Fevralın 7-də AMEA-nın Əsas binasında görkəmli bioloq alim, həkim və pedaqoq, AMEA-nın müxbir üzvü Dəmir Hacıyevin anadan olmasının 90 illiyinə həsr edilən konfrans keçirilib.
Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək D.Hacıyevin Azərbaycan tibb elminin inkişafında və təbliğində müstəsna xidmətlərindən, alimin yüksək insani keyfiyyətlərindən danışıb. O, Dəmir Hacıyevin öz intellektual səviyyəsi, təfəkkürü və xarakteri ilə onu tanıyanlar arasında xüsusi hörmət qazandığını qeyd edib.
Görkəmli alimlə bağlı xatirələrini bölüşən AMEA rəhbəri onun 1964-1999-cu illərdə Azərbaycan Tibb Universitetinin (ATU) Tibbi biologiya və genetika kafedrasına rəhbərlik etdiyini və həmin dövrdə kafedranın elmi-tədqiqat və tədris proqramlarında mühüm dəyişikliklərin baş verdiyini qeyd edib. Bildirib ki, sözügedən kafedrada respublika faunasının pareontoloji baxımdan tədqiqi ilə məşğul olunub və D.Hacıyev ömrünün yarısını bu kafedranın yenidən qurulmasına həsr edib.
Akademik A.Əlizadə bioloq alimin yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasına xüsusi diqqət yetirdiyini də vurğulayıb. O, D.Hacıyevin yaratdığı elmi məktəbin müasir dövrdə də uğurla fəaliyyət göstərdiyini, öz yeni nailiyyətləri ilə bütün dünyada tanındığını vurğulayıb.
Sonra çıxış edən BTEB-in akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov görkəmli alimin elmi, pedaqoji və ictimai fəaliyyəti barədə məlumat verib. Bildirib ki, D.Hacıyev fəaliyyəti ATU ilə bağlı olub, o, 30 ildən çox bu təhsil ocağında çalışıb.
Akademik-katib alimin elmi tədqiqatlarının əsas istiqamətini paleontologiya, paleobiologiyа, paleoteratologiya və paleopatologiya, eləcə də zoologiya, stratiqrafiya, tibbi biologiya, tibbi genetika və kosmik biologiyanın təşkil etdiyini diqqətə çatdırıb.
Görkəmli bioloqun elmi əsərlərinin və dərsliklərinin, mühazirə və məruzələrinin böyük maraqla qarşılandığını deyən Ə.Əmiraslanov D.Hacıyevin tələbəsinin hazırda onun fəaliyyət göstərdiyi kafedraya rəhbərlik etdiyini bildirib. O, D.Hacıyevin şəxsiyyətində xeyirxahlıq, peşəsinə olan sonsuz sədaqət hissi, tələbələrinə göstərdiyi qayğıkeş münasibət kimi keyfiyyətlərin cəmləndiyi vurğulayıb.
Daha sonra ATU-nun Tibbi biologiya və genetika kafedrasının müdiri, dosent Vaqif Kərimovun “AMEA-nın müxbir üzvü Dəmir Hacıyevin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Məruzəçi bildirib ki, alim uzun müddət Avrasiyanın miosen faunasını (hipparion) tədqiq edib. Qədim məməlilərin yeni cins və növlərini təsvir edib, Azıx mağarasında çoxtəbəqəli qədim insan düşərgəsini öyrənib. Bununla yanaşı, 60-cı illərdə Məmmədəli Hüseynov tərəfindən Dağlıq Qarabağın cənubunda aşkar edilmiş qədim insan məskəninin öyrənilməsində, dünya miqyasına qaldırılmasında Dəmir Hacıyevin böyük rolu olub. O, Azıx mağarasının 5-ci təbəqəsində aşkar edilən daş alətlərin Orta Aşel mədəniyyətinə mənsub olduğunu təsdiqləyib.
Tədbirdə ATU-nun rektoru, professor Gəray Gəraybəyli, Fiziologiya İnstitutunun direktoru, biologiya üzrə elmlər doktoru Ulduz Həşimova, Təbiət Tarixi Muzeyinin direktoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Tariyel Eybatov, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, tarix elmləri doktoru Əsədulla Cəfərov və digərləri çıxış edərək görkəmli alim haqqında xatirələrini bölüşüb, onun insani keyfiyyətlərindən, zəngin elmi yaradıcılığından danışıblar.

A conference dedicated to the 90th anniversary of ANAS correspondent member Demir Hajiyev
On February 7, ANAS hosted a conference dedicated to the 90th anniversary of prominent biologist, physician and educator, correspondent member of ANAS Demir Hajiyev at the main building of ANAS.
Speaking at the event organized by the Division of Biological and Medical Sciences (DBMS), head of ANASç academician Akif Alizadeh talked about D.Hajiyev's exceptional services in the development and propagation of Azerbaijan's medical science and high human qualities of the scientist. He noted that he had gained special respect among those who knew him through his intellectual level, mentality and character.
The head of ANAS, shared his memories of the outstanding scientist and noted that he headed the Department of Medical Biology and Genetics of the Azerbaijan Medical University (AMU) in 1964-1999 and significant changes in the scientific-research and educational programs of the department.
Then, academician-secretary of DBMS, academician Ahliman Amiraslanov informed about scientific, pedagogical and social activity of outstanding scientist. He noted that D.Hajiyev's activity was related to AMU, he worked for more than 30 years in this educational institution.
Scientist's research was paleontology, paleobiology, paleoteratology and paleopathology, as well as zoology, stratigraphy, medical biology, medical genetics and space biology, the speaker added.
Later, the report was made by the head of the Department of Medical Biology and Genetics of AMU, Associate Professor Vagif Karimov on "Scientific and scientific-organizational activities of corresponding member of ANAS Demir Hajiyev". For a long time, the scientist studied the Miocene fauna of Eurasia (hipparion). Describing the new breeds and types of ancient mammals, he studied the multistage ancient human camp in the Azykh cave, the speaker said.
The event has been attended by the rector of the University, Professor Garay Garaybeyli, Director of the Institute of Physiology, Doctor in Biology Ulduz Hashimova, Director of Nature History Museum, PhD in Biology Tariyel Eybatov, Head of the Department of Archeology and Ethnography Institute, Doctor of Historical Sciences Asadulla Jafarov and others shared memories about the scientist, spoke about his human qualities, rich scientific creativity.