AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri, akademik Asəf Hacıyev 25 sentyabr – 1 oktyabr 2016-cı il tarixlərində Çin Xalq Respublikasında elmi ezamiyyətdə olub.
Səfər Çinin Siçuan Universiteti və Honkonq Şəhər Universitetinin dəvəti ilə baş tutub.
Sentyabrın 26-da akademik A.Hacıyev Honkonq Şəhər Universitetində təşkil olunan seminarda çıxış edib. Toplantıda tətbiqi statistikanın müasir problemləri müzakirə olunub, müxtəlif ölkələrin alimləri son illərdə əldə olunan mühüm elmi nəticələrə dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Sentyabrın 28-də isə azərbaycanlı alim Çinin Siçuan Universitetində Beynəlxalq Məsləhətçilər Şurasının iclasında iştirak edib. Tədbirdə səsvermə yolu ilə şura üzvlərinin seçkisi keçirilib. 29 nəfərdən ibarət Beynəlxalq Məsləhətçilər Şurasına ABŞ-ın Harvard Universitetinin professoru, Nobel mükafatı laureatı Cek Şozzek, Harvard Universitetinin professoru Leonard Van der Kujip, ABŞ-ın Keys Vestern Reserv Universitetinin prezidenti Cefri Dyueklə yanaşı, akademik Asəf Hacıyev də üzv seçilib.
Azərbaycanlı alim, həmçinin Siçuan Univesitetində mühazirələr oxuyub, ehtimal nəzəriyyəsi və tətbiqi statistika sahəsində əldə etdiyi son nəticələri təqdim edib.
Tədbirdə ABŞ, Yaponiya, Cənubi Koreya universitetlərinin tanınmış alimləri ilə birgə elmi araşdırmaların aparılması yolları müzakirə edilib.

From 25 September to 1 October 2016, Acad. Asaf Hajiyev, head of laboratory at the Institute of Control Systems, was on an academic trip at the invitation of City University of Hong Kong and Sichuan University. On 26 September, Asaf Hajiyev spoke at the seminar at City University of Hong Kong. Other speakers were Thomas Kailath, professor of Stanford University and Nozer Singpurwalla, professor of George Washington University.
The speakers spoke of the results of their latest work and discussed modern problems of applied statistics.
29-member International Advisory Council of Sichuan University (China) was elected on 28 September 2016, consisting of Jack Szostak, professor of Harvard University, Nobel Prize laureate, Leonard van der Kujip, professor of Harvard University, Jeffrey Duerk, President of Case Western Reserve University (USA), Acad. Asaf Hajiyev and other scholars.
On 29-30 September 2016, Asaf Hajiyev spoke at Sichuan University, presenting his achievements in the field of probability theory and applied statistics. Possible collaboration with the scientists from the USA, Japan, and South Korea participating in the seminar was discussed.