AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkına yeni rezident qəbul olunub
Aprelin 12-də AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının Ekspertlər Şurasının növbəti onlayn iclası keçirilib.
“Zoom” platforması üzərindən keçirilən iclasda Ekspertlər Şurasının sədri, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev, Şuranın üzvləri, YT Parkın baş direktoru, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Vasif Abbasov, bir sıra məsul şəxslər, eləcə də rezidentlik üçün müraciət etmiş müəssisənin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Şuranın sədri, akademik Rasim Əliquliyev iclasın gündəliyində duran məsələni diqqətə çatdırıb. O, tədbirin “AK PACK” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin (MMC) YT Parkda rezident kimi qeydiyyata alınması üçün təqdim etdiyi “Yüksək texnologiyanın tətbiqi ilə polipropilen tərkibli kompozit məhsulların istehsalı və çapı” layihəsinin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirib.
Daha sonra “AK PACK” MMC-nin nümayəndəsi İsmayıl Kərimov çıxış edərək müəssisənin texnoparka rezidentlik üçün təqdim etdiyi layihə və “AK PACK” MMC-nin əsas fəaliyyət istiqamətləri haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, layihə qida sənayesində istifadə olunacaq polipropilen tərkibli kompozit məhsulların istehsal sahəsinin təşkil olunmasını və inkişaf etdirilməsini nəzərdə tutur. Onun sözlərinə görə, layihənin məqsədi ekoloji cəhətdən təmiz, qida məhsulları istehsalında (süd məhsulları, dondurma, çərəz və s.) istifadə edilən polipropilen tərkibli keyfiyyətli kompozit məhsulların istehsalını qurmaqdan və satışını həyata keçirməkdən ibarətdir.
“Valyuta ehtiyatlarının təmin edilməsi baxımından yeni texnologiyalarla təchiz edilmiş, respublikada anoloqu olmayan sənaye sahələrinin inkişaf etdirilməsi zəruridir”, - deyən İsmayıl Kərimov YT Parkda icrası nəzərdə tutulan layihənin polipropilen tərkibli kompozit məhsulların istehsalı sahəsinin innovativ texnologiyalar əsasında inkişaf etdirilməsində, eyni zamanda ixracyönümlü məhsul istehsalı və respublikadan valyuta axınının qarşısının qismən alınmasında yardımçı olacağını diqqətə çatdırıb. O, həmçinin istehsal zamanı tətbiq olunan müasir tələblərə cavab verən avadanlıqlar, çap makinaları barədə də ətraflı məlumat verib.
Məruzəçi bildirib ki, bu layihənin gerçəkləşdirilməsi üçün yerli mütəxəssislərlə yanaşı, bu sahədə Avropa ölkələrində, xüsusən də Türkiyədə ixtisaslaşmış şirkətlərin təcrübəsi əsasında iş fəaliyyətinin qurulması nəzərdə tutulur. Məhsulun xarici bazarlarda da satışa çıxarılmasının planlaşdırıldığını deyən müəssisənin nümayəndəsi gələcəkdə istifadə olunacaq xammalın təkrar emalı xüsusiyyəti sayəsində itkiyə yol verilməyəcəyini vurğulayıb. İsmayıl Kərimov bu istiqamətdə AMEA-nın müvafiq institutları ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulacağını da diqqətə çatdırıb.
İclasda Ekspertlər Şurasının sədri, akademik Rasim Əliquliyev, Şuranın katibi – Aşqarlar Kimyası İnstitutunun baş direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev, Şuranın üzvləri – Fizika İnstitutunun laboratoriya müdiri, akademik Cavad Abdinov, Polimer Materialları İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun icraçı direktoru, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov məsələ ətrafında rəy və təkliflərlə çıxış ediblər. Müzakirələrdə kompozit materialların alınması üsulu, qablaşdırılma avadanlıqlarının seçilməsi, qida məhsullarında polipropilen məhsullardan istifadənin üstünlükləri, bu sahədə yüksəkixtisaslı kadr hazırlığının həyata keçirilməsi, istehsal zamanı rəqabətədözümlü texnologiyaların tətbiqi, Azərbaycan alimlərinin bu işlərə cəlb olunması perspektivlərinin müəyyən edilməsi və AMEA-nın müvafiq elmi-tədqiqat müəssisələri ilə əməkdaşlıqların qurulması, eləcə də keyfiyyətli texnoloji yeniliklərin ortaya çıxarılması və s. məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb.
Tədbirdə çıxış edən Yüksək Texnologiyalar Parkının baş direktoru, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Vasif Abbasov texnoparkın bu kimi layihələrin ölkəmizdə inkişaf etdirilməsinə, cəmiyyətdə innovativ təşəbbüslərin artırılmasına, eləcə də elmin kommersiyalaşmasını həyata keçirməklə innovativ sahibkarlığın formalaşmasına daim dəstək verdiyini vurğulayıb. O, texnoparka yeni rezidentlərin seçilməsi zamanı AMEA-nın müvafiq institutları ilə birgə icra olunma potensialı olan layihələrə üstünlük verildiyini qeyd edib. Baş direktor “AK PACK” MMC-nin təqdim etdiyi layihənin AMEA-nın Polimer Materialları, Aşqarlar Kimyası və Neft-Kimya Prosesləri institutları ilə birgə icra olunma imkanlarına malik olduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra “AK PACK” MMC-nin YT Parkın rezidenti kimi qəbul edilməsinə dair səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, adıçəkilən iddiaçıya rezident statusu verilməsi qərara alınıb.
Sonda Şura sədri, akademik Rasim Əliquliyev müəssisənin AMEA-nın elmi-intellektual potensialından səmərəli istifadə edəcəyinə, YT Parkda təqdim olunan güzəşt və imtiyazlardan məqsədyönlü şəkildə faydalanacağına və ölkə iqtisadiyyatının inkişafına töhfələr verəcəyinə inamını ifadə edib.

A new resident has been accepted to the High-Tech Park of ANAS
Chairman of the Expert Council, vice-president of ANAS, academician Rasim Aliguliyev, members of the Council, general director of HT Park, PhD in economics Vasif Abbasov, a number of responsible persons, as well as representatives of the institution that applied for residency attended the meeting held on the platform “Zoom”.
Opening the event, Chairman of the Expert Council, academician Rasim Aliguliev brought to the attention the issue on the agenda of the meeting. He noted that the event was dedicated to the discussion of the project “Production and printing of polypropylene composite products with the application of high technology” presented by AK PACK Limited Liability Company (LLC) for registration as a resident in HT Park.
Then, the representative of “AK PACK” LLC Ismayil Karimov gave detailed information about the project presented by the enterprise to the Technopark for residency and the main activities of “AK PACK” LLC. He said that the project envisages the organization and development of the production area of polypropylene composite products to be used in the food industry. According to him, the aim of the project is to produce environmentally friendly, food products (dairy products, ice cream, cookies, etc.) consists of establishing and selling the production of quality composite products with polypropylene content used.
“From the point of view of ensuring foreign exchange reserves, it is necessary to develop industries equipped with new technologies that have no analogues in the republic,” Ismail Kerimov said, noting that the project planned to be implemented in the  High-Tech Park will contribute to the development of the production of polypropylene composite products based on innovative technologies, as well as the production of export-oriented products and partial prevention of the outflow of currency from the republic. He also provided detailed information about the equipment and printing machines that meet modern requirements applied during production.
The speaker noted that, along with local experts, it is planned to establish business activities in this area based on the experience of specialized companies in European countries, especially in Turkey, for the implementation of this project. Noting that the product is planned to be sold in foreign markets, the representative of the enterprise stressed that there will be no loss due to the recycling of raw materials to be used in the future. Ismayil Karimov also noted that cooperation with relevant institutions of ANAS will be established in this direction.
At the meeting, opinions and proposals on this issue were made: chairman of the Expert Council, academician Rasim Aliguliyev, secretary of the Council – general director of the Institute of Additive Chemistry, academician Vagif Farzaliyev, members of the Council – head of the Laboratory of the Institute of Physics, academician Javad Abdinov, general director of the Institute of Polymer Materials, corresponding member of ANAS Bakhtiyar Mammadov and executive director of the Institute of Information Technology, PhD in engineering, associate professor Rashid Alakbarov .
The discussions focused on the method of obtaining composite materials, selection of packaging equipment, advantages of using polypropylene products in food products, implementation of highly qualified personnel training in this field, application of competitive technologies in production, determination of prospects of involvement of Azerbaijani scientists in this work, establishment of cooperation with relevant research institutions of ANAS, as well as the emergence of there was an exchange of views on the issues, questions were answered.
General director of the High-Tech Park, PhD in economics Vasif Abbasov noted that Technopark constantly supports the development of such projects in our country, increasing innovative initiatives in society, as well as the formation of innovative entrepreneurship through the commercialization of science. During the election of new residents to the Technopark, preference was given to projects with the potential of joint implementation with the relevant institutions of ANAS. General director noted that the project presented by “AK PACK” LLC has the possibility of joint implementation with the Institutes of Polymer Materials, Chemistry of additives and petrochemical processes of ANAS.
Later, a vote was held on the admission of “AK PACK” LLC as a resident of HT Park. According to the results of the voting, it was decided to grant the said plaintiff resident status.
At the end, chairman of the Council, academician Rasim Aliguliyev expressed confidence that the enterprise will effectively use the scientific and intellectual potential of ANAS, will purposefully benefit from the privileges and privileges presented in HT Park and contribute to the development of the country's economy.