Dendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov və institutun elmi işçisi Pərvin Şıxəliyevanın “Biologiyanın tədrisində əyləncəli metodik dərnəklərin təşkili” kitabı çapdan çıxıb.
Kitabda biologiya və ekologiya fənnlərinin tədrisində sinifdənkənar və dərsdənkənar dərnək məşğələlərinin təşkilində şagirdlərin ətraf aləmlə tanışlığı, idrak marağının artırılması istiqamətində metodiki və praktiki materiallar təqdim olunur.
Yerin flora və fauna genofondunun mühafizəsi, biomüxtəlifliyin artırılması, ekoloji tarazlığın saxlanılması istiqamətində dünya alimləri tərəfindən geniş tədqiqat işləri aparılmaqla yanaşı, bu problemlərin həlli istiqamətində məktəblərdə biologiyanın tədrisində çoxsahəli əyləncəli-metodik layihələrdə hazırlanır.
Xüsusən də məktəblərdə, biologiya və ekologiya elminin tədrisi şagirdlərə canlı təbiətin maddiliyini, qanunauyğunluqlarını, canlıların yaranmasını, quruluşunu, yayılmasını, inkişafını öyrətməklə yanaşı, ətraf mühitin mühafizəsinin zəruriliyinin dərk edilməsində əsas rol oynayır. Biologiya və ekologiya elminin mənimsənilməsində bitkilərin sənaye və təsərrüfat əhəmiyyətliliyi, çoxaldılması, yerli şəraitə uyğunlaşdırılması sahəsində biliklərin artırılmasında sinifdənkənar təbiətə ekskursiya, müşahidə və təcrübələrin qоyulması bu elmə maraq dairəsinin artmasına səbəb olur.
“Biologiyanın tədrisində əyləncəli metodik dərnəklərin təşkili” kitabında əyləncəli metodik layihələr əsasında məşğələlərin təşkili uşaq və gənclərdə ekoloji mədəniyyətinin formalaşdırılmasında, xeyirxahlığın tərbiyə olunmasında, müşahidəyə maraq və tələbatın yaradılmasında böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Digər tərəfdən belə ekoloji və bioloji məşğələlər insanları təbii resurslardan düzgün istifadəyə və ekoloji tərbiyə əsasında təbiətə qayğı ilə yanaşmağa sövq edir.
“Biologiyanın tədrisində əyləncəli metodik dərnəklərin təşkili” kitabı I-XI sinif şagirdləri, biologiya və ekologiya müəllimləri, təbiətsevərlər üçün nəzərdə tutulub.

Director of the Dendrology Institute, correspondent member of ANAS Tofig Mammadov and scientific researcher of the institute Parvin Shikhaliyeva's book "Organization of entertaining methodological study groups in biology teaching" has been published.
The book provides methodological and practical materials for pupils for their cognitive interest in the organization of extracurricular and extracurricular workshops in the teaching of biology and ecology.
In addition to the extensive research carried out by the world scientists in the field of protection of the gene pool of flora and fauna, biodiversity, preservation of ecological balance, prepared in multidisciplinary entertaining and methodological projects in teaching biology in schools in order to solve these problems.
In particular, the teaching of biology and ecology in schools plays an important role in helping the students to understand the nature, the origin of nature, structure, distribution, and development of living things, as well as the understanding of the necessity of environmental protection.
As the book "Organization of Entertaining Methodological study groups in Teaching Biology", contains organization of workshops, entertaining methodological projects it gives is great importance for the formation of ecological culture in children and youth, education of kindness, and interest and demand for observation.
On the other hand, such environmental and biological trainings encourage people to use natural resources properly and take care of nature with ecological education.
The book "Organization of entertaining methodological study groups in teaching biology" is intended for I-XI grade pupils, biologists and ecologists, and nature lovers.