Noyabrın 13-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada tanınmış elm xadimi, AMEA-nın sabiq prezidenti, akademik Mahmud Kərimovun anadan olmasının 70 illiyinə həsr edilən “Radiasiya prosesləri və onların tətbiqi” mövzusunda beynəlxalq konfrans işinə başlayıb.
Tədbir AMEA Rəyasət Heyəti, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi və Radiasiya Problemləri İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Beynəlxalq konfransda AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək Mahmud Kərimovun mənalı ömür yolundan, zəngin elmi yaradıcılığından danışıb. O, görkəmli alimin çoxşaxəli elmi fəaliyyəti ilə radiasiya fizikası və informatika sahələrinin yeni biliklərlə zənginləşməsində mühüm rol oynadığını bildirib. Qeyd edib ki, M.Kərimovun elmi tədqiqatlarının başlıca istiqaməti dielektriklər fizikası ilə bağlı olub. Alimin bir çox istiqamətlər üzrə müəyyən etdiyi metodlar və gəldiyi elmi nəticələr həmişə öz aktuallığı, fundamental-nəzəri və tətbiqi əhəmiyyəti ilə seçilib.
Akademik A.Əlizadə qeyd edib ki, böyük alim AMEA-ya rəhbərliyi dövründə Azərbaycan dövlətinin elm siyasətinə böyük töhfələr verib və elmimiz yeni bir inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. Bu görkəmli elm təşkilatçısı Azərbaycan elminin dünya elm strukturlarına sürətlə inteqrasiya olunmasına, xarici ölkələrdə əlaqələrin xeyli genişlənməsinə xidmət edib.
Böyük alim Mahmud Kərimovun nəcib xüsusiyyətlərindən danışan akademik A.Əlizadə onun mənəvi keyfiyyətlərinin elm adamlarının qəlbində daim yaşayacağını bildirib.
Sonra Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədov akademik M.Kərimovun həyatı və elmi fəaliyyəti haqqında məruzə ilə çıxış edib.
Bildirilib ki, görkəmli alimin elmi fəaliyyəti elektron paramaqnit rezonans, elektrik sahəsi, polimer, foto, radiasiya prosesləri sahələrini, ötən əsrin 90-cı illərində isə oksid birləşmələr və onların əsasında heterogen sistemlər, yarımkeçiricilər, neft, poliaromatik birləşmələr sahələrini də əhatə edib. Onun araşdırmalarının nəticələri ölkəmizdə və onun hüdudlarından kənarda nəşr edilib və 200-ə yaxın elmi əsərdə öz əksini tapıb. Mərhum alim elmi nailiyyətlərinə görə bir çox patent və müəlliflik şəhadətnamələri alıb.
N.Məmmədov qeyd edib ki, Mahmud Kərimov 1973-cü ildən akademiyanın Fizika İnstitutunda mühəndis kimi fəaliyyətə başlayıb. 1974-1984-cü illərdə radiasiya tədqiqatları sektorunda kiçik elmi işçidən laboratoriya rəhbəri vəzifəsinədək yüksəlib və 2001-ci ildə həmin sektorun direktoru olub. 2001-ci ildə AMEA-nın prezidenti seçilən Mahmud Kərimov ömrünün sonunadək bu vəzifədə çalışıb. Alim AMEA-ya rəhbərliyi dövründə dövlətin elm siyasətinin regionlarda da uğurla tətbiqinə çalışıb. Mahmud Kərimov ictimai fəallığı ilə də seçilərək, respublikamızın həyatında baş verən mühüm sosial-mədəni hadisələrə münasibətdə həmişə yüksək vətəndaş-ziyalı mövqeyi nümayiş etdirib.
Diqqətə çatdırılıb ki, mərhum akademikin zəngin elmi və elmi-təşkilatı fəaliyyəti dövlətimiz tərəfindən layiqincə qiymətləndirilib. O, Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Şöhrət” ordeninə layiq görülüb.
Tədbirdə çıxış edən Radiasiya Problemləri İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oqtay Səmədov ömrünün 40 ilini Azərbaycan elminin inkişafına həsr etmiş Mahmud Kərimovun zəngin elmi irsinin hər zaman gələcək nəsillər üçün mənbə olacağını söyləyib.
M.Kərimovun Radiasiya Problemləri İnstitutunun direktoru kimi fəaliyyətindən danışan O.Səmədov diqqətə çatdırıb ki, alimin dəstəyi ilə bu elmi müəssisədə Texniki Əməkdaşlıq Proqramı çərçivəsində 6 milli və çoxlu regional layihələr reallaşdırılıb. Həmin layihələr nəticəsində institutda Beynəlxalq Nüvə İnformasiya Sisteminin Azərbaycan bölümü yaradılıb, ölkəmizdə nüvə və radioaktiv materialların monitorinq laboratoriyası təşkil edilib, Tədqiqat Nüvə Reaktorunun elmi-iqtisadi əsaslandırılması həyata keçirilib, radiasiyalı texnologiyaların imkanları genişləndirilib.
Beynəlxalq konfransda akademiklər Abel Məhərrəmov, Vaqif Fərzəliyev, Telman Əliyev, Arif Həşimov, Adil Qəribov və başqaları çıxış edərək görkəmli alimin yüksək insani keyfiyyətlərindən, Azərbaycan fizika elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən danışıb, onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər. Qeyd olunub ki, tanınmış alim, bacarıqlı elm təşkilatçısı, akademik Mahmud Kərimovun əziz xatirəsi heç zaman unudulmayacaqdır.
Tədbir çərçivəsində akademik M.Kərimovun elmi nailiyyətlərini, AMEA-nın prezidenti kimi keçirdiyi görüşləri, yerli və xarici elmi konfranslardakı çıxışlarını əks etdirən videomateriallar nümayiş etdirilib.
Noyabrın 14-də başa çatacaq konfrans işini bölmə iclasları üzrə davam etdirib.
Bölmə iclaslarında radiasiya materialşünaslığı, radiasiya təhlükəsizliyi, radioekologiya, radiasiya texnologiyalarının təbabət və ətraf mühit problemlərinin həllinə tətbiqi mövzularında müzakirələr aparılacaq.

On November 13, Central Scientific Library has started an international conference on "Radiation Processes and Their Application", dedicated to the 70th anniversary of the famous scientist, former president of ANAS, academician Mahmud Kerimov.
The event was co-organized by the Presidium of ANAS, Department of Physics, Mathematics and Technical Sciences and Institute of Radiation Problems.
President of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, academician Akif Alizadeh spoke at the international conference and spoke about Mahmud Kerimov's significant life, rich scientific creativity. He said that the prominent scientist played an important role in enriching radiation physics and informatics with new knowledge. He noted that the main direction of M.Kerimov's scientific researches was connected with dielectric physics.
Academician A.Alizade noted that great scientist has made a great contribution to the science policy of Azerbaijan during his leadership, and our science has entered a new phase of development. This prominent science organizer has contributed to the rapid integration of Azerbaijani science into world science structures and to a significant expansion of relations in foreign countries.
Speaking about the great scientist Mahmud Kerimov's noble qualities, academician A.Alizadeh said that his spiritual qualities will always be in the hearts of scientists.
Academician Nazim Mammadov, academician secretary of the Department of Physics and Mathematics and Technical Sciences, made a report on the life and scientific activity of academician M.Kerimov.
It was noted that the outstanding scientist's scientific activity included electron paramagnetic resonance, electric field, polymer, photography, radiation processes, oxide compounds in the 90s of the last century. His research has been published in and around the country and has been featured in nearly 200 scientific works. The late scientist has received many patent and copyright certificates for his scientific achievements.
Mahmud Kerimov has been working as an engineer at the Academy of Physics since 1973. From 1974 to 1984, he worked as a laboratory assistant in the radiation research sector and became the director of that sector in 2001. Mahmud Kerimov, who was elected president of ANAS in 2001, worked on this post until his death. Mahmud Kerimov has always been a high-profile citizen of Azerbaijan in terms of social and cultural events in the country.
It was noted that the rich scientific and scientific-organizational activity of the late academician was highly appreciated by our state. He was awarded the "Glory" order for his contribution to the development of Azerbaijani science.
Director of the Institute of Radiation Problems, correspondent member of ANAS Ogtay Samadov said that the rich scientific heritage of Mahmud Kerimov, devoted to the development of science in Azerbaijan for 40 years, will always be a source for future generations.
Speaking about M. Kerimov's activity as Director of the Institute of Radiation Problems, O.Samadov noted that 6 scientific and regional projects were implemented within the framework of the Technical Cooperation Program with the support of the scientist.
Academicians Abel Maharramov, Vagif Farzaliyev, Telman Aliyev, Arif Hashimov and others spoke at the conference and emphasized great human qualities of prominent scientist, contribution to the development of physics in Azerbaijan and shared his memories about it. It was noted that the memory of well-known scientist, capable scientist, academician Mahmud Kerimov will never be forgotten.
Within the framework of the event, video materials reflecting the academic achievements of academician M.Kerimov, his meetings as president of ANAS, his performances at local and foreign scientific conferences were demonstrated.
The conference, which will be completed on November 14, continued on sectional sessions.
Discussions will be held on the topic of radiation material science, radiation safety, radioecology, application of radiation technologies to the solution of medical and environmental problems in the department sessions.