Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, eləcə də AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, elmi müəssisə və təşkilatların direktorları və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə bir qrup alim və mütəxəssisə “Əmək veteranı” vəsiqələri təqdim olunub.
İclasda müzakirə edilən ilk məsələ Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Lətif Kərimovun 120 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 30 aprel 2026-cı il tarixli Sərəncamının icrasından irəli gələn vəzifələr haqqında olub. Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 2026-cı ilin noyabr ayında Azərbaycan təsviri sənətinin böyük ustası, görkəmli xalçaşünas, pedaqoq və sənətşünas alim, SSRİ Dövlət mükafatı laureatı, Xalq rəssamı Lətif Kərimovun 120 illiyi tamam olur. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, dünyaşöhrətli Xalq rəssamı Lətif Kərimov Azərbaycanda bu sahədə məktəb yaradıb və xalqımızın tarixi xalça ənənələrini bütün dünyada tanıdıb.
Sərəncamın 1-ci bəndində AR Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına Lətif Kərimovun 120 illiyinə dair Tədbirlər planının hazırlanıb həyata keçirilməsinin tapşırıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli bu çərçivədə konfransların, sərgilərin təşkilinin nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.
Rəyasət Heyəti tərəfindən Lətif Kərimovun 120 illiyi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planının hazırlanması məqsədilə AMEA-nın elmi bölmə, müəssisə və təşkilatlarına təkliflərin təqdim edilməsi tapşırılıb.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli BMT-nin XIII Ümumdünya Şəhərsalma Forumunda (WUF13) Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının iştirakı haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, BMT səviyyəsində belə bir mötəbər tədbirin ölkəmizdə keçirilməsi Prezident İlham Əliyevin dünyada artan nüfuzunun və dövlətimizə beynəlxalq miqyasda olan etimadın bariz göstəricisidir. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycan artıq ikinci dəfədir BMT-nin nüfuzlu tədbirlərinə ev sahibliyi edir. 2024-cü ildə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişikliyi Konfransının (COP29) da ölkəmizdə keçirildiyini və dünyanın gələcəyi üçün bir sıra mühüm qərarların qəbul edildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bu il Bakıda keçirilən WUF13 Forumuna da beynəlxalq miqyasda böyük marağın müşahidə edildiyini vurğulayıb. Diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan İçərişəhərlə klassik, “Sea Breeze”lə modern, Qarabağdakı “Ağıllı şəhər” və “Ağıllı kənd”lər layihələri ilə dünyaya müasir şəhərsalmanın yeni modelini təqdim edir.
AMEA-nın kollektivinin də WUF13 Forumunda yaxından iştirak etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvlərinin, Rəyasət Heyəti aparatının, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin, AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun əməkdaşlarının Forum çərçivəsində keçirilən tədbirlərdə aktivlik göstərdiklərini söyləyib. Qeyd edib ki, Forum həm ölkəmiz, həm də Akademiya üçün faydalı olub, alimlərimiz gələcək əməkdaşlıq üçün yeni əlaqələr qurublar.
Akademik İsa Həbibbəyli Forumun nəticələrinin ciddi şəkildə öyrənilməsi və gələcək tədqiqatlarda istifadə edilməsi üçün müvafiq tapşırıqlarını verib.
Rəyasət Heyətinin iclasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında ingilis dilində “Sosial tədqiqatlar və süni intellekt” jurnalının təsis edilməsi haqqında məsələyə də baxılıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, AMEA-da süni intellekt və rəqəmsal inkişafla bağlı ardıcıl işlər həyata keçirilir və təsis olunacaq yeni nəşr ölkəmizdə süni intellektə həsr edilmiş ilk jurnal olacaq. Bu məsələnin olduqca məsuliyyət tələb etdiyini bildirən akademik İsa Həbibbəyli jurnalın ildə iki sayının işıq üzü görəcəyini söyləyib.
Eyni zamanda jurnalın redaksiya heyətinin tərkibinin formalaşdırılması, ISSN, e-ISSN və DOI identifikatorlarının alınması üçün zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsi, yüksək poliqrafik və elektron formatda nəşrinin planlaşdırıldığını vurğulayıb.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında ingilis dilində “Sosial tədqiqatlar və süni intellekt” jurnalı təsis edilib.
İclasda müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ AMEA-nın Rəqəmsal Akademiya, süni intellekt və elektron xidmətlər şöbəsinin bazasında Rəqəmsal Akademiya, süni intellekt və elektron xidmətlər Mərkəzinin yaradılması haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, 2023-cü ilin yanvar ayında AMEA-nın Rəyasət Heyətinin aparatında dövlətimizin və müasir dünyanın çağırışlarına uyğun olaraq, “Elektron Akademiya” şöbəsi yaradılıb. Daha sonra buna müvafiq olaraq AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında “Elektron xidmətlər” şöbələri yaradılıb, rəqəmsallaşma, süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi, elektron xidmətlərin genişlənməsi istiqamətində bir çox uğurlar əldə edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2025-ci il 16 yanvar tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası” və dövlət başçısının 2025-ci il 19 mart tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün Süni İntellekt Strategiyası”ndan irəli gələrək 2025-ci ilin sentyabr ayında “Elektron Akademiya” şöbəsinin adının “Rəqəmsal Akademiya, Süni intellekt və Elektron xidmətlər” olaraq dəyişdirildiyini deyib. Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında, regionlarda yerləşən Elmi Bölmələrində və Mərkəzlərindəki “Elektron xidmətlər” şöbələrinin əsasında Rəqəmsal elm sahəsi və süni intellekt şöbələrinin yaradıldığını söyləyib.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, ölkəmizdə rəqəmsal transformasiya sahəsində həyata keçirilən dövlət səviyyəli tədbirlər, eləcə də süni intellekt, rəqəmsallaşma, elektron idarəetmə və kibertəhlükəsizlik kimi strateji istiqamətlər üzrə müəyyən edilmiş prioritetlər Akademiyanın elmi fəaliyyətində konseptual baxımdan daha müasir yanaşmaların formalaşdırılmasını zəruri etmişdir. Bu məqsədlə Akademiyada rəqəmsallaşma, süni intellekt və elektron xidmətlər sahəsində həyata keçirilən fəaliyyətlərin vahid strateji əsaslar üzərində əlaqələndirilməsi, elmi müəssisə və təşkilatlarda yaradılmış müvafiq struktur vahidlərinin fəaliyyətinin sistemli şəkildə koordinasiya olunması, rəqəmsal infrastrukturun inkişaf etdirilməsi və bu istiqamətdə görülən işlərin səmərəliliyinin artırılmasının təmin edilməsi məqsədilə AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Rəqəmsal Akademiya, süni intellekt və elektron xidmətlər şöbəsinin bazasında Rəqəmsal Akademiya, süni intellekt və elektron xidmətlər Mərkəzinin yaradılması zərurətinin yarandığını diqqətə çatdırıb.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə sözügedən şöbənin bazasında Rəqəmsal Akademiya, süni intellekt və elektron xidmətlər Mərkəzi yaradılıb.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İbrahim Quliyev Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının (BEA) təşkilatçılığı ilə Bolqarıstanın Sofiya şəhərində keçirilmiş Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına (QİƏT) üzv dövlətlərin Elmlər Akademiyaları prezidentlərinin üçüncü iclasında iştirakı haqqında məlumat verib.
Akademik İbrahim Quliyev bildirib ki, 14-15 may 2026-cı il tarixlərində keçirilən iclasın əsas müzakirə mövzusu “Süni intellekt QİƏT regionunda elmi əməkdaşlığın katalizatoru kimi” olub və tədbirdə Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, Albaniya, Moldova, Rumıniya, Serbiya, Ermənistan və Ukrayna Elmlər Akademiyalarının rəhbərləri iştirak edib. Akademik İbrahim Quliyev tədbirdə “Azərbaycanda Yer elmləri sahəsində elmi tədqiqatlarda süni intellektdən istifadə təcrübəsi və perspektivləri” mövzusunda təqdimatla çıxış etdiyini diqqətə çatdırıb.
Həmçinin akademik İbrahim Quliyev bir sıra ikitərəfli görüşlərə qatıldığını, QİƏT-ə üzv dövlətlərin elmi qurumlarının dünya elminə qarşılıqlı inteqrasiyası prosesinin gücləndirilməsi yollarının müzakirə olunduğunu söyləyib.
Səfər çərçivəsində, o cümlədən Azərbaycan Respublikasının Bolqarıstandakı səfirliyi tərəfindən təşkil edilmiş “Enerji təhlükəsizliyi və Azərbaycanın enerji resursları” mövzusunda dəyirmi masada müzakirələrdə iştirak etdiyini də bildirib.
Məlumat dinlənildikdən sonra Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərar qəbul olunub.
İclasda, o cümlədən öz ərizələri əsasında AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun doktorantı Ayxan Qarayevin doktorantura təhsilinə xitam verilməsi, AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantı Dünya Əhmədovanın və AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantı Nargilə Hacıyevanın əyani təhsildən qiyabi təhsilə keçirilmələri haqqında qərarlar qəbul olunub.
Daha sonra kadr məsələlərinə baxılıb. Akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, dövlət başçısının 27 fevral 2026-cı il tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın sədrliyi ilə ölkəmizdə Rəqəmsal İnkişaf Şurası yaradılıb. Həmçinin dövlət başçısının 27 fevral 2026-cı il tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsinə dair 2026−2028-ci illər üçün Fəaliyyət Planı” təsdiq edilib və Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin əlaqələndirilməsi və icrasına nəzarət Rəqəmsal İnkişaf Şurasına həvalə olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Fəaliyyət Planının 6.1.5.2.1. bəndində hər bir dövlət orqanına rəhbərin müavini səviyyəsində rəqəmsallaşmaya, innovasiya, süni intellekt və kibertəhlükəsizlik üzrə funksiyanın icrasına məsul şəxsin müəyyənləşdirilməsi tapşırılıb. AMEA rəhbəri sözügedən tapşırığın icrası ilə əlaqədar olaraq, Akademiyada müvafiq komissiyanın yaradıldığını və müavinliyə namizəd şəxslərin qiymətləndirilməsi üçün müsahibənin təşkil edildiyini söyləyib.
İclasda filologiya elmləri doktoru Mehman Həsənlinin AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işlər, rəqəmsal inkişaf və süni intellekt üzrə direktor müavini vəzifəsinə, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Afaq Ramazanovanın AMEA-nın Folklor İnstitutunun elmi işlər, rəqəmsal inkişaf və süni intellekt üzrə direktor müavini vəzifəsinə, tarix elmləri doktoru İlqar Niftəliyevin AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun elmi işlər, rəqəmsal inkişaf və süni intellekt üzrə direktor müavini vəzifəsinə, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rauf Muradovun AMEA-nın Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin elmi işlər, rəqəmsal inkişaf və süni intellekt üzrə direktor müavini vəzifəsinə, filologiya elmləri doktoru Məsud Mahmudovun AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun rəqəmsal inkişaf və süni intellekt üzrə direktor müavini vəzifəsinə, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Xatirə Yusifovanın AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun rəqəmsal inkişaf və süni intellekt üzrə direktor müavini vəzifələrinə təsdiq edilmələri haqqında qərarlar qəbul edilib.
Bundan əlavə, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Ramil Quliyev AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutununun rəqəmsal inkişaf və süni intellekt üzrə direktor müavini vəzifəsinə, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Pərviz Qasımov AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun rəqəmsal inkişaf və süni intellekt üzrə direktor müavini vəzifəsinə, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Məhəmməd Cəbrayılov AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun rəqəmsal inkişaf və süni intellekt üzrə direktor müavini vəzifəsinə, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Elnur Mustafayev AMEA-nın Akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun rəqəmsal inkişaf və süni intellekt üzrə direktor müavini vəzifəsinə, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Rəşad Zülfüqarov AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin rəqəmsal inkişaf və süni intellekt üzrə sədr müavini vəzifəsinə, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əlimuxtar Muxtarov AMEA-nın Gəncə Bölməsinin rəqəmsal inkişaf və süni intellekt üzrə sədr müavini vəzifəsinə təsdiq ediliblər.
Həmçinin tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nigar Camalova AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun Rəqəmsal tarix-etnologiya və süni intellekt şöbəsinin müdiri vəzifəsinə, filologiya elmləri doktoru Vaqif Yusifov isə AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbi tənqid şöbəsinin müdiri vəzifəsinə təsdiq olunublar.
Rəyasət Heyətinin iclasında, o cümlədən akademik Möhsün Nağısoylunun 80, akademik Məmmədtağı Cəfərovun 90, akademik Ədilə Namazovanın 100, akademik Midhəd Abasovun 100, AMEA-nın müxbir üzvü Fəridə Məmmədovanın və AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Əliyevin 90 illik yubileyləri haqqında qərarlar qəbul edilib.
İclasda qeyd olunan məsələlər ətrafında akademik Rasim Əliquliyev, akademik İradə Hüseynova, akademik Gövhər Baxşəliyeva, akademik Arif Həşimov, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, professor Kərim Şükürov, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, заведующие отделами аппарата Президиума НАНА, директора научных учреждений и организаций и соответствующие лица.
Вначале группе ученых и специалистов были вручены удостоверения «Ветеран труда».
Первым на заседании был рассмотрен вопрос о задачах, связанных с исполнением Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 30 апреля 2026 года «О проведении 120-летия Лятифа Керимова». Выступая по данному вопросу, академик Иса Габиббейли сообщил, что в ноябре текущего года исполняется 120 лет со дня рождения великого мастера азербайджанского изобразительного искусства, выдающегося ковроведа, педагога и ученого-искусствоведа, лауреата Государственной премии СССР, Народного художника Лятифа Керимова. Академик отметил, что всемирно известный Народный художник Лятиф Керимов создал школу в данной сфере и популяризировал исторические традиции отечественного ковроткачества во всем мире.
Сказав, что в первом пункте указанного Распоряжения  Министерству культуры АР и Национальной академии наук Азербайджана поручено подготовить и реализовать план мероприятий, посвященных 120-летию Лятифа Керимова, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в связи с этим предусмотрено проведение конференций и организация выставок.
Президиум поручил научным отделениям, учреждениям и организациям НАНА представить свои предложения в связи с подготовкой соответствующего Плана мероприятий НАНА.
Затем академик Иса Габиббейли рассказал об участии Национальной академии наук Азербайджана на 13-й сессии Всемирного форума по градостроительству (WUF13). Руководитель НАНА сообщил, что проведение в нашей стране  такого масштабного мероприятия на уровне ООН является наглядным показателем растущего авторитета Президента Ильхама Алиева в мире и доверия международного сообщества к нашему государству. Академик напомнил, что в 2024 году в нашей республике состоялась 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29), в ходе которой были приняты важные решения, связанные с будущим всего мира, и подчеркнул, что такой же большой интерес в международном масштабе вызвало мероприятие WUF13. Академик добавил, что Азербайджан демонстрирует миру модель классической архитектуры на примере Ичеришехер, модернистской архитектуры – на примере “Sea Breeze” и современного градостроительства – на примере проектов «умного города» и «умного села» в Карабахе.
Сказав, что и коллектив НАНА принял участие на WUF13, академик Иса Габиббейли добавил, что активность на мероприятиях, которые проходили в рамках Форума, проявили члены Президиума НАНА, сотрудники аппарата Президиума, Отделения биологических и медицинских наук, Института архитектуры и искусства НАНА. Академик отметил, что Форум принес пользу и нашей стране, и Академии наук в частности, ученые установили новые связи для дальнейшего сотрудничества.
Руководитель НАНА поручил серьезно изучить итоги Форума и применять эти сведения в дальнейших исследованиях.
На заседании Президиума также был рассмотрен вопрос об учреждении в Национальной академии наук Азербайджана журнала «Социальные исследования и искусственный интеллект», который будет издаваться на английском языке.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в НАНА реализуются последовательные мероприятия в связи с искусственным интеллектом и цифровым развитием, и новое издание станет первым журналом в нашей стране, посвященным искусственному интеллекту. Сказав, что к этому вопросу следует отнестись с большой ответственностью, академик добавил, что журнал будет издаваться дважды в год.
В то же время, продолжил академик, необходимо реализовать соответствующие мероприятия по формированию редакционной коллегии журнала, присвоению ему идентификаторов ISSN, e-ISSN и DOI, а также обеспечить выпуск журнала на высоком полиграфическом уровне и в электронном формате.
Учитывая все вышеизложенное, Президиум принял постановление об учреждении в НАНА журнала «Социальные исследования и искусственный интеллект», который будет издаваться на английском языке.
Следующим на обсуждение был вынесен вопрос о создании на базе Отдела цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг аппарата Президиума НАНА Центра цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг. В своем выступлении по данному вопросу академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в январе 2023 года в аппарате Президиума НАНА в соответствии с интересами нашего государства и вызовами современного мира был создан отдел «Электронная Академия». Позже в научных учреждениях и организациях НАНА были созданы отделы электронных услуг, а также достигнуты значительные успехи в сфере цифровизации, применения технологий искусственного интеллекта и расширения электронных услуг.
Руководитель НАНА отметил, что в соответствии с «Концепцией цифрового развития в Азербайджанской Республике», утвержденной по Указу Президента Азербайджанской Республики от 16 января 2025 года, и «Стратегией искусственного интеллекта Азербайджанской Республики на 2025-2028 годы», утвержденной по Распоряжению главы государства от 19 марта 2025 года, в сентябре 2025 года отдел «Электронная Академия» был переименован в Отдел цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг. Академик Иса Габиббейли добавил, что на базе отделов электронных услуг в научных учреждениях и организациях, региональных отделениях и центрах НАНА были созданы отделы цифровой науки и искусственного интеллекта.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что мероприятия, реализуемые в республике на государственном уровне в области цифровой трансформации, a также приоритеты, установленные в таких стратегических направлениях, как искусственный интеллект, цифровизация, электронное управление и кибербезопасность, привели к необходимости формирования в научной деятельности Академии более современных с концептуальной точки зрения подходов. Для координации мероприятий, которые реализуются в Академии наук в сфере цифровизации, искусственного интеллекта и электронных услуг, опираясь на единые стратегические основы, системной координации деятельности соответствующих структурных единиц, созданных в научных учреждениях и организациях, развития цифровой инфраструктуры и повышения эффективности реализуемых в этой сфере мероприятий возникла необходимость в создании на базе Отдела цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг аппарата Президиума НАНА Центра цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг.
Учитывая все вышеизложенное, Президиум НАНА принял постановление о создании на базе указанного отдела Центра цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг.
Далее вице-президент НАНА академик Ибрагим Гулиев рассказал о своем участии на третьем заседании президентов академий наук стран-участниц Организации черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС), которое состоялось при организации Болгарской академии наук в городе София.
Академик Ибрагим Гулиев отметил, что на мероприятии, которое проходило 14-15 мая 2026 года, принимали участие представители Азербайджана, Турции, Албании, Молдовы, Румынии, Сербии, Армении и Украины, дискуссии были посвящены теме «Искусственный интеллект как катализатор научного сотрудничества в регионе ОЧЭС». Академик сообщил, что выступил на заседании с презентацией на тему «Практика и перспективы применения искусственного интеллекта в научных исследованиях в области наук о Земле в Азербайджане».
Академик Ибрагим Гулиев добавил, что принял участие в ряде двусторонних встреч, на которых обсуждались методы расширения интеграции научных структур стран-участниц ОЧЭС в мировую науку.
Вице-президент НАНА также отметил, что в рамках поездки он принял участие на дискуссиях, которые прошли в ходе организованного посольством Азербайджанской Республики в Болгарии круглого стола на тему «Энергетическая безопасность и энергетические ресурсы Азербайджана».
После прослушивания информации Президиум принял соответствующее постановление.
Кроме этого, на заседании были приняты постановления о прекращении обучения докторанта Института языкознания имени Насими НАНА Айхана Гараева в докторантуре, а также о переводе докторанта Института философии и социологии НАНА Дуньи Ахмедовой и докторанта Института истории и этнологии имени А.А.Бакиханова НАНА Наргили Гаджиевой с очного обучения на заочное. Постановления были приняты на основе заявлений всех трех докторантов.
Затем были рассмотрены кадровые вопросы. Академик Иса Габиббейли сообщил, что по Указу главы государства от 27 февраля 2026 года в нашей стране был создан Совет по цифровому развитию под председательством Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан ханум Алиевой. Также по Распоряжению главы государства от 27 февраля 2026 года был утвержден «План действий по ускорению цифрового развития в Азербайджанской Республике на 2026-2028 годы», а координация и контроль над реализацией мероприятий, предусмотренных в Плане действий, были возложены на Совет по цифровому развитию.
Руководитель НАНА отметил, что в пункте 6.1.5.2.1. Плана действий каждому государственному органу было поручено назначить равное заместителю руководителя должностное лицо, ответственное за выполнение функций по цифровизации, инновациям, искусственному интеллекту и кибербезопасности. Для выполнения этого поручения, продолжил академик, в НАНА была создана соответствующая комиссия и организовано собеседование для оценивания кандидатов на эту должность.
Соответствующими постановлениями доктор филологических наук Мехман Гасанли был утвержден на должность заместителя директора Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА по научной работе, цифровым инновациям и искусственному интеллекту, доктор философии по филологии Афаг Рамазанова – заместителя директора Института фольклора НАНА по научной работе, цифровым инновациям и искусственному интеллекту, доктор исторических наук Ильгар Нифталиев – заместителя директора Института истории и этнологии имени Аббасгулу Ага Бакиханова НАНА по научной работе, цифровым инновациям и искусственному интеллекту, доктор философии по технике Рауф Мурадов – заместителя директора Республиканского центра сейсмологической службы при НАНА по научной работе, цифровым инновациям и искусственному интеллекту, доктор филологических наук Масуд Махмудов – заместителя директора Института языкознания имени Насими НАНА по цифровым инновациям и искусственному интеллекту, доктор философии по филологии Хатира Юсифова – заместителя директора Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА по цифровым инновациям и искусственному интеллекту.
Помимо этого, доктор философии по искусствоведению Рамиль Гулиев был утвержден на должность заместителя директора Института архитектуры и искусства НАНА по цифровым инновациям и искусственному интеллекту, доктор философии по истории Парвиз Гасымов – заместителя директора Института археологии и антропологии НАНА по цифровым инновациям и искусственному интеллекту, доктор философии по философии Мухаммад Джабраилов – заместителя директора Института философии и социологии НАНА по цифровым инновациям и искусственному интеллекту, доктор философии по философии Эльнур Мустафаев – заместителя директора Института востоковедения имени академика Зии Буниятова НАНА по цифровым инновациям и искусственному интеллекту, доктор философии по филологии Рашад Зульфугаров – заместителя председателя Нахчыванского отделения НАНА по цифровым инновациям и искусственному интеллекту, доктор философии по филологии Алимухтар Мухтаров – заместителя председателя Гянджинского отделения НАНА по цифровым инновациям и искусственному интеллекту.
Также доктор философии по истории Нигяр Джамалова была утверждена на должность заведующей Отделом цифровой истории и этнологии и искусственного интеллекта Института истории и этнологии имени Аббасгулу Ага Бакиханова НАНА, а доктор филологических наук Вагиф Юсифов – заведующего Отделом литературной критики Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА.
Далее на заседании Президиума были приняты постановления о 80-летнем юбилее академика Мохсуна Нагисойлу, 90-летнем юбилее академика Мамедтаги Джафарова, 100-летних юбилеях академика Адили Намазовой и академика Мидхата Абасова, 90-летних юбилеях члена-корреспондента НАНА Фариды Мамедовой и члена-корреспондента НАНА Вели Алиева.
Своими мыслями и предложениями по рассматриваемым вопросам на заседании поделились академик Расим Алигулиев, академик Ирада Гусейнова, академик Говхар Бахшалиева, академик Ариф Гашимов, член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли, профессор Керим Шукюров, доктор философии по истории Фархад Гулиев, доктор философии по филологии Сабухи Гахраманов и другие.