“Azərbaycan-Çin iqtisadi əməkdaşlığı” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib
Sentyabrın 21-də AMEA-nın Əsas binasında akademiyanın İqtisadiyyat İnstitutunun və Çin İctimai Elmlər Akademiyası (ÇİEA) İqtisadiyyat İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan-Çin iqtisadi əməkdaşlığı” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Əvvəlcə konfrans iştirakçıları Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın ümummilli lideri, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini dərin ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi ehtiramla anılıb, məzarı üzərinə tər güllər düzülüb.
Sonra Şəhidlər xiyabanına gələn qonaqlar Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olmuş qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsinə ehtiramlarını bildirib, məzarları üzərinə gül dəstələri qoyublar.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə ölkələrimiz arasında dostluq əlaqələrinin qədim tarixi köklərə malik olduğunu deyib. Alim bildirib ki, 2000 il əvvəl təməli qoyulmuş qədim İpək yolu xalqlarımız arasında dostluq münasibətlərinin əsasını qoyub. 1992-ci il aprelin 2-də Çin və Azərbaycan arasında diplomatik əlaqələrin yaradılması isə hər iki ölkənin tarixində yeni vacib bir səhifə açıb.
AMEA-nın rəhbəri qeyd edib ki, 25 il ərzində Çin və Azərbaycan arasında əməkdaşlıq durmadan inkişaf edir. Əgər 1992-ci ildə iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 1,5 milyon ABŞ dolları təşkil edirdisə, bu göstərici 2016-cı ildə 770 milyon ABŞ dollarına çatıb. Dünya bazarında neftin qiymətinin aşağı düşməsinə baxmayaraq ölkələrimiz arasındakı ticarət əlaqələri genişlənməkdə davam edib. Hazırda Çin Azərbaycanın beş böyük ticarət tərəfdaşından biridir.
Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 1994-cü ildə Çin Xalq Respublikasına səfərini müstəqillik illərində əlaqələrin mühüm başlanğıc nöqtəsi olduğunu xüsusi vurğulayan A.Əlizadə 2015-ci ildə Prezident İlham Əliyevin Çinə səfəri və keçirilən görüşlərin əməkdaşlıq üçün zəngin töhfələr verdiyini bildirib.
"Dünyanın əhalisinə görə birinci, iqtisadiyyatına görə ikinci yerdə olan nəhəng dövləti ilə elmi və ədəbi əlaqələrin qurulması əhəmiyyətlidir. Eyni zamanda, AMEA-nın rəhbərliyi də 2015-ci ildə Çinə səfər etmiş və burada İctimai Elmlər Akademiyasında müxtəlif formatda görüşlər keçirmişdir”, – deyə AMEA-nın prezidenti müştərək elmi əməkdaşlıq əlaqələrindən söhbət açıb. O, bundan sonra da qarşılıqlı elmi əlaqələrin uğurla davam edəcəyinə əminliyini bildirib.
Alim vurğulayıb ki, əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi üçün Çin hökuməti Azərbaycan ilə birgə səylər göstərməyə, münasibətlərin qarşıdakı 25 illik tarixini birgə yazmağa hazırdır. A.Əlizadə elmi-praktik konfransın iqtisadi əməkdaşlığın genişlənməsinə, ümumiyyətlə ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin intensiv inkişafına təkan verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonra çıxış edən ÇİEA-nın prezidenti Van Veyquan vurğulayıb ki, hazırda Azərbaycan-Çin əməkdaşlığının sürətli inkişaf mərhələsinə başlanılıb. “Bir kəmər - bir yol” layihəsinin əhəmiyyətindən danışan V.Veyquan ölkəsinə bu təşəbbüsə görə ayrılan vəsaitlər barədə məlumat verib. Diqqətə çatdırılıb ki, Avrasiya materikinin döyünən ürəyi olan Azərbaycanın əlverişli coğrafi mövqeyi bu ölkəni Çin üçün strateji tərəfdaşa çevirir.
ÇİEA-nın prezidenti qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi qurum 1977-ci ildən müstəqil ali elmi təşkilat kimi fəaliyyət göstərən ölkənin ən böyük elmi-tədqiqat mərkəzlərindən biridir. Dünyanın ən tanınmış dövlət xadimləri və məşhur Nobel mükafatı laureatları bu akademiyada olub, görüşlər keçiriblər. Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev 1994-cü il martın 9-da Çin Xalq Respublikası İctimai Elmlər Akademiyasının alimləri qarşısında dərin məzmunlu nitq söyləyib və bu elmi-tədqiqat qurumunun fəaliyyətini dünyada qəbul edilən tanınmış əsas elmi mərkəzlərdən biri kimi yüksək qiymətləndirib.
V.Veyquan bugünkü konfransın Azərbaycan-Çin elmi əməkdaşlığının əsasını yaradan platforma olacağını vurğulayıb.
Daha sonra Çinin Azərbaycandakı səfiri Vey Cinhua çıxış edərək Azərbaycan-Çin ədəbi əlaqələrinin tarixindən danışıb, ölkələrimiz arasında münasibətlərin dostluq və tərəfdaşlıq prinsiplərinə əsaslandığını vurğulayıb. Çinin Azərbaycanın müstəqilliyini tanıyan ilk ölkələrdən biri olduğunu deyən səfir ikitərəfli əməkdaşlığın bir çox sahələrdə sürətlə inkişaf etdiyini bildirib. O, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin, keçirilən konfransların, imzalanan çoxsaylı sənədlərin əlaqələrimizin daha da dərinləşməsinə töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin “Azərbaycan – Çin münasibətləri: müasir baxış və perspektivlər”, ÇİEA İqtisadiyyat İnstitutu Elmi Şurasının sədri, professor Pey Çanxunun “Bir kəmər – bir yol” layihəsi çərçivəsində Çin və Azərbaycan arasında iqtisadi əməkdaşlıq”, Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri, akademik Ziyad Səmədzadənin “Yeni müstəqillik dövründə Azərbaycanın iqtisadi inkişaf strategiyası haqqında”, ÇİEA İqtisadiyyat İnstitutunun Makroiqtisadi tədqiqatlar şəbəsinin müdiri Çan Sinin “13-cü beşillik plan dövründə Çinin əsas iqtisadi və sosial inkişaf trendləri” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.
Məruzələrdə ölkələrarası elmi əlaqələrin prioritetləri və qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərdən bəhs olunub, Çinin iqtisadi təcrübəsinin öyrənilərək Azərbaycanda tətbiqinin zəruriliyi vurğulanıb.

21 сентября в Главном здании академии при совместной организационной поддержке Института экономики Академии общественных наук Китая и Института экономики НАНА состоялась научно-практическая конференция «Экономическое сотрудничество между Азербайджаном и Китаем».
Вначале участники конференции посетили Аллею почетного захоронения, где с глубоким уважением почтили память общенационального лидера нашего народа, архитектора и созидателя современного независимого Азербайджанского государства Гейдара Алиева и возложили венок и цветы к его могиле.
Также была почтена память видного ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханум Алиевой и возложены цветы к ее могиле.
Затем, посетив Шехидляр хиябаны, гости почтили память героических сынов и дочерей Родины, ставших шехидами во имя независимости и территориальной целостности Азербайджана, возложили цветы к их могилам.
Выступив на мероприятии, президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что дружеские связи между нашими странами имеют древние исторические корни. Ученый отметил, что построенный 2000 лет назад древний Шелковый путь заложил основу дружественных отношений между нашими народами. А создание дипломатических отношений между Азербайджаном и Китаем 2 апреля 1992 года открыл новую страницу в истории обеих стран.
Глава НАНА отметил, что в течение 25 лет сотрудничество между Китаем и Азербайджаном неуклонно развиваются. Если в 1992 году товарооборот между двумя странами составлял 1,5 миллионов долларов США, то в 2016 году этот показатель достиг 770 миллионов долларов США. Несмотря на падение цен на нефть на мировом рынке торговые связи между нашими странами продолжают расширяться. В настоящее время Китай является одним из пяти крупных торговых партнеров Азербайджана.
Подчеркнув, что визит общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева в Китайскую Народную Республику в 1994 году стал важной отправной точкой сотрудничества в годы независимости, академик А.Ализаде отметил, что визит Президента Ильхама Алиева в Китай в 2015 году и проведенные встречи внесут богатый вклад в развитие этих связей.
Президент НАНА отметил, что налаживание научных и литературных связей с государством, занимающим первое место в мире по численности населения, и второе – по экономике, имеет большое значение. Совершив визит в Китай в 2015 году, руководством НАНА были проведены различные встречи в Академии общественных наук. Далее он выразил уверенность в успешном развитии взаимных научных связей.
Ученый подчеркнул, что правительство Китая готово приложить совместные с Азербайджаном усилия для дальнейшего укрепления связей и вместе написать историю отношений предстоящих 25 лет. А.Ализаде выразил уверенность в том, что научно-практическая конференция придаст импульс расширению экономического сотрудничества и интенсивному развитию отношений между нашими странами в целом.
Выступивший затем президент АОНК Ван Вейгуан подчеркнул, что в настоящее время начался этап интенсивного развития сотрудничества между Азербайджаном и Китаем. Говоря о значении проекта «Один пояс – один путь», Ван Вейгуан проинформировал о средствах, выделенных его стране за эту инициативу. Было доведено до внимания, что благоприятное географическое положение Азербайджана в Евразийском материке превращает эту страну в стратегического партнера для Китая.
Президент АОНК отметил, что осуществляющая деятельность в качестве независимой высшей научной организации с 1977 года руководимая им структура является одним из крупнейших научно-исследовательских центров страны. Видные государственные деятели и известные лауреаты Нобелевской премии проводили встречи в этой академии. Общенациональный лидер азербайджанского народа, выдающийся государственный деятель Гейдар Алиев 9 марта 1994 года выступал с содержательной речью перед учеными Академии общественных наук Китайской Народной Республики и высоко оценил деятельность этой научно-исследовательской структуры.
В.Вейгуан отметил, что сегодняшняя конференция станет платформой, которой создаст основу для научного сотрудничества между Азербайджаном и Китаем.
Выступивший затем посол Китая в Азербайджане Вей Чинхуа рассказал об истории азербайджано-китайских литературных связей, подчеркнул, что отношения между двумя странами основаны на принципах дружбы и партнерства. Отметив, что Китай был одним из первых стран, признавших независимость Азербайджана, посол довел до внимания стремительное развитие двустороннего сотрудничества во многих сферах. Он выразил уверенность в том, что взаимные визиты на высоком уровне, проводимые конференции, подписанные многочисленные документы внесут свой вклад в дальнейшее углубление наших связей.
На мероприятии были заслушаны доклады вице-президента НАНА, академика Исы Габиббейли «Отношения между Азербайджаном и Китаем: современные взгляды и перспективы», председателя Ученого совета Института экономики АОНК Пея Чанхуна «Экономическое сотрудничество между Китаем и Азербайджаном в рамках проекта «Один пояс - один путь», председателя Комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству, академика Зияда Самедзаде «О стратегии экономического развития Азербайджана в период независимости», заведующего отделом макроэкономических исследований Института экономики АОНК Чана Сина «Основные тренды экономического и социального развития Китая в период пятилетнего плана» и др.
В докладах говорилось о приоритетах научных связей между странами, а также вопросах, представляющих взаимный интерес. Была подчеркнута необходимость применения в Азербайджане экономического опыта Китая.