XXII Beynəlxalq Xəzər neft və qaz sərgi-konfransına hazırlıqla bağlı yekun iclas keçirilib
2-5 iyun tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində təşkil olunacaq Xəzəryanı regionun energetika sektorunun ən böyük tədbiri sayılan XXII Azərbaycan Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz 2015” (“Caspian Oil and Gas 2015”) sərgi və konfransa hazırlıqla bağlı yekun iclas keçirilib.
AMEA Rəyasət Heyətində keçirilən iclasda Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin Beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələr şöbəsinin rəisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva, akademiyanın institut və təşkilatlarının Gənc alim və mütəxəssislər şuralarının sədrləri iştirak ediblər.
Nuridə Quliyeva tədbirdə nəzərdə tutulmuş məkanlarda müəssisələrin yerləşmə ardıcıllığını özündə əks etdirən iştirak eskizini təqdim edib. Qeyd olunub ki, sərgidə  AMEA-nın Geologiya və Geofizika, Neft-Kimya Prosesləri, Kataliz və Qeyri-Üzvi Kimya, Aşqarlar Kimyası, Polimer Materialları, Coğrafiya, Tarix, İdarəetmə Sistemləri, Riyaziyyat və Mexanika institutları, o cümlədən Təcrübə-Sənaye Zavodu və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi təmsil olunacaq.
İclasda institut və təşkilatların neft-qaz sərgisində nümayiş etdirəcəyi məhsullar barədə məlumat verilib. Bu məqsədlə mayın son günlərində Bakı Ekspo Mərkəzində görüş təşkil ediləcəyi qərara alınıb.
Bildirilib ki, iyunun 4-də "Marriott Hotel"də baş tutacaq konfransda ilk dəfə olaraq azərbaycanlı alimlər məruzələrlə çıxış edəcək. Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin "Xəzər dənizində qaz hidratları" və İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyevin "Gücdən düşmüş mədənlərin neft-qaz çıxarma obyektlərinin rentabelliyini yaxşılaşdıran intellektual "robast noise" nəzarət diaqnostika idarəetmə texnologiyaları və sistemləri" mövzusunda məruzələri dinləniləcək.

Final assembly connected with 22nd international Caspian Oil and Gas Exhibition and Conference
Final assembly connected with 22nd largest event of the energy sector of the Caspian region - Caspian oil and gas Exhibition and Conference (Caspian Oil & Gas 2015) to be held on June 2-5, Baku, took place.
Chief of Department of International relations, division of relations with international organizations PhD in History Nurida Guliyeva, chairs of Young Scientists and Specialists Councils of the institute and organizations of academy üere attended the meeting held at Presidium of ANAS.
Nurida Guliyeva presented the model portraying sequence of enterprises location. Institutes of Geology and Geophysics, Petrochemical Processes, Catalysis and Inorganic Chemistry, Chemistry of Additives, Polymer Materials, Geography, History, Control Systems, Mathematics and Mechanics, including the Experimental-Industrial Plant and Republican Seismological Survey Center of ANAS will be represented at the exhibition.
In the meeting were informed about the products of the institutions and organizations which will be presented at the oil-gas exhibition. To this end, in the last days of May, was decided to arrange a meeting in Baku Expo Center.
Noted that, for the first time Azerbaijani scientists will make presentations at the conference to be held on June 4 "Marriott Hotel". Vice-President of ANAS, academician Ibrahim Guliyev's "Caspian Sea gas hydrates" and director of the Institute of Control Systems, academician Telman Aliyev’s lecture on "Robust noise" control and diagnostic management technologies and systems improving profitability of exhausted oil-gas mines” will be delivered.