Tovuzun Əsrik dərəsinin ağac və kol bitkiləri öyrənilir
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Dendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov, eləcə də institutun Herbari və toxumçuluq laboratoriyasının əməkdaşları Tovuz rayonunda ekspedisiyada olublar.
Alimlər iyulun 31-dən avqustun 4-dək Azərbaycan dendroflorasının IV cildinin hazırlanması və Tovuz rayonunun Əsrik dərəsinin dendroflorasının öyrənilməsi məqsədilə rayon ərazisində tədqiqat aparıblar.
Tematik plana uyğun olaraq Əsrik dərəsinin dendroflorasının hərtərəflı monitorinqi aparılıb, həmin ərazilərin bitki örtüyü elmi əsaslarla araşdırılıb, təbii ağac və kol bitkiləri dendroloji təhlil edilib. Bundan başqa, Əsrik dərəsinin 170 növ ağac və kol bitkisindən 500 herbari nümunəsi toplanılaraq fonda əlavə edilib.

Trees and shrubs of the valley of Esrik,Tovuz are studied
Tofig Mammadov, director of the Institute of Dendrology of Azerbaijan National Academy of Sciences, correspondent member of ANAS, as well as employees of Herbari and Seed Laboratory of the Institute visited the expedition in Tovuz region.
Scientists conducted research on the preparation of the fourth volume of Azerbaijani dendrophilous from July 31 to August 4 and studied the dendrophilo of Asrik valley of Tovuz region.
According to thematic plan, a detailed monitoring of the dendrophilo of Asrik carried out, the vegetation of these areas was investigated on a scientific basis and the dendrology of natural trees and shrubs was analyzed. Additionally, 500 herbarium samples of 170 species of trees and shrubs of the Asrik were.