Tarix İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli tarixçi alim, Əməkdar elm xadimi, AMEA-nın müxbir üzvü Qaraş Mədətovun 90 illik yubileyinə həsr olunan konfrans keçirilib.
AMEA-nın Əsas binasında baş tutan tədbirdə Milli Məclisin deputatları, respublikanın tanınmış alimləri, Q.Mədətovun ailə üzvləri və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə Qaraş Mədətovun elmi-pedaqoji fəaliyyətini əks etdirən kitablar və monoqrafiyalardan ibarət sərgiyə baxış olub.
Konfransı Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov açaraq görkəmli alimin həyatı və elmi fəaliyyətindən danışıb. Bildirib ki, Q.Mədətovun Azərbaycan tarix elminin inkişafında müstəsna xidmətləri olub və o, 1968-ci ildən ömrünün sonunadək institutun Azərbaycanın müasir dövr tarixi şöbəsinə rəhbərlik edib.
Q.Mədətovun bütün elmi fəaliyyətini Azərbaycanın 1941-1945-ci illər müharibəsi dövrü tarixinin tədqiqinə həsr etdiyini deyən Y.Mahmudov bildirib ki, alimin araşdırmalarının nəticəsi "Azərbaycan Böyük Vətən müharibəsində (1941-1945-ci illərdə)" monoqrafiyasında əksini tapıb. O, 1941-1945-ci illərdə ermənilər tərəfindən məqsədli şəkildə azərbaycanlıların müharibədən yayınması ilə bağlı şayiələrin yayıldığını, xalqımızın bu tarixinin silinməyə çalışıldığını söyləyib. Akademik Q.Mədətovun sözügedən monoqrafiyasının ermənilərin məkrli planlarının qarşısını aldığını diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, SSRİ rəhbərliyindəki erməni siyasətçilərin təzyiqlərinə baxmayaraq, Q.Mədətovun 3 cildlik "Azərbaycan tarixi" kitabını nəşr etdirməyə nail olduğunu deyib.
Y.Mahmudov, həmçinin bütövlükdə ölkə tarixinin aktual problemlərinə işıq salan alimin 160-dan artıq elmi əsərin müəllifi olduğunu, Q.Mədətovun rəhbərliyi ilə 11 doktorluq və 30 namizədlik dissertasiyasının müdafiə edildiyini vurğulayıb.
Alimin tarix elmimizi respublika sərhədlərindən kənarda da şərəflə təmsil etdiyini deyən akademik Q.Mədətovun əsərlərinin Moskva, Kiyev, Minsk, Tbilisi, Riqa və başqa şəhərlərdə nəşr olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan tarixinin tədqiqi və təbliği sahəsində böyük xidmətlərinə görə, alim 1983-cü ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib, o cümlədən 1990-cı ildə Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülüb.
Y.Mahmudov Q.Mədətovun "Azərbaycan SSR 1941-1945-ci illər müharibəsində" monoqrafiyasının 90 illik yubileyinə töhfə olaraq təkmilləşdirilmiş şəkildə təkrar nəşr edildiyini söyləyib.
Konfransda akademik Teymur Bünyadov, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Əliyev, professor Rəhilə Quliyeva və digərləri çıxış edərək görkəmli alimin Azərbaycan tarixinə verdiyi töhfələrdən bəhs ediblər.
Sonra Tarix İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramov "Q.Ə.Mədətovun elmi yaradıcılığında Azərbaycan xalqının 1941-1945-ci illər müharibəsində iştirakı məsələləri" və tarix elmləri doktoru Ədalət Qasımov "Q.Ə.Mədətovun həyatı və elmi-pedaqoji fəaliyyəti haqqında" məruzə ilə çıxış edib.
Sonda görkəmli alimin oğlu Tofiq Mədətov çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına öz minnətdarlığını bildirib.

В НАНА отметили 90-летие выдающегося историка Гараша Мадатова
состоялась конференция, посвященная 90-летию видного историка, Заслуженного деятеля науки, члена-корреспондента Гараша Мадатова, в котором приняли участие депутаты Милли Меджлиса, известные ученые республики, члены семьи Г. Мадатова и представители СМИ.
Вначале, была проведена выставка книг и монографий, отражающих научно-педагогическую деятельность Гараша Мадатова.
В своей вступительной речи директор Института истории, академик Ягуб Махмудов рассказал о жизни и научной деятельности ученого. Он отметил, что Г. Мадатов имел исключительные заслуги в развитии исторической науки Азербайджана, и с 1968 года до конца своей жизни он возглавлял Отдел современной истории Азербайджана при Институте истории.
Г.Мадатов посвятивший свою научную деятельность изучению периоду Второй мировой войны в 1941-1945 гг., в результате своих работ выпустил монографию «Азербайджан в период Второй мировой войны (1941-1945 гг)». Эта работа академика Г. Мадатова предотвратила  планы армян по искажению истории азербайджанского народа. Кроме того, несмотря на давление армянских политиков на руководство СССР, он сказал, что ученому удалось опубликовать трехтомник «История Азербайджана».
Я. Махмудов также отметил, что ученый, который проливший свет на актуальные проблемы истории страны в целом, являлся автором более 160 научных работ, под его руководством защитились 11 докторов наук и 30 кандидатов наук. Его работы были опубликованы в ряде зарубежных стран. Он отметил, что в 1983 году ученый был избран членом-корреспондентом НАНА, а в 1990 году ему было присвоено почетное звание Заслуженного деятеля науки.
В ходе мероприятия выступили академик Теймур Бунъядов, член-корреспондент НАНА Вали Алиев, заместитель директора по научной работе института Джаби Бахрамов выступил с докладом «Вопросы участия азербайджанского народа в войне 1941-1945 годов в научной работе Г.А. Мадатова», доктор наук по истории Адалят Гасымов выступил с докладом на тему «О жизни и научно-педагогической деятельности Г. А. Мадатова».
В заключение сын известного ученого Тофик Мадатов выразил благодарность организаторам и участникам мероприятия.