Şamaxıda gənc kimyaçıların yay məktəbinin açılışı olub
AMEA Kimya Elmlər Bölməsi və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə kimya sahəsində tədqiqatlar aparan gənclər üçün “Gənc kimyaçıların yay məktəbi – 2018” adlı tədbir keçirilib.
İyulun 4-də AMEA-nın Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında yay məktəbinin açılışı olub.
Əvvəlcə iştirakçılara rəsədxananın foyesində təşkil edilən sərgilər əsasında bu elm mərkəzi barədə ətraflı məlumat verilib.
Tədbirdə Kimya Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyev çıxış edərək “Gənc kimyaçıların yay məktəbi-2018”in akademiyanın tarixində gerçəkləşdirilən bu cür ilk təşəbbüs olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, gənc alim və mütəxəssislərin bir–birini yaxından tanımaları, qeyri-rəsmi müstəvidə aktual mövzularda fikir mübadiləsi aparmaları baxımından bu cür məktəblər xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Alim kimyaçıların yay məktəbində bölməyə daxil olan 4 institutdan 12 fəlsəfə doktoru, 16 doktorant və 6 magistr olmaqla, ümumilikdə 34 gənc mütəxəssisin iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra çıxış edən rəsədxananın direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov yay məktəbinin iştirakçılarına uğurlar arzulayıb, astrofizika elmi ilə kimya elminin qarşılıqlı əlaqələri barədə fikirlərini söyləyib, bu mövzuda müzakirələrin aparılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov yay məktəbinin əhəmiyyətindən danışaraq qeyd edib ki, ilk dəfə keçirilən bu tədbirə maraq gözlənildiyindən çox olub. Kimya sahəsində tədqiqatları ilə fərqlənən xeyli gənc alim və mütəxəssis yay məktəbində iştirak etmək üçün hüquq qazanıb. O, yay məktəbinin məqsədi və formatı haqqında gəncləri, yerli icra orqanlarının nümayəndələrini və media təmsilçilərini məlumatlandırıb.
Tədbirin rəsmi açılışından sonra 4 aktual mövzuda məruzələr dinlənilib, gənc kimyaçılar arasında fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, 5 gün müddətində gənc kimyaçılar müxtəlif elmi-intellektual və əyləncəli tədbirlərdə iştirak etməklə kimya elminin yeni prioritetlərinə dair biliklərini təkmilləşdirəcək, habelə yay mövsümündə vaxtlarını səmərəli keçirəcəklər. Belə ki, ilk günlərdə prioritet istiqamətlərlə bağlı AMEA-nın kimya bölməsinə daxil olan elmi müəssisələrdə aparılan tədqiqatların nəticələri yay məktəbində müzakirə ediləcək.
Sonrakı günlərdə iştirakçı gənclər teleskopla ulduzları müşahidə edəcək, ulduzlar sistemi haqqında sənədli filmlərə baxacaq, habelə Şamaxı rayonu ərazisindəki tarixi məkanlara ekskursiyalara gedəcəklər.

В Шамахе состоялось открытие Летней школы молодых химиков
При совместной организационной поддержке Отделения химических наук и Совета молодых ученых и специалистов НАНА для молодых людей, проводящих исследования в области химии, прошло мероприятие «Летняя школа молодых химиков - 2018».
4 июля в Шамахинской астрофизической обсерватории состоялась церемония открытия летней школы.
Сначала на основе выставок, организованных в фойе обсерватории, участникам была дана подробная информация о научном центре.
Академик-секретарь Отделения химических наук, академик Дильгам Тагиев отметил, что «Летняя школа юных химиков – 2018» стала первой инициативой подобного характера в истории академии. Было сказано, что такие школы имеют особое значение с точки зрения установления близких дружественных отношений между молодыми учеными и специалистами и обмена мнениями по актуальным вопросам на неофициальном уровне. Ученый довел до внимания, что в летнюю школу химиков в целом вошли 34 молодых специалиста из 4 институтов, включая 12 докторов философии, 16 докторантов и 6 магистрантов.
Директор обсерватории, член-корреспондент НАНА Намик Джалилов пожелал успехов участникам летней школы, высказал свои взгляды относительно взаимосвязи астрофизической науки с химией и подчеркнул значение обсуждений на эту тему.
Говоря о сущности летней школы, председатель Совета молодых ученых и специалистов, доктор философии по физике, доцент Фамин Салманов отметил, что интерес, проявленный к этому мероприятию, превзошел все ожидания. Право посещать летнюю школу получили многие молодые ученые и специалисты, отличившиеся своими исследованиями в области химии. Он проинформировал участников мероприятия о целях и формате летней школы.
После официального открытия мероприятия были заслушаны доклады по 4 актуальным темам, состоялся обмен мнениями между молодыми химиками.
Следует отметить, что в течение 5 дней, участвуя в научно-интеллектуальных и развлекательных мероприятиях, молодые химики обогатят свои знания о новых приоритетах химической науки, и эффективно будут проводить свое время. Первые дни будут посвящены обсуждению результатов исследований, проведенных в научных институтах Отделения химических наук НАНА в приоритетных направлениях.
В последующие дни молодые участники будут наблюдать за звездами посредством телескопа, смотреть документальные фильмы о звездах и посещать исторические места Шамахинского района.