Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti bu gün Azərbaycana səfərə gəlib.
Nümayəndə heyətinin tərkibinə REA-nın vitse-prezidenti, akademik Yuriy Baleqa, REA-nın prezidentinin müşaviri, hüquq elmləri doktoru Rəşad Qurbanov, REA-nın prezidentinin Katibliyinin rəisi Valeriya Belyanina və REA-nın Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəis müavini Olqa Qluxovtseva daxildir.
Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanında REA nümayəndə heyətini AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov və vitse-prezident, akademik İbrahim Quliyev qarşılayıblar.
Səfər çərçivəsində REA nümayəndə heyətinin AMEA-da ölkənin elmi ictimaiyyəti ilə görüşü və iki qurum arasında “Elm, innovasiya və təhsil sahəsində əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Rusiya Yol Xəritəsi”nin imzalanması planlaşdırılır. Yol Xəritəsi birgə qabaqcıl elmi və texnoloji tədqiqatların təşviqi, hər iki ölkə üçün aktual olan prioritet elmi istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsi, gənc alimlərə və istedadlara dəstək göstərilməsi, alimlərin mobilliyinin optimallaşdırılması, eləcə də hər iki ölkənin elm, innovasiya və təhsilinin cəmiyyətə və iqtisadiyyata inteqrasiyasının həyata keçirilməsi məqsədini daşıyır.
Üç günlük səfər çərçivəsində AMEA-nın elmi-tədqiqat müəssisələri və burada aparılan tədqiqatlar, kadr hazırlığı, yaradılmış maddi-texniki şərait, ən son avadanlıq və texnologiyalarla təchiz edilmiş, müasir tələblərə cavab verən laboratoriyalarla tanışlıq nəzərdə tutulur.

Сегодня делегация во главе с президентом Российской академии наук (РАН), академиком Александром Сергеевым прибыла с визитом в Азербайджан.
В состав делегации входят вице-президент РАН, академик Юрий Балега, советник президента РАН, доктор юридических наук Рашад Курбанов, начальник Секретариата президента РАН Валерия Белянина и заместитель начальника Управления международного сотрудничества РАН Ольга Глуховцева.
В Международном аэропорту Гейдара Алиева делегацию РАН встретили президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев, и.о. первого вице-президента НАНА, академик Ариф Гашимов и вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев.
В рамках визита планируется встреча делегации РАН с научной общественностью страны в НАНА и подписание между академиями наук двух стран «Азербайджано-российской дорожной карты сотрудничества в области науки, инноваций и образования». Дорожная карта нацелена на совместное продвижение передовых научно-технологических исследований, определение актуальных для обеих стран приоритетных сфер деятельности, оказание поддержки молодым ученым и талантам, оптимизацию мобильности ученых, а также интеграцию науки, инноваций и образования обеих стран в общество и экономику.
В рамках трехдневного визита предусмотрено ознакомление с научно-исследовательскими учреждениями НАНА и проводимыми здесь исследованиями, подготовкой кадров, созданными материально-техническими условиями, оснащенными передовым оборудованием и технологиями и отвечающими современным требованиям лабораториями и т.д.