İnteraktiv açıq dərsdə termodinamikanın qanunlarından bəhs olunub
Naxçıvan Muxtar Respublikası Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə muxtar respublikanın ümumtəhsil məktəblərinin şagirdləri üçün növbəti interaktiv açıq dərs təşkil olunub. Dərsdə AMEA Naxçıvan Bölməsinin Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun Sorbsiya prosesləri laboratoriyasının rəhbəri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Günel Məmmədova “Termodinamikanın qanunları” mövzusundan danışıb.
Bildirib ki, termodinamika müxtəlif növ enerjilərin qarşılıqlı çevrilmələri və bu çevrilmələrin qanunlarını öyrənən elmdir. Termodinamikanın qanunları fizika fənnində öyrənilir. Eyni zamanda kimyəvi reaksiyalarda da termodinamik parametrləri bilmək mütləqdir.
G.Məmmədova qeyd edib ki, XIX əsrin birinci yarısında bir elm sahəsi kimi yaranan termodinamikanın 4 qanunu var. Birinci qanununa enerjinin saxlanma qanunu da deyilir. Bu qanun 3 böyük alimin - alman həkimi Yulius Mayer, alman fiziki German Helmholts və ingilis fiziki Ceyms Coul adı ilə bağlıdır.
Termodinamikanın ikinci qanunundan bəhs edən kimyaçı alim şagirdlərin diqqətinə çatdırıb ki, bu qanun entropiya (S) anlayışı ilə bağlıdır. Entropiya sistemin nizamsızlığı funksiyasıdır.
Qeyd olunub ki, termodinamikanın üçüncü qanunu 1906-cı ildə alman fiziki və kimyaçısı Valter Nernst tərəfindən müəyyənləşdirilib və bu qanun Nernst teoremi kimi də ifadə olunur. Termodinamikanın sonuncu qanununa isə 0 qanun deyilir.

На интерактивном открытом уроке рассказано о законах термодинамики
Очередное интерактивное открытое занятие для учащихся 226 средних школ автономной республики было организовано Министерством образования Нахчыванской Автономной Республики, где заведующая лабораторией Института природных ресурсов  Нахчыванского отделения, д.ф.п.х., доцент Гюнель Мамедова выступила с докладом на тему «Законы термодинамики».
В своем выступлении она отметила, что термодинамика – это раздел физики, изучающий общие свойства макроскопических систем и способы передачи и превращения энергии в таких системах. В то же время важно знать термодинамические параметры химических реакций.
Термодинамика как наука возникла в конце первой половины XIX столетия и имеет 4 закона. Первый закон термодинамики непосредственно связан с законом сохранения энергии. Этот закон связан с именем 3 великих ученых - немецкого врача Юлиуса Майера, немецкого физика Германа Гельмгольца и английского физика Джеймса Коула.
Второй закон термодинамики - закон об абсолютном значении энтропии, который позволяет вычислить константу равновесия химической реакции Третий закон термодинамики был определен немецким физиком и химиком Вальтером Нернстом в 1906 году и этот закон также выражается как теорема Нернста. Последний закон термодинамики называется нулевым.