ilk təşəbbüs olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, gənc alim və mütəxəssislərin bir–birini yaxından tanımaları, qeyri-rəsmi müstəvidə aktual mövzularda fikir mübadiləsi aparmaları baxımından bu cür məktəblər xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Alim kimyaçıların yay məktəbində bölməyə daxil olan 4 institutdan 12 fəlsəfə doktoru, 16 doktorant və 6 magistr olmaqla, ümumilikdə 34 gənc mütəxəssisin iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra çıxış edən rəsədxananın direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov yay məktəbinin iştirakçılarına uğurlar arzulayıb, astrofizika elmi ilə kimya elminin qarşılıqlı əlaqələri barədə fikirlərini söyləyib, bu mövzuda müzakirələrin aparılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov yay məktəbinin əhəmiyyətindən danışaraq qeyd edib ki, ilk dəfə keçirilən bu tədbirə maraq gözlənildiyindən çox olub. Kimya sahəsində tədqiqatları ilə fərqlənən xeyli gənc alim və mütəxəssis yay məktəbində iştirak etmək üçün hüquq qazanıb. O, yay məktəbinin məqsədi və formatı haqqında gəncləri, yerli icra orqanlarının nümayəndələrini və media təmsilçilərini məlumatlandırıb.
Tədbirin rəsmi açılışından sonra 4 aktual mövzuda məruzələr dinlənilib, gənc kimyaçılar arasında fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, 5 gün müddətində gənc kimyaçılar müxtəlif elmi-intellektual və əyləncəli tədbirlərdə iştirak etməklə kimya elminin yeni prioritetlərinə dair biliklərini təkmilləşdirəcək, habelə yay mövsümündə vaxtlarını səmərəli keçirəcəklər. Belə ki, ilk günlərdə prioritet istiqamətlərlə bağlı AMEA-nın kimya bölməsinə daxil olan elmi müəssisələrdə aparılan tədqiqatların nəticələri yay məktəbində müzakirə ediləcək.
Sonrakı günlərdə iştirakçı gənclər teleskopla ulduzları müşahidə edəcək, ulduzlar sistemi haqqında sənədli filmlərə baxacaq, habelə Şamaxı rayonu ərazisindəki tarixi məkanlara ekskursiyalara gedəcəklər.

An event titled "Summer School for Young Chemists - 2018" was held for young people conducting chemistry research, organized by the Department of Chemical Sciences and the Young Scientists and Specialists Council.
A summer school was opened at Shamakhi Astrophysical Observatory on July 4.
Firstly, the participants were provided with detailed information about the science center on the basis of the exhibitions held at the lobby of the observatory.
Academician-secretary of the Department of Chemistry, Academician Dilgam Taghiyev said that the “Summer School of Young Chemists – 2018” was the first such initiative in the history of the Academy. He noted that such schools are of special importance for young scholars and specialists to know each other closely and to exchange views on topical issues in the informal environment. The scientist pointed out that 34 physicians, 16 doctoral students and 6 masters from 4 institutes included in the summer school of chemists participated in a total of 34 young specialists.
Director of the observatory, corresponding member of ANAS Namig Jalilov wished success to the participants of the summer school, expressed his views on the interaction of astrophysical science and chemistry and emphasized the importance of discussions on this subject.
Speaking about the importance of the summer school, the chairman of the Young Scientists and Specialists Council, PhD in Physics, Associate Professor Famin Salmanov noted that this event, which was held for the first time, was more than expected. Many young scientists and specialists who are distinguished by their research in chemistry have gained the right to attend a summer school. He informed young people about the purpose and format of summer school.
Following the official opening of the event, lectures were listened on 4 actual topics and exchange of views was made between young chemists.
It should be noted that within 5 days young chemists will improve their knowledge of new priorities of chemistry by participating in various scientific, intellectual and entertaining events, as well as spend their time in the summer season effectively.
In the days following, the participants will watch the stars with a telescope, watch documentary films about the stars system, and tour the historic sites in the Shamakhi region.