“Şəxsi arxivlər və epistolyar nümunələr” kitabı işıq üzü görüb
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun Şəxsi arxivlərin tədqiqi şöbəsinin böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aytən Quliyevanın “Şəxsi arxivlər və epistolyar nümunələr” kitabı işıq üzü görüb.
Nəşrin elmi redaktoru institutun şöbə müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru Nailə Səmədova, rəyçiləri müəssisənin elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Paşa Kərimov və elmi katib, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əzizağa Nəcəfzadədir.
Gənc alim tərəfindən Rəşid bəy Əfən­di­ye­v, Süleyman Sani Axun­do­v, Cəfər Cab­bar­lı­, Qulam Məm­mədli­, Salman Müm­ta­z və di­gər­ görkəmli şəxsiyyətlərin şəxsi arxivlərindəki mək­tub­la­r ilk dəfə olaraq tədqiqata cəlb olunur. Azər­bay­can ədiblərinin ədə­bi epis­tol­yar ir­si Əl­yaz­ma­lar İns­ti­tu­tun­da mü­ha­fi­zə olu­nan konk­ret nü­mu­nə­lə­rə is­ti­nad edil­mək­lə araş­dı­rılır. Sözügedən monoqrafiyada ədə­bi epis­tol­yar ir­sin ədə­biy­yat və ic­ti­mai fi­kir ta­ri­xi­miz­də ye­ri və ro­lun­dan bəhs edil­ir.

The book "Personal archives and epistolary samples" by Ayten Guliyeva, senior researcher of the Department of Research of Private Archives of the Institute of Manuscripts of ANAS named after Mohammad Fuzuli, Doctor of Philosophy in Philology has been published.
The scientific editor of the publication is the head of the department of the institute, doctor of philological sciences Naila Samadova, the reviewers are the deputy director on scientific affairs, doctor of philological sciences Pasha Karimov and the scientific secretary, doctor of philological sciences, associate professor Azizaga Najafzadeh.
For the first time, the young scientist is involved in the study of letters in the personal archives of Rashid bey Efendiyev, Suleyman Sani Akhundov, Jafar Jabbarli, Gulam Mammadli, Salman Mumtaz and other prominent personalities. The literary epistolary heritage of Azerbaijani writers is studied with reference to specific examples preserved at the Institute of Manuscripts. The monograph discusses the place and role of literary epistolary heritage in the history of literature and public opinion.