Şotlandiyalı ətraf mühit məsləhətçisi Dr. James FentonAzərbaycanın zəngin florası ilə tanış olmaq məqsədilə ölkəmizə səfər edib. Səfər çərçivəsində qonaq AMEABotanika İnstitutunda olub.
İnstitutun direktoru, b.e.d., prof. Validə Əli-zadə və digər əməkdaşların iştirakı ilə keçirilən görüşdə şotlandiyalı mütəxəssisə burada aparılan elmi-tədqiqat istiqamətləri, son illərdə institutun çoxşaxəli beynəlxalq elmi əlaqələri, dünyanın müxtəlif aparıcı elmi təşkilatları ilə birgə həyata keçirilən müştərək layihələr haqqında ətraflı məlumat verilib.
J.Fenton Azərbaycanın florası, nadir və nəsli kəsilməkdə olan bitki növləri, onların müasir statusu ilə dərindən maraqlanıb, bitki müxtəlifliyinin tədqiqi və saxlanması üçün institutda aparılan yenidənqurma işləri, Herbari fondu, laboratoriyalar, toxum kolleksiyası və yeni yaradılacaq muzeylə tanış olub.
Qonaq, həmçinin institutun bioloji məhsuldarlığın fundamental problemləri şöbəsinin əməkdaşları ilə də görüşüb, qurumun müasir avadanlıqla təchiz olunmuş laboratoriyaları və botanika elminin müasir istiqamətləri üzrə aparılan tədqiqat işləri haqqında məlumatlandırılıb.
Görüşdə Azərbaycan və Avropanın elmi müəssisələri arasında əməkdaşlığın perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Советник по вопросам охраны окружающей среды Шотландии доктор Джеймс Фентон прибыл с визитом в нашу страну с целью ознакомления с богатой флорой Азербайджана. В ходе визита гость посетил Институт ботаники НАНА.
Во встрече, прошедшей при участии директора института доктора биологических наук, проф. Валиды Ализаде и сотрудников института, гость был проинформирован о проведенных в институте научных исследованиях, о международных научных связях института, установленных за последние годы, совместных проектах, реализуемых различными ведущими научными организациями мира.
Дж.Фентон ознакомился с работами по реконструкции, проведенными в институте в связи с исследованием и сохранением растительного разнообразия, Гербарным фондом, лабораториями, коллекцией семян.
В рамках встречи были рассмотрены перспективы сотрудничества между научными учреждениями Азербайджана и Европы.