Mayın 18-də AMEA Rəyasət Heyətində Humanitar Elmlər Bölməsinin ilk iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli açaraq, gündəlikdəki məsələlərlə bağlı məlumat verib.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəylinin “Azərbaycan ədəbiyyatının dövrləşdirilməsi konsepsiyası” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Məruzədə ədəbiyyat tarixinin dövrləşdirilməsi istiqamətində doqquz mərhələ üzrə inkişaf proseslərinin xarakteristikası şərh edilib. Bu gün ədəbiyyatşünaslıq elmi üçün hadisə sayıla biləcək, böyük aktuallıq kəsb edən, Azərbaycan ədəbiyyatının dövrləşdirilməsi konsepsiyası haqqında fakt və əsaslandırmalarla çıxış edən akademik İ.Həbibbəyli müəllifi olduğu konsepsiyanın layihəsi barədə ətraflı və konseptual şərh verib.
Məruzə ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb. Məruzənin Rəyasət Heyətinin iclasında dinlənilməsi qərara alınıb.
Tədbirdə, həmçinin Humanitar Elmlər Bölməsinin fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru proqramı hazırlığı üzrə doktorant və dissertantlarının 2015-ci il üzrə qəbul planının təsdiq olunması, Dilçilik İnstitutunun “Türkologiya” jurnalının redaksiya heyətinin tərkibində dəyişiklik edilməsi və digər məəsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.

May 18, first assembly of ANAS Department of Humanitarian Sciences was held.
Opening the assembly academician-secretary of the department, acad. Teymur Karimli informed on the issues of agenda.
Later on, Isa Habibbayli, academician, vice-president of ANAS, director of the Institute of Literature delivered a lecture on “Periodization concept of Azerbaijan literature”. Lecture states characteristics of development processes over nine phases in periodization of Azerbaijan literature. I. Habibbayli provided detailed and compile information on the project of concept initiated by him.
Extensive exchange of views was carried out on the lecture, questions responded. Rest of the lecture was decided to be listened at the meeting of the Presidium.
To endorse admission plan for PhD and doctoral program to the Department of Humanitarian Sciences in 2015, structural changes in the editorial board of “Turkology” journal of the Institute of Linguistics etc. issues were scheduled in the meeting.