Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası “Azerbaijan National H-index Ranking-2023” reytinqində ilk sırada qərarlaşıb
20.04.2023 15:30
“National H-index Ranking” tərəfindən 2023-cü ilin ikinci rübünün elmi nəticələri əsasında Azərbaycanda fəaliyyət göstərən elmi qurumların və universitetlərin Hirş indeksinə (H-index) görə reytinq sıralaması - “Azerbaijan National H-index Ranking-2023” açıqlanıb.
Reytinq siyahısı hazırlanarkən 20 mindən çox alim və mütəxəssisin profili, eləcə də 150 minə yaxın elmi nəşr təhlil olunub. “Web of Science”, “Scopus” və “Google Scholar” göstəriciləri əsasında hesablanmış Hirş indeksinə (H-index) görə, Azərbaycanın 83 elmi təşkilatının və universitetinin elmi fəaliyyəti analiz edilib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının milli H-indeksi (National H-index) 97 olmaqla ilk sırada qərarlaşıb. Akademiyanın “Scopus” üzrə H-indeksi 132, “Web of Science” üzrə 126, “Google Scholar” üzrə isə 65-ə bərabər olub.
Siyahıda ilk onluqda AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Fizika İnstitutu, Bakı Dövlət Universiteti, Xəzər Universiteti, AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Radiasiya Problemləri İnstitutu, Azərbaycan Tibb Universiteti və AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutu qərarlaşıb.

Национальная академия наук Азербайджана заняла первое место в рейтинге «Azerbaijan National H-index Ranking-2023»
20.04.2023 15:30
«National H-index Ranking» обнародовал рейтинг научных структур и университетов Азербайджана по индексу Хирша (H-index) «Azerbaijan National H-index Ranking-2023». Список подготовлен по итогам первых месяцев текущего года.
При подготовке данных рейтинга были проанализированы профили более 20-ти тысяч ученых и специалистов, а также около 150-ти тысяч научных публикаций. По индексу Хирша (H-index), вычисленного на основе показателей «Web of Science», «Scopus» и «Google Scholar», была проанализирована научная деятельность 83-х научных организаций и университетов Азербайджана.
Национальная академия наук Азербайджана заняла первое место в рейтинге: национальный индекс Хирша (National H-index) НАНА равен 97. Индекс Хирша Академии наук по «Scopus» равен 132, по «Web of Science» – 126, а по «Google Scholar» – 65.
В первую десятку также входят: Институт физики, Бакинский государственный университет, университет «Хазар», Институт математики и механики, Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности, Азербайджанский государственный экономический университет, Институт радиационных проблем, Азербайджанский медицинский университет и Институт катализа и неорганической химии.