AMEA-nın akad. Y.H.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda (NKPİ) görkəmli kimyaçı alim, Əməkdar elm xadimi, akademik Akif Əzizovun 75 illik yubileyi qeyd olunub.
Tədbir alimin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad olunması ilə başlayıb.
İclası NKPİ-nin direktoru, akademik Vaqif Abbasov açaraq A.Əzizovun həyatı və elmi fəaliyyəti haqqında danışıb. Bildirib ki, akademik 1943-cü il noyabrın 2-də Ağdərə rayonunun Umudlu kəndində anadan olub. O, 1960-cı ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Kimya fakültəsinə daxil olub, 1964-1966-cı illərdə təhsilini M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetində davam etdirib.
V.Abbasov akademikin 1966-cı ildə NKPİ-də əmək fəaliyyətinə başladığını, 1970-2014-cü illərdə institutun kiçik və böyük elmi işçi, laboratoriya və şöbə müdiri, həmçinin elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifələrində çalışdığını diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, alimin 2014-2016-cı illərdə AMEA Polimer Materialları İnstitutuna rəhbərlik etdiyini bildirib.
Eyni zamanda A.Əzizovun 1971-ci ildə "Haloidxinonların iştirakında nikelin π-allil kompleksləri əsaslı sistemlərin təsiri altında butadienin stereomüntəzəm polimerləşməsinin qanunauyğunluqlarının öyrənilməsi" mövzusunda namizədlik, 1991-ci ildə isə “Oliqomerləşmə və polimerləşmə proseslərinin metal-üzvi katalizində liqandların və zəif metal-liqand əlaqələrinin rolu” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə etdiyini xatırladıb. Həmçinin görkəmli alimin 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2014-cü ildə həqiqi üzvü seçildiyini deyib.
Tədbirdə, o cümlədən Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (Ombudsman), k.ü.e.d., professor Elmira Süleymanova, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev, Polimer Materialları İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov, k.ü.e.d., professor Minavər İbrahimova və digərləri çıxış edərək alimlə bağlı xatirələrini bölüşüb, ölkəmizdə kimya elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən danışıblar.

В Институте нефтехимических процессов им. академика Ю.М.Мамедалиева (ИНП) НАНА отметили 75-летняя годовщина со дня рождения выдающегося ученого химика, заслуженного деятеля науки, академика Акифа Азизова.
Открывший заседание директор ИНП, академик Вагиф Аббасов рассказал о жизни и научной деятельности ученого. Было отмечено, что Азизов Акиф Гамид оглы родился 2 ноября 1943 г. в селении Умудлу Агдеринского района. Поступил на химический факультет Азербайджанского государственного университета (1960), затем был отправлен в Московский государственный университет имени М. Ломоносова, где окончил химический факультет МГУ (1966).
После учебы в аспирантуре А. Азизов работал младшим научным сотрудником в Институте нефтехимических процессов АН Азербайджана, старшим научным сотрудником, заведующим лабораторией, руководителем отдела, в 1988-2014 гг. работал на должности заместителя директора по научной работе.
А.Азизов в 1971 г. стал доктором философии по химии, 1991 г. доктором химических наук, а в 1992 г. получил звание профессора. В 2001 г. избран членом-корреспондентом, а в 2014 г. – действительным членом Национальной академии наук Азербайджана.
В мероприятии приняли участие Омбудсмен Азербайджанской Республики, профессор Эльмира Сулейманова, директор Института химии присадок, академик Вагиф Фарзалиев, директор Института полимерных материалов, член-корреспондент НАНА Бахтияр Мамедов, доктор наук по химии, профессор Минавер Ибрагимова и другие.