Dekabrın 29-da AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının əməkdaşları ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli aparatın əməkdaşlarını Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü münasibətilə təbrik edib, bu əlamətdar tarixin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 16 dekabr 1991-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisi tərəfindən qəbul olunduğunu söyləyib.
Bildirib ki, Ulu Öndər hər zaman dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyinə xüsusi diqqət yetirmiş, Xaricdə Yaşayan Azərbaycanlılarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılması haqqında Fərman imzalamış (indiki Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi), onun Sərəncamı ilə Bakıda Dünya Azərbaycanlılarının I Qurultayı keçirilmişdir.
Prezident İlham Əliyevin Ulu Öndər dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyi siyasətini uğurla davam etdirdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının təşəbbüsü ilə Dünya Azərbaycanlılarının növbəti Qurultaylarının keçirildiyini, xarici ölkələrdə Azərbaycanın diaspora nümayəndəliklərinin açıldığını və geniş təşkilatlandığını bildirib. Qeyd edib ki, beynəlxalq arenada XXI əsrin dünya liderlərindən biri kimi qəbul edilən Prezident İlham Əliyevin Qarabağda nail olduğu tarixi Zəfər, ərazi bütövlüyümüzün tam bərpa olunması, Azərbaycanın bütün ərazilərində Dövlət Bayrağımızın dalğalanması xalqımızın, dünyada yaşayan azərbaycanlıların başını uca etmişdir və bunun üçün dövlət başçısına sonsuz minnətdarıq.
AMEA rəhbəri dövlətimizin Prezident İlham Əliyevin liderliyində 2023-cü ili də uğurla başa vurduğunu, Azərbaycanın beynəlxalq arenada söz sahibi ölkələrdən biri kimi inkişaf edən və etibarlı tərəfdaş dövlət kimi qəbul olunduğunu söyləyib.
İl ərzində Akademiyanın da ölkəmizin inkişafına öz əməli dəstəyini verdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli 2023-cü ildə əldə olunmuş uğurları diqqətə çatdırıb. “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində AMEA-da 46 fundamental monoqrafik, 14 konfrans materialının çap edildiyini, bu istiqamətdə, həmçinin keçirilən konfrans və tədbirlərlə qarşıya qoyulmuş vəzifələrin öhdəsindən layiqincə gəlindiyini bildirib. Bundan əlavə, Şuşanın 2023-cü il Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi, eləcə də Qərbi Azərbaycan, İraq türkmanları ilə bağlı AMEA-da aparılan önəmli tədqiqatları, yeniləşən Akademiya uğrunda həyata keçirilən struktur islahatlarını, elekronlaşma hərəkatını, yeni Nizamnamənin qəbul olunmasını, AMEA-nın beynəlxalq əlaqələr sahəsindəki uğurlarını diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda Azərbaycanın bu günlərdə dövlət başçısının liderliyində yeni tarixi dövrünü yaşadığını, ölkəmizi inkişafdan intibaha doğru apardığını və alimlərimizin bu prosesdə Prezident İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşərək öz töhfələrini verməyə davam edəcəklərini söyləyib və AMEA-nın kollektivini Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il bayramı münasibətilə təbrik edib.

Академик Иса Габиббейли встретился с сотрудниками аппарата Президиума НАНА
29-го декабря президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с сотрудниками аппарата Президиума НАНА.
В ходе встречи академик Иса Габиббейли поздравил сотрудников аппарата с Днем солидарности азербайджанцев мира и сообщил, что эта знаменательная дата была учреждена по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева Верховным Меджлисом Нахчыванской Автономной Республики 16 декабря 1991 года.
Академик отметил, что Великий лидер всегда уделял особое внимание солидарности азербайджанцев мира, подписал Указ «О создании Государственного комитета по работе с азербайджанцами, проживающими за рубежом» (современный Государственный комитет по работе с диаспорой), по его Распоряжению в Баку состоялся Первый съезд азербайджанцев мира.
Сказав, что Президент Ильхам Алиев успешно продолжает политику в данной сфере, академик Иса Габиббейли добавил, что по инициативе главы государства прошли очередные съезды азербайджанцев мира, в различных странах открылись представительства диаспоры Азербайджана. Руководитель НАНА подчеркнул, что азербайджанский народ безмерно благодарен Президенту Ильхаму Алиеву, который на международной арене считается одним из мировых лидеров XXI века, за историческую Победу в Отечественной войне, одержанную под его руководством, полное восстановление территориальной целостности республики и поднятие Государственного флага на всей территории страны.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что под руководством Президента Ильхама Алиева наше государство успешно завершает 2023 год, сегодня Азербайджан воспринимается во всем мире в качестве одного из влиятельных государств, развитой страны и надежного партнера.
Сказав, что своей деятельностью в текущем году Академия наук также содействовала развитию страны, руководитель НАНА рассказал о достигнутых в 2023 году успехах. Академик отметил, что в рамках «Года Гейдара Алиева» в НАНА были изданы 46 фундаментальных монографических трудов, 14 материалов конференций. Помимо этого, академик рассказал о важных исследованиях, которые велись в НАНА в связи с объявлением города Шуша «Культурной столицей тюркского мира» на 2023 год, Западным Азербайджаном и иракскими туркманами, структурных реформах, проводимых во имя обновления Академии наук, движении электронизации, принятии нового Устава НАНА, успехах в сфере международного сотрудничества и т.д.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в настоящее время Азербайджан под руководством главы государства переживает новый исторический период, и наши ученые, тесно объединившись вокруг Президента Ильхама Алиева, продолжат свою деятельность, нацеленную на развитие республики. Академик еще раз поздравил коллектив НАНА с Днем солидарности азербайджанцев мира и Новым годом.