Tarix İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli tarixçi alim, Əməkdar elm xadimi, AMEA-nın müxbir üzvü Qaraş Mədətovun 90 illik yubileyinə həsr olunan konfrans keçirilib.
AMEA-nın Əsas binasında baş tutan tədbirdə Milli Məclisin deputatları, respublikanın tanınmış alimləri, Q.Mədətovun ailə üzvləri və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə Qaraş Mədətovun elmi-pedaqoji fəaliyyətini əks etdirən kitablar və monoqrafiyalardan ibarət sərgiyə baxış olub.
Konfransı Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov açaraq görkəmli alimin həyatı və elmi fəaliyyətindən danışıb. Bildirib ki, Q.Mədətovun Azərbaycan tarix elminin inkişafında müstəsna xidmətləri olub və o, 1968-ci ildən ömrünün sonunadək institutun Azərbaycanın müasir dövr tarixi şöbəsinə rəhbərlik edib.
Q.Mədətovun bütün elmi fəaliyyətini Azərbaycanın 1941-1945-ci illər müharibəsi dövrü tarixinin tədqiqinə həsr etdiyini deyən Y.Mahmudov bildirib ki, alimin araşdırmalarının nəticəsi "Azərbaycan Böyük Vətən müharibəsində (1941-1945-ci illərdə)" monoqrafiyasında əksini tapıb. O, 1941-1945-ci illərdə ermənilər tərəfindən məqsədli şəkildə azərbaycanlıların müharibədən yayınması ilə bağlı şayiələrin yayıldığını, xalqımızın bu tarixinin silinməyə çalışıldığını söyləyib. Akademik Q.Mədətovun sözügedən monoqrafiyasının ermənilərin məkrli planlarının qarşısını aldığını diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, SSRİ rəhbərliyindəki erməni siyasətçilərin təzyiqlərinə baxmayaraq, Q.Mədətovun 3 cildlik "Azərbaycan tarixi" kitabını nəşr etdirməyə nail olduğunu deyib.
Y.Mahmudov, həmçinin bütövlükdə ölkə tarixinin aktual problemlərinə işıq salan alimin 160-dan artıq elmi əsərin müəllifi olduğunu, Q.Mədətovun rəhbərliyi ilə 11 doktorluq və 30 namizədlik dissertasiyasının müdafiə edildiyini vurğulayıb.
Alimin tarix elmimizi respublika sərhədlərindən kənarda da şərəflə təmsil etdiyini deyən akademik Q.Mədətovun əsərlərinin Moskva, Kiyev, Minsk, Tbilisi, Riqa və başqa şəhərlərdə nəşr olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan tarixinin tədqiqi və təbliği sahəsində böyük xidmətlərinə görə, alim 1983-cü ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib, o cümlədən 1990-cı ildə Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülüb.
Y.Mahmudov Q.Mədətovun "Azərbaycan SSR 1941-1945-ci illər müharibəsində" monoqrafiyasının 90 illik yubileyinə töhfə olaraq təkmilləşdirilmiş şəkildə təkrar nəşr edildiyini söyləyib.
Konfransda akademik Teymur Bünyadov, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Əliyev, professor Rəhilə Quliyeva və digərləri çıxış edərək görkəmli alimin Azərbaycan tarixinə verdiyi töhfələrdən bəhs ediblər.
Sonra Tarix İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramov "Q.Ə.Mədətovun elmi yaradıcılığında Azərbaycan xalqının 1941-1945-ci illər müharibəsində iştirakı məsələləri" və tarix elmləri doktoru Ədalət Qasımov "Q.Ə.Mədətovun həyatı və elmi-pedaqoji fəaliyyəti haqqında" məruzə ilə çıxış edib.
Sonda görkəmli alimin oğlu Tofiq Mədətov çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına öz minnətdarlığını bildirib.

ANAS Institute of History organized a conference dedicated to the 90th anniversary of prominent historian scientist, Honored Scientist, correspondent member of ANAS Garash Madatov at ANAS main bulding.
Members of Milli Majlis, well-known scientists of the republic, Q.Madatov’s family members and mass media attended the event.
Firstly, was held the exhibition of books and monographs reflecting the scientific-pedagogical activity of Garash Madatov.
Director of the Institute of History, academician Yagub Mahmudov spoke about the life and scientific activity of the prominent scientist.He noted that, Garash Madatov had exceptional services in the development of Azerbaijan's historical science, and since 1968 he has headed the Department of modern history of the Institute of History.
Garash Madatov devoted his scientific activity to the study of the period of the World War II in 1941-1945, as a result of his works, published the monograph “Azerbaijan during the World War II (1941-1945)”.
Works by academician Garash Madatov prevented the plans of Armenians to distort the history of the Azerbaijani people. In addition, despite the pressure of Armenian politicians on the leadership of the USSR, he said that, the scientist managed to publish the three-volume “History of Azerbaijan”.
Y.Mahmudov also noted that, the scientist was the author of more than 160 scientific works, under his leadership 11 doctors of science and 30 PhDs defended. His works have been published in a number of foreign countries. He noted that, in 1983 the scientist was elected as corresponding member of ANAS, and in 1990 he was awarded the honorary title of Honored Scientist.
During the event, academician Bunyadov Teymur, corresponding member of ANAS Vali Aliyev, Deputy Director for Scientific Work of the Institute Jabi Bahramov delivered report on “Problems of participation of the Azerbaijani people in the 1941-1945 war in the scientific works by Garash Madatov", Ph.D. in History Adalat Gasimov delivered a paper on “Life and scientific and pedagogical activity of Garash Madatov”.
In conclusion, son of the famous scientist Tofik Madatov thanked the organizers and participants of the event.