AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Azərbaycan milli geyimləri olduğu kimi” sərgisinin açılışı olub.
Açılış mərasimində muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı çıxış edərək sərgi ilə bağlı Azərbaycan, Gürcüstan və İranda tədqiqatların aparıldığını deyib. Bildirib ki, sərgidə XIX əsrin sonu - XX əsrin əvvəllərində Şimali və Cənubi Azərbaycanda mövcud olmuş geyimlərə aid 150-dən artıq eksponat, 20-dən artıq tam qadın və kişi geyim dəstləri, 70-dən artıq unikal rəsm və fotoşəkil, müvafiq tarixi məlumatlar, həmçinin muzey tərəfindən müxtəlif illərdə nəşr edilmiş etnoqrafik kitab və kataloqlar təqdim olunur.
Muzey və Milli Təhsil Texnologiyaları Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan sərgi oktyabrın 1-dək davam edəcək.

Состоялась церемония открытия выставки «Национальная одежда Азербайджана как она есть»
В Национальном музее истории Азербайджана НАНА открылась выставка «Национальная одежда Азербайджана как она есть».
Выступившая на церемонии открытия директор музея, академик Наиля Велиханлы сообщила, что в связи с выставкой были проведены исследования в Азербайджане, Грузии и Иране. Было отмечено, что на выставке демонстрируются более 150 экспонатов, более 20 комплектов мужской и женской одежды, находившейся в обиходе в конце XIX - начале XX века в Северном и Южном Азербайджане, более 70 уникальных картин и фотоснимков, соответствующие исторические сведения, а также этнографические книги и каталоги, изданные музеем в разные годы.
Выставка, состоявшаяся при организационной поддержке музея и Национального центра образовательных технологий, продлится до 1 октября.