AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov: “Akademiyanın intellektual və innovasiya potensialı yüksək səviyyədə təqdim olunmalıdır”
03.06.2022 17:59
Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov “TEKNOFEST Azərbaycan” festivalında Akademiyanın iştirakının nəticələrinə həsr olunmuş AMEA-nın Rəyasət Heyətinin xüsusi iclasında çıxış edib.
Alim “TEKNOFEST Azərbaycan” festivalının Türkiyədən kənarda ilk dəfə Bakıda keçirilməsini tarixi hadisə kimi qiymətləndirib. Qeyd edib ki, bu mötəbər tədbir elmin və texnologiyaların populyarlaşdırılması, Azərbaycanda aerokosmik texnologiyalar, müdafiə sənayesi və innovativ sahibkarlıq kimi sahələrin geniş təbliğ edilməsi, rəqəmsal bilik və bacarıqlara malik istedadlı gənclərə dəstək göstərilməsi, ölkədə kadr potensialının gücləndirilməsi və milli texnoloji həllərin inkişafı üçün zəmin yaradılması ilə yanaşı, həm də böyük siyasi əhəmiyyətə malikdir. Belə ki, məhz 28 May – Müstəqillik Günündə Azərbaycan və Türkiyə prezidentlərinin bir araya gəlməsi bütün dünyaya siyasi mesaj verdi, iki qardaş ölkə arasındakı dostluq və strateji müttəfiqlik münasibətlərinin sarsılmazlığını nümayiş etdirdi.
Misir Mərdanov iki qardaş ölkə arasında əlaqələrin inkişafında dövlət başçılarının dostluq münasibətlərinin mühüm rol oynadığını, bütün sahələrdə Türkiyənin göstərdiyi dəstəyin, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Baş direktor rəhbərlik etdiyi Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun “TEKNOFEST Azərbaycan” festivalında əsaslı tədqiqatların nəticəsi olan mühüm layihə ilə təmsil olunduğunu diqqətə çatdırıb. O, sözügedən layihənin ölkənin elm və təhsil müəssisələri tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini vurğulayıb.
“Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının intellektual və innovasiya potensialının daha yaxşı təqdim olunması, müvafiq istiqamətdə mövcud problemlərin üzə çıxarılması və həyata keçirilən işlərin qiymətləndirilməsi üçün AMEA-nın Rəyasət Heyətində xüsusi, fasiləsiz işləyən, səriştəli və qabiliyyətli əməkdaşlardan ibarət bir qurum yaradılmalıdır. Bu qurum Akademiyanın elmi-tədqiqat institutlarında həyata keçirilən işlərlə, alim və mütəxəssislərin əldə etdikləri elmi nəticələrlə yaxından tanış olmalı və Rəyasət Heyətinin iclaslarında müvafiq məlumatları diqqətə çatdırmalıdır”, – deyə alim bildirib. Baş direktor AMEA-nın potensialının geniş ictimaiyyətə yüksək səviyyədə təqdim olunması istiqamətində zəruri addımların atılmasının Akademiyaya etimad göstərilməsində mühüm rol oynayacağını nəzərə çatdırıb.
AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov 2023-cü ildə Türkiyənin Samsun şəhərində keçiriləcək 6-cı “TEKNOFEST” festivalında AMEA-nın fəal iştirakı və orada elm və texnologiya sahəsində məhsullarının nümayişi ilə bağlı mühüm tədbirlərin həyata keçirilməsi istiqamətində məqsədyönlü işlərin yerinə yetirilməsinin önəmini qeyd edib.

Член-корреспондент НАНА Мисир Марданов: «Интеллектуальный и инновационный потенциал Академии наук должен быть представлен на высоком уровне»
03.06.2022 17:59
Генеральный директор Института математики и механики, член-корреспондент НАНА Мисир Марданов выступил на специальном заседании Президиума НАНА, посвященном итогам участия Академии наук на фестивале «TEKNOFEST Азербайджан».
Ученый отметил, что проведение фестиваля «TEKNOFEST» впервые за пределами Турции именно в Баку является историческим событием, и сообщил, что, наряду с популяризацией науки и технологий и решением ряда сопутствующих вопросов, это престижное мероприятие имеет и огромное политическое значение. Так, встреча президентов Азербайджана и Турции именно в День независимости – 28 Мая стала для всего мира политическим посылом и продемонстрировала непоколебимость дружбы и стратегического партнерства между двумя братскими государствами.
Мисир Марданов подчеркнул, что важную роль в развитии связей между двумя братскими странами играют дружеские взаимоотношения между главами государств, следует особо отметить ту поддержку, которую оказывает нам Турция, а также взаимообмен опытом в различных сферах.
Генеральный директор сообщил, что руководимый им Институт математики и механики представил на фестиваль «TEKNOFEST Азербайджан» важный проект, являющийся результатом тщательных и глубоких исследований и получивший высокую оценку со стороны научных и образовательных учреждений страны.
Ученый отметил: «Для лучшего представления интеллектуального и инновационного потенциала Национальной академии наук Азербайджана, выявления имеющихся в соответствующей сфере проблем и оценивания реализуемых мероприятий в Президиуме НАНА должна быть учреждена специальная и постоянно действующая структура, состоящая из компетентных и способных сотрудников. Эта структура должна быть осведомлена обо всех работах, выполняемых в научно-исследовательских институтах Академии наук, и полученных учеными и специалистами научных результатах, и представлять соответствующие сведения на заседаниях Президиума». Генеральный директор добавил, что осуществление необходимых мер, нацеленных на представление потенциала НАНА широкой общественности на высоком уровне, сыграет важную роль в укреплении доверия к Академии наук.
В заключение своего выступления член-корреспондент НАНА Мисир Марданов подчеркнул значимость выполнения целенаправленных работ в сфере реализации важных мероприятий, связанных с активным участием НАНА на Шестом фестивале «TEKNOFEST», который пройдет в 2023 году в турецком городе Самсун, и демонстрацией на фестивале продукции в сфере науки и технологий.