AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Azərbaycan milli geyimləri olduğu kimi” sərgisinin açılışı olub.
Açılış mərasimində muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı çıxış edərək sərgi ilə bağlı Azərbaycan, Gürcüstan və İranda tədqiqatların aparıldığını deyib. Bildirib ki, sərgidə XIX əsrin sonu - XX əsrin əvvəllərində Şimali və Cənubi Azərbaycanda mövcud olmuş geyimlərə aid 150-dən artıq eksponat, 20-dən artıq tam qadın və kişi geyim dəstləri, 70-dən artıq unikal rəsm və fotoşəkil, müvafiq tarixi məlumatlar, həmçinin muzey tərəfindən müxtəlif illərdə nəşr edilmiş etnoqrafik kitab və kataloqlar təqdim olunur.
Muzey və Milli Təhsil Texnologiyaları Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan sərgi oktyabrın 1-dək davam edəcək.

Opening ceremony of " Azerbaijani National clothes as it actually is" exhibition took place at National Museum of History of Azerbaijan.
Studies for exhibition were conducted in Azerbaijan, Georgia and Iran, Director of the museum, academician Naila Velikhanli reported. It was noted that exhibition demonstrates more than 150 exhibits, more than 20 sets of men's and women's clothes, which used in the late XIX - early XX centuries in Northern and Southern Azerbaijan, more than 70 unique paintings and photographs, relevant historical information, as well as ethnographic books and catalogs published by the museum in different years.
The exhibition, held by the organizational support of the museum and National Center for Educational Technologies, will last until October 1.