Akademik İsa Həbibbəyli Türk Dil Qurumunun rəhbəri professor Osman Mert ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Türk Dünyası Ortaq Əlifba Komissiyasının ikinci iclası çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyənin Atatürk Mədəniyyət, Dil və Tarix Ali Qurumunun tabeliyindəki Türk Dil Qurumunun rəhbəri professor Osman Mert ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli ölkələrimiz arasındakı tarixi köklərə malik əlaqələrin son illərdə Prezident İlham Əliyevin və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın sıx dostluq, qardaşlıq münasibətləri sayəsində özünün ən yüksək mərhələsini yaşadığını bildirib. Qeyd edib ki, bu əlaqələr ölkələrimiz arasında bir çox sahələrdə, o cümlədən elm, təhsil, mədəniyyət istiqamətində də əməkdaşlığın genişləndirilməsinə geniş meydan açır.
Bu günlərdə Bakıda keçirilən Türk Dünyası Ortaq Əlifba Komissiyasının ikinci iclasının əhəmiyyətini vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli təməlləri 1926-cı ilin fevral-mart aylarında Birinci Türkoloji Qurultayda atılan ortaq türk əlifbasının yaradılması məsələsinin artıq 100 il sonra günün tələbinə çevrildiyini bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, bu gün Türk dünyası Türk Dövlətləri Təşkilatı adı altında birləşib və bir çox sahələrdə geniş əməkdaşlıq edilməklə tarixi birlik formalaşıb. AMEA rəhbəri bu birliyin möhkəmləndirilməsi məqsədilə artıq ortaq türk əlifbasının yaradılmasının zərurətə çevrildiyini deyib və bu istiqamətdə atılan addımların sürətləndirilməsinin önəmini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə hazırlıq məsələsi ilə bağlı bir sıra vacib məqamları diqqətə çatdırıb, bu istiqamətdə fikir mübadiləsi aparılıb.
Professor Osman Mert isə öz növbəsində AMEA-da növbəti dəfə olmaqdan məmnunluğunu dilə gətirib, bu gün Milli Elmlər Akademiyası ilə rəhbərlik etdiyi qurum arasındakı əlaqələri yüksək qiymətləndirib. O, Bakıda Türk Dünyası Ortaq Əlifba Komissiyasının ikinci iclasında ortaq türk əlifbasına keçidlə bağlı mühüm qərarların qəbul edildiyini və xüsusilə AMEA-da bu istiqamətində önəmli addımların atıldığını söyləyib. Xalid Səid Xocayevin XX əsrin 35-37-ci illərində Azərbaycan dilinə tərcümə etdiyi Mahmud Kaşğarinin “Divani lüğət-it-türk” əsərinin Dilçilik İnstitutu tərəfindən çap olunmasını yüksək qiymətləndirən professor bu tarixi hadisə ilə bağlı Türkiyənin elmi qurumlarında məlumatlandırma seminarlarının keçirildiyini bildirib.
Professor Osman Mert daha sonra Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə hazırlıqla bağlı təkliflərini səsləndirib.

Academician Isa Habibbeyli met with professor, head of Turkish Language Association Osman Mert
Academician Isa Habibbeyli, president of ANAS met with Professor Osman Mert, head of Turkish Language Association under Ataturk Supreme Council for Culture, Language and History of Turkey who is on a visit to Azerbaijan within the second meeting of the commission on common alphabet of the Turkic world.
Academician Isa Habibbeyli made a speech at the event underlining that the ancient and historical relations of Turkey and Azerbaijan has been rapidly developed recently due to the close friendship and brotherhood relations of President Ilham Aliyev and Recep Tayyip Erdogan, President of Turkey. These relations contribute to wider cooperation in many spheres as well as in the spheres of science, education and culture between the two countries.
The president of ANAS underscored the importance of the second meeting of the commission on common alphabet of the Turkic world held in Baku and said that the First Turkology Congress commenced its activities in February-March of 1926. The issue rose at the Congress on common alphabet of the Turkic world has already become a need of our time after 100 years.
“Today the Turkic World unify under the auspices of the Organization of Turkic States and extensively cooperate in various spheres and the historical union has been formed. The common alphabet of the Turkic world is of great importance for strengthening the union. The steps taken in this direction should be speeded up”-said academician Isa Habibbeyli.
The President of ANAS also underscored several important issues on preparation for 100th anniversary of the First Turkology Congress and had exchange of opinions in this direction.
Professor Osman Mert expressed his pleasure for being in ANAS and highly assessed the relations between ANAS and the Turkish Language Association. The Professor stressed that the important decisions on transition to a common alphabet had been made in the second meeting of the commission on common alphabet of the Turkic world and especially ANAS plays significant role in this direction. Highly appreciating the publication of “Dīwān Lughāt al-Turk” by Mahmud Kashgari, translated into Azerbaijani by Khalid Said Khoja in XX century within 35-37 years by the Institute of Linguistics, the Professor said that the informative seminars are held in the scientific institutions of Turkey related to this historical work. Later on, Professor Osman Mert voiced his suggestions on preparation for the 100th anniversary of First Turkology Congress.