AMEA-nın Rəyasət Heyətində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Albaniya Elmlər Akademiyası arasında anlaşma memorandumunun imzalanma mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının direktorları, o cümlədən Albaniya Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Skender Gjinushi, Albaniyanın Azərbaycandakı səfiri Besart Kadia, Albaniya Elmlər Akademiyasının üzvü akademik Anastas Angjeli, Xarici əlaqələr və ictimaiyyətlə əlaqələr sektorunun müdiri Elda Zotaj və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Mərasimi giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, son illərdə AMEA ilə dünyanın aparıcı Elmlər Akademiyaları, elm mərkəzləri və ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlıq müqavilələri imzalanıb və beynəlxalq elmi təcrübə və yeniliklərin öyrənilməsi daim diqqət mərkəzində saxlanılır. AMEA-nın 80 illik yubiley tədbirləri barədə qonaqlara məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, dövlət başçısının iştirakı ilə keçirilən tədbirdə dünyanın bir çox ölkəsindən nüfuzlu alimlər iştirak ediblər. Vurğulayıb ki, bu gün AMEA qardaş Türkiyə, Çin, Orta Asiya ölkələri, Avropadan İtaliya, Bolqarıstan, Yunanıstan, Polşa, Çexiya, Afrikadan Misir, Tunis və digər ölkələrin akademik qurumları ilə sıx əməkdaşlıq edir. Bundan əlavə, son illərdə Akademiyanın Beynəlxalq Elmi Şuraya, Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasına, Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyasına üzv qəbul edildiyini bildirib.
Azərbaycan ilə Albaniya arasında geniş iqtisadi əməkdaşlığın mövcud olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli son illərdə dövlət başçılarımızın yaxın dostluq münasibətlərinin elmi müstəvidə də əlaqələrin qurulması və genişlənməsinə meydan açdığını söyləyib. Akademik İsa Həbibbəyli albaniyalı mütəxəssislərin iki gün ərzində Akademiyanın institutlarını, kitabxanasını ziyarət etdiklərini və AMEA-nın mövcud potensialı ilə tanış olmaq imkanı qazandıqlarını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Qafqaz Albaniyası tarixinin öyrənilməsi, dilçilik, arxeologiya, əlyazmalar, süni intellekt, rəqəmsal inkişaf və digər bir çox sahələrdə birgə əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar var. Bundan əlavə, AMEA-da bir sıra sanballı elmi nəşrlərin işıq üzü gördüyünü deyən akademik İsa Həbibbəyli “AMEA-nın məruzələri” jurnalının bir sayının Albaniyanın tarixi, coğrafiyası, mədəniyyəti və s. həsr olunmasını, eyni zamanda Albaniya Elmlər Akademiyasının nəşrlərindən birinin bir sayının ölkəmizə həsr olunmasını təklif edib.
Səfərin təşkilində göstərdikləri dəstəyə görə Albaniyanın Azərbaycandakı səfiri Besart Kadiaya və Albaniya Elmlər Akademiyasının üzvü akademik Anastas Angjeliyə minnətdarlığını bildirən akademik İsa Həbibbəyli anlaşma memorandumunun akademiyalarımız arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq və gələcək birgə layihələr üçün geniş perspektivlər açacağını vurğulayıb.
Sonra çıxış edən Albaniya Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Skender Gjinushi dəvətə görə akademik İsa Həbibbəyliyə minnətdarlığını bildirib. Ölkələrimiz arasında əlaqələrin müsbət dinamikada davam etdiyini diqqətə çatdıran qonaq səfərlərinin məqsədinin elmi istiqamətdə əlaqələrin inkişaf etdirilməsi olduğunu deyib. Albaniya Elmlər Akademiyası barədə məlumat verən Skender Gjinushi qeyd edib ki, hazırda quruculuq prosesi həyata keçirilir, struktur islahatları aparılır. Diqqətə çatdırıb ki, hazırda Albaniya Elmlər Akademiyasında Arxeologiya İnstitutu, Tarix İnstitutu, Dilçilik və Ədəbiyyat İnstitutu, Antropologiya İnstitutu, Ensiklopedik və Albanoloji Nəşrlər Mərkəzi, Biotexnologiya və Genetika Elmi Tədqiqat Mərkəzi və İncəsənət Araşdırmaları Mərkəzi fəaliyyət göstərir, nanotexnologiya, geologiya, süni intellekt, ətraf mühit və su ehtiyatları istiqamətində tədqiqatlar aparılır. Akademik Skender Gjinushi, həmçinin Albaniya Elmlər Akademiyasının ölkədə aparılan bütün elmi tədqiqatların koordinasiyasını həyata keçirdiyini söyləyib, hazırda 37-yə yaxın elmin bütün sahələrini əhatə edən layihənin maliyyələşdirildiyini bildirib.
Xalqlarımızın mədəniyyəti və tarixi arasında bir çox oxşarlıqların olduğunu deyən Skender Gjinushi bu gün imzalanacaq memorandumun akademiyalarımızın gələcək əməkdaşlığı üçün geniş imkanlar açacağını söyləyib.
Mərasimdə çıxış edən Albaniyanın Azərbaycandakı səfiri Besart Kadia yenidən AMEA-da olmaqdan məmnunluğunu dilə gətirib. Qeyd edib ki, bu gün tədbirdə vurğulandığı kimi, ölkələrimiz arasında sıx əlaqələr mövcuddur və bu, elmi müstəvidə də əməkdaşlığımızın genişlənməsinə imkan verir. Gələcək birgə elmi tədqiqatların aparılmasını səbrsizliklə gözlədiyini deyən səfir növbəti görüşün Albaniyada keçirilməsini arzulayıb.
Bakıya artıq ikinci dəfə səfər etdiyini deyən Albaniya Elmlər Akademiyasının üzvü akademik Anastas Angjeli çıxışında vurğulayıb ki, Azərbaycan ilə Albaniyanın geniş elmi potensialı var və cari ilin mart ayında AMEA-ya səfəri zamanı bu potensialdan istifadəyə dair ilkin razılıq əldə olunub və bu gün artıq memorandumun imzalanması mərasimi keçirilir. Akademiyanın elmi müəssisələrini ziyarət etdiyini və bir sıra səmərəli görüşlər keçirdiyini deyən akademik Anastas Angjeli memorandumun şərtlərinin həyata keçirilməsinin birgə elmi əməkdaşlığımızın inkişafına təkan verəcəyini söyləyib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova qonaqları salamlayıb, rəhbərlik etdiyi Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin, həmçinin ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun Albaniya Elmlər Akademiyası ilə birgə ətraf mühitin öyrənilməsi, ərzaq təhlükəsizliyi, nadir və nəsli kəsilməkdə olan bitki növlərinin tədqiqi istiqamətində geniş imkanlara malik olduğunu deyib. Bundan əlavə, son illərdə Almaniyanın Osnabruk Tətbiqi Elmlər Universiteti ilə buğdanın yaxşılaşdırılmasına dair birgə tədqiqatlar aparıldığını, Molekulyar Biologiya İnstitutunun dünyanın nüfuzlu Harvard, Kembric, Oksford universitetləri ilə əməkdaşlıq etdiyini, gənc kadrların xaricdə doktorantura təhsilinə göndərildiyini diqqətə çatdırıb.
Çıxışlardan sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Albaniya Elmlər Akademiyası arasında anlaşma memorandumu imzalanıb. Sənədi akademik İsa Həbibbəyli və akademik Skender Gjinushi imzalayıblar.
Daha sonra qarşılıqlı hədiyyələr təqdim olunub, xatirə şəkilləri çəkdirilib.
Qonaqlar, həmçinin AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olub, 1926-cı ildə Birinci Türkoloji Qurultayın keçirildiyi Böyük Akt zalını, Meridian zalını, AMEA-TÜBİTAK Koordinasiya Mərkəzini, burada yerləşən “Əziz Sancar şərəf otağı”nı və Akademiya Muzeyini ziyarət ediblər.

В Президиуме НАНА состоялась церемония подписания Меморандума о взаимопонимании между Национальной академией наук Азербайджана и Академией наук Албании.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, заведующие отделами аппарата Президиума НАНА, директора научных учреждений и организаций, со стороны Албании – президент Академии наук Албании академик Скендер Гинуши, посол Албании в Азербайджане Бесарт Кадиа, действительный член Академии наук Албании Анастас Ангжели и начальник Сектора по внешним связям и связям с общественностью Эльда Зотай, а также соответствующие лица.
Открывая мероприятие вступительным словом, академик Иса Габиббейли сообщил, что НАНА сотрудничает с академиями наук, научными центрами и высшими учебными заведениями различных стран мира, освоение международного опыта и новых знаний всегда находится в центре внимания. Говоря о мероприятиях, которые прошли в связи с 80-летним юбилеем НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что на собрании, которое состоялось с участием главы государства, принимали участие ученые из многих стран мира. В настоящее время, продолжил академик, НАНА тесно сотрудничает с академическими структурами братской Турции, Китая, среднеазиатских республик, Италии, Болгарии, Греции, Польши, Чехии – в Европе, Египта и Туниса – в Африке и т.д. Академик добавил, что в последние годы НАНА стала членом ряда научных организаций – Международного научного совета, Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии, организации Межакадемическое партнерство.
Сказав, что между Азербайджаном и Албанией налажены глубокие экономические связи, академик Иса Габиббейли сообщил, что близкие дружеские взаимоотношения между главами наших государств создают широкие возможности для установления и развития связей и в научной сфере. Академик отметил, что на протяжении двух дней албанские специалисты посетили ряд институтов и библиотеку НАНА и имели возможность ознакомиться с потенциалом храма науки. Говоря об издаваемых в Академии наук периодических научных журналах, руководитель НАНА предложил посвятить один из номеров журнала «Доклады НАНА» истории, географии, литературе, культуре Албании и, в то же время, один из выпусков одного из изданий Академии наук Албании – нашей стране.
Поблагодарив посла Албании в Азербайджане Бесарта Кадиа и академика Анастаса Ангжели за поддержку, оказанную в организации визита, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что меморандум о взаимопонимании откроет широкие перспективы для сотрудничества между академиями обеих стран и реализации совместных проектов.
Затем выступил президент Академии наук Албании академик Скендер Гинуши, который поблагодарил академика Ису Габиббейли за приглашение. Академик отметил, что в развитии связей между нашими странами наблюдается положительная динамика, и целью визита возглавляемой им делегации является расширение научных связей. Говоря о сферах деятельности Академии наук Албании, академик Скендер Гинуши сообщил, что в настоящее время в организации проводятся структурные реформы, в Академии наук Албании функционируют институты археологии, истории, языкознания и литературы, антропологии, Центр энциклопедических и албанологических изданий, Научно-исследовательский центр биотехнологии и генетики, Центр искусствоведения, также ведутся исследования в области нанотехнологий, геологии, искусственного интеллекта, окружающей среды и водных ресурсов. Помимо этого, продолжил академик, Академия наук Албании координирует все научные исследования, которые ведутся в стране, в настоящее время финансируется проект, охватывающий почти 37 научных отраслей.
Сказав, что в культуре и истории наших народов есть много схожих черт, академик Скендер Гинуши добавил, что меморандум откроет широкие возможности для дальнейшего сотрудничества между академиями наук.
В своем выступлении на церемонии посол Албании в Азербайджане Бесарт Кадиа выразил удовлетворение от очередного посещения НАНА и отметил, что, как было подчеркнуто на мероприятии, между нашими странами установлены тесные связи, что позволяет расширить сотрудничество и в сфере науки. Сказав, что с нетерпением ждет реализации совместных научных проектов, посол выразил желание, чтобы следующая подобная встреча прошла в Албании.
Далее выступил действительный член Академии наук Албании Анастас Ангжели, который сообщил, что посещает Баку уже во второй раз, и подчеркнул, что Азербайджан и Албания обладают обширным научным потенциалом, во время его визита в НАНА в марте текущего года было достигнуто предварительное соглашение об использовании данного потенциала, а сегодня уже проходит церемония подписания меморандума. Сказав, что посетил ряд научных учреждений НАНА и провел ряд плодотворных встреч, академик Анастас Ангжели подчеркнул, что претворение в жизнь пунктов, нашедших свое отражение в меморандуме, будет способствовать развитию двустороннего научного сотрудничества.
В своем выступлении на церемонии вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова отметила, что имеются широкие возможности для сотрудничества Отделения биологических и медицинских наук НАНА и Института молекулярной биологии МНО с Академией наук Албании в таких сферах, как изучение окружающей среды, продовольственная безопасность, исследование редких и находящихся на грани исчезновения видов растений и т.д. В последние годы, продолжила академик, ведутся совместные с Оснабрюкским университетом прикладных наук (Германия) исследования по улучшению пшеницы, также Институт молекулярной биологии сотрудничает с Гарвардским, Кембриджским, Оксфордским и другими ведущими университетами мира, молодые кадры направляются за рубеж для обучения в докторантуре.
После выступлений был подписан Меморандум о взаимопонимании между Национальной академией наук Азербайджана и Академией наук Албании. Документ подписали академик Иса Габиббейли и академик Скендер Гинуши.
Затем стороны обменялись подарками, были сделаны фотографии на память.
Гости также ознакомились со зданием Президиума НАНА, в том числе посетили Большой актовый зал, в котором в 1926 году проходил Первый тюркологический съезд, зал «Меридиан», Координационный центр НАНА-TÜBİTAK, «Комнату славы Азиза Санджара» при центре и Музей Академии.