AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzində (ŞREM) Azərbaycanın dahi bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 130-cu ildönümü və 18 sentyabr - Milli Musiqi Günü ilə bağlı tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikası dövlət himni səsləndirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan ŞREM-in direktoru, fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü bildirib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin 1995-ci ildə imzaladığı Fərmana əsasən, dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəyovun doğum günü hər il Milli Musiqi Günü kimi qeyd olunur. Bu gün sadəcə musiqisevərlərin deyil, həm də xalqımızın bayramıdır.
Mərasimdə dahi bəstəkarın həyat və yaradıcılığından, zəngin irsindən, Azərbaycan musiqi tarixində oynadığı roldan, dünya musiqisinə gətirdiyi yeniliklərdən söhbət açılıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafına misilsiz töhfələr verən Üzeyir Hacıbəylinin 130 illik yubileyi respublikamızın hər yerində olduğu kimi, Şəkidə də silsilə tədbirlərlə qeyd olunur.
Sonra ŞREM-in əməkdaşlarının "Milli musiqi gününün qeyd olunması tarixi", “Azərbaycanın musiqi tarixi”, “Şəkinin Milli musiqimizə töhfəsi” “Müslüm Maqomayev” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

В Шекинском региональном научном центре (ШРНЦ) НАНА состоялось мероприятие по случаю 130-летней годовщины со дня рождения великого азербайджанского композитора Узеира Гаджибейли и 18 сентября - Дня национальной музыки.
Вначале прозвучал государственный гимн Азербайджанской Республики.
Открывая мероприятие вступительным словом, директор ШРНЦ, доктор философии по физико-математическим наукам Юсиф Шукюрлю сообщил, что согласно Указу, подписанному общенациональным лидером Гейдаром Алиевым в 1995 году в преддверии 110-летнего юбилея со дня рождения гениального композитора, 18 сентября ежегодно отмечается как День национальной музыки в нашей стране. Сегодня не только праздник любителей музыки, но и нашего народа.
На церемонии речь зашла о жизни и творчестве, богатом наследии гениального композитора, о его роли в истории азербайджанской музыки, о его вкладах в мировую музыку. Было отмечено, что130-летний юбилей Узеира Гаджибейли, который внес неоценимый вклад в развитие азербайджанской культуры, отмечается повсюду в нашей республике.
Далее были заслушаны доклады сотрудников ШРНЦ – «История празднования Дня национальной музыки», «История азербайджанской музыки», «Вклад Шеки в национальную музыку», «Муслим Магомаев».