AMEA-da “Elsevier” beynəlxalq elmi bazasının nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
AMEA Azərbaycan elminin inkişafı və dünya elminə inteqrasiyası istiqamətində əməkdaşlıq əlaqələrini genişləndirməkdədir. Bu məqsədlə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə “Elsevier” beynəlxalq elmi bazasının nümayəndə heyətini qəbul edib.
İlk olaraq akademik Akif  Əlizadə Azərbaycan alimlərinin fəaliyyətinin və onların elmi nəticələrinin dünya elmi ictimaiyyətində tanınması baxımından beynəlxalq elmi bazalarla əməkdaşlığın mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. Akademik qeyd edib ki, ölkəmizdə bu elmi bazanın təcrübəsinin öyrənilməsi və onun imkanlarından yararlanmaq olduqca zəruridir.
Sonra “Elsevier” beynəlxalq elmi bazasının Türkiyə, İran, Orta Şərq və Mərkəzi Asiya ölkələri üzrə regional direktoru Tayfun Basal təmsil etdiyi qrumun fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verərək digər elmi bazalarla müqayisədə bu elmi bazanın üstünlüklərindən söhbət açıb. Bazasında müxtəlif elmi sahələrə dair ümumilikdə 23250 adda jurnalı olan “Elsevier”in səmərəli elmi-tədqiqat işləri üçün ən tanınmış və etibarlı informasiya resurslarını təklif etdiyini vurğulayıb. Qonaq şirkətin dünyaca məşhur universitet və elmi müəssisələrin fəaliyyətini, onların beynəlxalq elmi mühitdə mövqeyini müqayisəli təhlil edən ən böyük sistem olduğunu qeyd edib.
Daha sonra “Elsevier”in baş menecerləri Xuşnud Kərimov və Ayhan Akanay Saracoğlu isə beynəlxalq elmi bazanın təklif etdiyi xidmətlər haqqında məlumat verib. Bildirilib ki, “Elsevier”in “Science Direct” xidməti elm, texnologiya və tibb sahəsində mövcud olan tam mətnli məqalələrin böyük bir hissəsini əhatə edir. Ən böyük istinad bazası olan “Scopus”a isə müxtəlif sahələrə dair elmi nəşrlər daxildir.
Görüşdə AMEA ilə “Elsevier” arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib. Gələcəkdə “Elsevier” tərəfindən Akademiyanın  elmi müəssisələrində alimlər üçün seminar və treninqlərin keçirilməsi təklifi AMEA rəhbərliyi tərəfindən müsbət qarşılanıb.
İrəli sürülən təşəbbüslərin reallaşdırılması üçün “Elsevier” nümayəndəliyini Azərbaycana növbəti dəfə dəvət etmək və hər iki qurum arasında əməkdaşlıqla bağlı rəsmi sənəd imzalamaq məqsədəuyğun hesab edilib.
Görüşdə AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev, Elm və təhsil idarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru Əminağa Sadıqov, idarənin Elmi-analitik şöbəsinin rəisi Fail Kazımov da iştirak ediblər.

Встреча НАНА с представителями международной научной базы «Elsevier»
Национальная Академия Наук Азербайджана (НАНА) расширяет сотрудничество с целью развития отечественной науки и ее интеграции в мировую науку. Сегодня президент НАНА, академик Акиф Ализаде принял делегацию международной научной базы «Elsevier».
Первым делом академик Акиф Ализаде подчеркнул, что сотрудничество с международными научными базами имеет важное значение для ознакомления мировой научной общественности с деятельностью ученых Азербайджана и с достигнутыми ими научными результатами. Академик отметил, что крайне необходимо изучить опыт данной научной базы и воспользоваться ее возможностями.
Далее региональный директор международной научной базы «Elsevier» по Турции, Ирану, странам Среднего Востока и Центральной Азии Тайфун Басал рассказал о деятельности данной организации и преимуществах этой научной базы по сравнению с другими научными базами. Он подчеркнул, что «Elsevier», в базе которого хранится в общей сложности 23250 наименований журналов по различным научным отраслям, предлагает ученым самые известные и надежные информационные ресурсы. Гость отметил, что компания является крупнейшей системой, которая проводит сравнительный анализ деятельности всемирно известных университетов и научных учреждений и занимаемой ими позиции в международном научном пространстве.
Затем главные менеджеры «Elsevier» Хушнуд Керимов и Айхан Аканай Сараджоглы рассказали об услугах, которые предлагает международная научная база. Они отметили, что служба «Elsevier»а «Science Direct» охватывает большую часть полнотекстовых статей в области науки, технологий и медицины. А в крупнейшую базу ссылок «Scopus» входят научные публикации по различным сферам.
На встрече были обсуждены перспективы сотрудничества между НАНА и «Elsevier». Руководство НАНА положительно восприняло предложение представителей «Elsevier» проводить в будущем семинары и тренинги для ученых в научных учреждениях Академии.
В заключение встречи было признано целесообразным пригласить делегацию «Elsevier» посетить Азербайджан в очередной раз для реализации выдвинутых предложений и подписать официальный документ, закрепляющий сотрудничество между двумя организациями.
На встрече принимали участие академик-секретарь НАНА, академик Расим Алигулиев, руководитель Управления науки и образования, доктор технических наук Аминага Садыгов и руководитель Научно-аналитического отдела данного управления Фаиль Кязымов.