Dekabrın 19-da AMEA-nın Əsas binasında İkinci Dünya müharibəsinin iştirakçısı, professor Məzahir Abasovun 100 illik yubileyinə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov professor M.Abasovun mənalı ömür yolundan, İkinci Dünya müharibəsində faşistlərə qarşı döyüşlərdə göstərdiyi qəhrəmanlıqlardan, eləcə də tarix elminə verdiyi töhfələrdən danışıb. Qeyd olunub ki, M.Abasov İkinci Dünya müharibəsi zamanı Ukraynanın Sevastopol və Odessa şəhərlərinin, Qafqazın hava hücumlarından müdafiəsində fəal iştirak edib. Professor M.Abasov elm sahəsində qazandığı nailiyyətlərə görə "Şöhrət" ordeni ilə təltif olunub.
Diqqətə çatdırılıb ki, M.Abasov hərbi təyyarəçi kimi “Mərdlik qanadlarında” adlı monoqrafiyasında ilk dəfə olaraq Azərbaycanın hərbi təyyarəçilərindən bəhs edib, onların qəhrəmanlıqlarından nümunələr verib.
Tədbirdə Milli Məclis Aparatının rəhbəri Səfa Mirzəyev, Milli Məclisin deputatı Eldar Quliyev, professor Musa Bağırov, Tarix İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, t.ü.f.d. Cəbi Bəhramov, yazıçı Georgi Zapletin və başqaları M.Abasovun elmi yaradıcılığının əhəmiyyətindən bəhs edib, onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Daha sonra görkəmli alimin oğlu Əlövsət Abasov çıxış edərək atasının xatirəsinə göstərilən ehtirama görə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına öz təşəkkürünü bildirib.

19 декабря в Главном здании НАНА отметили 100-летний юбилей героя войны 1941-1945 годов, кавалера ордена «Шохрат», профессора Мазахира Абасова.
Открывший юбилейное мероприятие, директор Института истории НАНА, академик Ягуб Махмудов отметил, что Мазахир Абасов является одним из первых исследователей истории войны 1941-1945 гг., он героически боролся против немецко-фашистских захватчиков. В своем выступлении академик сообщил, что впервые в нашей историографии Мазахир Абасов доказал, что во время войны 1941-1945 гг. Баку был основным источником топлива для СССР.
Летчик, командир экипажа Мазахир Абасов принял активное участие в защите городов Украины - Севастополя, Одессы и в противовоздушной обороне Кавказа. По словам академика, Мазахир Абасов в своей монографии «На крыльях отваги» в качестве военного летчика впервые подробно рассказал о военных летчиках Азербайджана и привел примеры их героизма.
На мероприятии также выступили глава аппарата Милли Меджлиса Сафа Мирзоев, депутат Милли Меджлиса Эльдар Гулиев, профессор Муса Багиров, заместитель директора по научным вопросам Института истории, доктор философии по истории Джаби Бахрамов и многие другие.
От имени семьи Мазахира Абасова выступил его сын Аловсат Абасов, поблагодарив организаторов и участников юбилейного мероприятия.