“Azərbaycan-Çin iqtisadi əməkdaşlığı” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib
Sentyabrın 21-də AMEA-nın Əsas binasında akademiyanın İqtisadiyyat İnstitutunun və Çin İctimai Elmlər Akademiyası (ÇİEA) İqtisadiyyat İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan-Çin iqtisadi əməkdaşlığı” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Əvvəlcə konfrans iştirakçıları Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın ümummilli lideri, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini dərin ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi ehtiramla anılıb, məzarı üzərinə tər güllər düzülüb.
Sonra Şəhidlər xiyabanına gələn qonaqlar Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olmuş qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsinə ehtiramlarını bildirib, məzarları üzərinə gül dəstələri qoyublar.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə ölkələrimiz arasında dostluq əlaqələrinin qədim tarixi köklərə malik olduğunu deyib. Alim bildirib ki, 2000 il əvvəl təməli qoyulmuş qədim İpək yolu xalqlarımız arasında dostluq münasibətlərinin əsasını qoyub. 1992-ci il aprelin 2-də Çin və Azərbaycan arasında diplomatik əlaqələrin yaradılması isə hər iki ölkənin tarixində yeni vacib bir səhifə açıb.
AMEA-nın rəhbəri qeyd edib ki, 25 il ərzində Çin və Azərbaycan arasında əməkdaşlıq durmadan inkişaf edir. Əgər 1992-ci ildə iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 1,5 milyon ABŞ dolları təşkil edirdisə, bu göstərici 2016-cı ildə 770 milyon ABŞ dollarına çatıb. Dünya bazarında neftin qiymətinin aşağı düşməsinə baxmayaraq ölkələrimiz arasındakı ticarət əlaqələri genişlənməkdə davam edib. Hazırda Çin Azərbaycanın beş böyük ticarət tərəfdaşından biridir.
Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 1994-cü ildə Çin Xalq Respublikasına səfərini müstəqillik illərində əlaqələrin mühüm başlanğıc nöqtəsi olduğunu xüsusi vurğulayan A.Əlizadə 2015-ci ildə Prezident İlham Əliyevin Çinə səfəri və keçirilən görüşlərin əməkdaşlıq üçün zəngin töhfələr verdiyini bildirib.
"Dünyanın əhalisinə görə birinci, iqtisadiyyatına görə ikinci yerdə olan nəhəng dövləti ilə elmi və ədəbi əlaqələrin qurulması əhəmiyyətlidir. Eyni zamanda, AMEA-nın rəhbərliyi də 2015-ci ildə Çinə səfər etmiş və burada İctimai Elmlər Akademiyasında müxtəlif formatda görüşlər keçirmişdir”, – deyə AMEA-nın prezidenti müştərək elmi əməkdaşlıq əlaqələrindən söhbət açıb. O, bundan sonra da qarşılıqlı elmi əlaqələrin uğurla davam edəcəyinə əminliyini bildirib.
Alim vurğulayıb ki, əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi üçün Çin hökuməti Azərbaycan ilə birgə səylər göstərməyə, münasibətlərin qarşıdakı 25 illik tarixini birgə yazmağa hazırdır. A.Əlizadə elmi-praktik konfransın iqtisadi əməkdaşlığın genişlənməsinə, ümumiyyətlə ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin intensiv inkişafına təkan verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonra çıxış edən ÇİEA-nın prezidenti Van Veyquan vurğulayıb ki, hazırda Azərbaycan-Çin əməkdaşlığının sürətli inkişaf mərhələsinə başlanılıb. “Bir kəmər - bir yol” layihəsinin əhəmiyyətindən danışan V.Veyquan ölkəsinə bu təşəbbüsə görə ayrılan vəsaitlər barədə məlumat verib. Diqqətə çatdırılıb ki, Avrasiya materikinin döyünən ürəyi olan Azərbaycanın əlverişli coğrafi mövqeyi bu ölkəni Çin üçün strateji tərəfdaşa çevirir.
ÇİEA-nın prezidenti qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi qurum 1977-ci ildən müstəqil ali elmi təşkilat kimi fəaliyyət göstərən ölkənin ən böyük elmi-tədqiqat mərkəzlərindən biridir. Dünyanın ən tanınmış dövlət xadimləri və məşhur Nobel mükafatı laureatları bu akademiyada olub, görüşlər keçiriblər. Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev 1994-cü il martın 9-da Çin Xalq Respublikası İctimai Elmlər Akademiyasının alimləri qarşısında dərin məzmunlu nitq söyləyib və bu elmi-tədqiqat qurumunun fəaliyyətini dünyada qəbul edilən tanınmış əsas elmi mərkəzlərdən biri kimi yüksək qiymətləndirib.
V.Veyquan bugünkü konfransın Azərbaycan-Çin elmi əməkdaşlığının əsasını yaradan platforma olacağını vurğulayıb.
Daha sonra Çinin Azərbaycandakı səfiri Vey Cinhua çıxış edərək Azərbaycan-Çin ədəbi əlaqələrinin tarixindən danışıb, ölkələrimiz arasında münasibətlərin dostluq və tərəfdaşlıq prinsiplərinə əsaslandığını vurğulayıb. Çinin Azərbaycanın müstəqilliyini tanıyan ilk ölkələrdən biri olduğunu deyən səfir ikitərəfli əməkdaşlığın bir çox sahələrdə sürətlə inkişaf etdiyini bildirib. O, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin, keçirilən konfransların, imzalanan çoxsaylı sənədlərin əlaqələrimizin daha da dərinləşməsinə töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin “Azərbaycan – Çin münasibətləri: müasir baxış və perspektivlər”, ÇİEA İqtisadiyyat İnstitutu Elmi Şurasının sədri, professor Pey Çanxunun “Bir kəmər – bir yol” layihəsi çərçivəsində Çin və Azərbaycan arasında iqtisadi əməkdaşlıq”, Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri, akademik Ziyad Səmədzadənin “Yeni müstəqillik dövründə Azərbaycanın iqtisadi inkişaf strategiyası haqqında”, ÇİEA İqtisadiyyat İnstitutunun Makroiqtisadi tədqiqatlar şəbəsinin müdiri Çan Sinin “13-cü beşillik plan dövründə Çinin əsas iqtisadi və sosial inkişaf trendləri” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.
Məruzələrdə ölkələrarası elmi əlaqələrin prioritetləri və qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərdən bəhs olunub, Çinin iqtisadi təcrübəsinin öyrənilərək Azərbaycanda tətbiqinin zəruriliyi vurğulanıb.

On September 21, a joint scientific-practical conference on "Azerbaijan-China economic cooperation" was held at the Main building of ANAS jointly organized by the Institute of Economy of the Academy and the Institute of Economy of Chinese Academy of Social Sciences (CASS).
First of all, participants of the conference visited Alley of Honor to commemorated national leader of our nation, the architect and founder of modern Azerbaijan, Heydar Aliyev, and laid wreaths and flowers in front of his grave.
Prominent ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva also commemorated and flowers laid on her grave.
Then, guests visited the Alley of Martyrs expressed their gratitude to the memory of the heroes of the Motherland, and laid flowers on their graves.
Speaking at the event, Academician Akif Alizadeh, President of ANAS, said that close relations between our countries have ancient historical roots. Ancient Silk Road, founded 2000 years ago, laid the foundations of friendly relations between our peoples. The establishment of diplomatic relations between China and Azerbaijan on April 2, 1992 has opened a new page in the history of both countries, scientist noted.
Cooperation between China and Azerbaijan is developing steadily over the past 25 years. If in 1992 the trade turnover between the two countries was $ 1.5 million, this figure reached $ 770 million in 2016. Despite the fall in oil prices in the world market, trade relations between the two countries have continued to expand. China is currently one of the five major trade partners of Azerbaijan. National leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev’s visit to the People's Republic of China in 1994 was an important starting point for the years of independence and President Ilham Aliyev's visit to China and meetings held in 2015 gave a great contribution to cooperation, A.Alizadeh emphasized.
"It is important to establish scientific and literary relations with the world's second-largest economic country.The leadership of ANAS also visited China in 2015 and held various meetings at the Academy of Social Sciences here" academician underlined.
The scientist emphasized that the Chinese government is ready to cooperate with Azerbaijan and have joint relations in order to strengthen further relations. A.Alizade expressed confidence that the scientific-practical conference will give an impetus to the expansion of economic cooperation and, in general, the intensive development of relations between our countries.
President of CASS, Van Veyukan, said the development of the Azerbaijani and Chinese cooperation stepped into rapid development stage. Speaking about the importance of the "One Pipeline - One Way" project, V.Veyquan informed about funds allocated for this initiative. It was pointed out that favorable geographical position of Azerbaijan, being the heart of the Eurasian continent, makes this country a strategic partner for China.
President of the CASS noted that his organization is one of the country's largest scientific-research centers since 1977, as an independent scientific institution. The world's most famous statesmen and prominent Nobel laureates visited this academy and held meetings. National Leader of the Azerbaijani people, prominent statesman Heydar Aliyev made a profound speech in front of academics of the Chinese Academy of Social Sciences of People's Republic of China
on March 9, 1994 and highly appreciated the activity of this scientific-research institution as one of the recognized major scientific centers worldwide.
Today's conference will be the basis for the Azerbaijani-Chinese scientific cooperation, V. Veyukan emphasized.
Later, Chinese Ambassador to Azerbaijan Vey Cinhua spoke about the history of Azerbaijani-Chinese literary relations and underlined that relations between our countries are based on the principles of friendship and partnership. Noting that China is one of the first countries to recognize Azerbaijan's independence, the ambassador said bilateral cooperation is rapidly developing in many areas. He noted that high-level reciprocal visits, conferences, and numerous documents contributed to the deepening of our relations.
Vice President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli's "Azerbaijan-China Relations: Contemporary Views and Perspectives",” Economic cooperation between China and Azerbaijan within the frame of Chairman of the Scientific Council of the Institute of Economics, professor Pei Chanxu’s "One Pipeline - One Way", Chairman of the Parliamentary Committee on Economic Policy, Industry and Entrepreneurship, academician Ziyad Samadzadeh's "Economic Development Strategy of Azerbaijan during the New Independence period", Director of Macroeconomic Research department of the Institute of Economics of CASS Chan Sin’s "China's Key Economic and Social Development Trends in the 13th Five-Year Plan" and other topics were listened.
The reports highlighted the priorities of inter-country scientific relations and issues of mutual interest, stressing the need to study China's economic experience and apply it in Azerbaijan.