Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyəti Akademiyanın yeni loqotipinin - embleminin hazırlanması üçün müsabiqə elan edir
12.03.2024 16:45
AMEA-nın inkişafının hazırkı yeniləşmə mərhələsi müasir elmi çağırışlara, informasiya cəmiyyətinin tələblərinə, həmçinin son dövrlərdə Akademiyanın fəaliyyət istiqamətlərində baş verən dəyişikliklərə cavab verən loqotipinin - embleminin yenidən hazırlanması zərurəti yaranmışdır.
Bunu nəzərə alaraq AMEA Rəyasət Heyətinin 9 yanvar 2024-cü il tarixli iclasında Akademiyanın loqotipinin - embleminin hazırlanması üçün müsabiqə elan edilməsi ilə əlaqədar qərar qəbul edilmişdir.
Müsabiqənin şərtləri aşağıdakı kimidir:
- AMEA-nın yeni loqotipi - emblemi müasir dünyanın elmi çağırışları və ənənələrini, Milli Elmlər Akademiyasının əsas məqsədləri, vəzifələri, hədəfləri ilə bağlı simvol və təsvirlərin elementlərini əks etdirməlidir;
- AMEA-nın emblemində Akademiya ilə bağlı tarixi binaların, qurğuların və digər əlamətlərin simvolik təsvirlərindən istifadə etməklə bu emblemin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına aid olduğu öz əksini tapmalıdır;
- AMEA-nın yeni embleminin təqdim olunan layihəsində “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası” sözlərinin yazılmasına ehtiyac yoxdur. Zəruri halda bu məqsədlə “AMEA” formatından istifadə edilə bilər;
- AMEA-nın yeni loqotipinin – embleminin layihəsi dairəvi formada yağlı boya ilə və ya rəngli qrafika ilə işlənilməlidir;
- Təqdim edilən emblem – loqotipin eni 30 sm, uzunluğu 42 sm həcmində olmalıdır;
- Müsabiqədə yalnız Akademiyada çalışıb, təsviri sənətlə məşğul olan və digər əməkdaşlar iştirak edə bilərlər;
- AMEA embleminin layihələri müsabiqə komissiyasının və ictimaiyyətin baxması məqsədilə təşkil ediləcək sərgidə nümayiş etdirmək üçün malbertin üzərində qoyulmaqla təqdim olunmalıdır;
- Təqdim edilmiş emblemlərin layihələrinin üzərində və ya arxasında müəlliflərin adı və soyadı qeyd edilməməlidir;
- Təqdim olunan loqotip dizaynının məntiqi izahı, forması, ölçüsü, rəngi, hərf seçimi və s. ilə bağlı əlavə məlumatlar da təqdim edilməlidir;
- Müsabiqə Komissiyası tərəfindən təqdim edilən loqotipin - emblemin dizaynına müəyyən yekun dəyişikliklər edilə bilər;
- Qalib işin müəllifi pul mükafatı ilə təltif ediləcək, ona müvafiq sertifikat veriləcəkdir.
Müsabiqədə iştirak etmək istəyən namizədlər mart ayının 18-i, günün sonunadək layihələrini təqdim edə bilərlər.

Президиум Национальной академии наук Азербайджана объявляет конкурс на создание нового логотипа (эмблемы) НАНА
12.03.2024 16:45
НАНА переживает новый этап своего развития. В связи с этим возникла необходимость в создании нового логотипа (эмблемы) Академии наук, в котором найдут свое отражение научные вызовы современного мира, требования информационного общества, а также изменения, которые произошли в сферах деятельности НАНА в последнее время.
Учитывая это, на заседании Президиума НАНА, которое состоялось 9 января 2024 года, было принято постановление, согласно которому объявляется конкурс на создание нового логотипа (эмблемы) Академии наук.
Конкурс проводится на следующих условиях:
новый логотип (эмблема) НАНА должен содержать в себе символы и изображения, связанные с научными вызовами и традициями современного мира, основными целями, задачами и сферами деятельности Национальной академии наук;
в эмблеме НАНА должны быть использованы символические изображения связанных с Академией наук исторических зданий, сооружений и других элементов, что будет наглядно указывать на принадлежность данной эмблемы Национальной академии наук Азербайджана;
на представленной новой эмблеме НАНА нет необходимости в применении слов «Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası». При необходимости можно использовать аббревиатуру «AMEA»;
- проект нового логотипа (эмблемы) НАНА должен быть выполнен в круглой форме при использовании масляных красок или при помощи цветной графики;
- ширина логотипа (эмблемы) должна составлять 30 см, длина – 42 см;
в конкурсе могут принять участие только сотрудники Академии наук, особенно занимающиеся изобразительным искусством;
- проекты логотипа (эмблемы) НАНА могут быть представлены Конкурсной комиссии до 18 марта 2024 года включительно в форме изображения, выполненного на картоне, и в электронно-графическом формате;
- для показа на выставке, которая будет организована, чтобы с проектами эмблемы НАНА ознакомились члены комиссии и представители общественности, они должны быть размещены на мольберте;
на представленных проектах эмблем или на оборотной стороне должны быть указаны имя и фамилия авторов;
- должна быть представлена дополнительная информация, в которой найдут свое отражение логическое разъяснение дизайна логотипа, а также данные, связанные с формой, размером, цветом, выбором букв и т.д.;