AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində (ŞREM) qurumun Həmkərlar Təşkilatının təşəbbüsü ilə 31 dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə bayram tədbiri keçirilib.
Tədbirdə ŞREM-in direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü çıxış edərək mərkəzin kollektivini bayram münasibətilə təbrik edib, onlara ən xoş arzularını çatdırıb.
Y.Şükürlü qeyd edib ki, Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü yalnız müstəqil Azərbaycan Respublikasında yaşayan soydaşlarımızın deyil, eləcə də bütün dünyada yaşayan 50 milyondan çox həmvətənimizin ən əziz bayramlarından biridir. Çünki ümummilli bayram kimi qeyd etdiyimiz bu günün məzmun və mahiyyətində xalqımıza, millətimizə mənsubluq, ulu öndərimiz Heydər Əliyevin müstəqil dövlətimizin milli ideologiyası kimi rəsmiləşdirdiyi azərbaycançılıq ideologiyasına və yüksək milli-mənəvi dəyərlərimizə sədaqət hissi dayanır.
ŞREM-in direktoru vurğulayıb ki, yola saldığımız 2019-cu il Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müdrik daxili və xarici siyasəti nəticəsində xalqımız, dövlətimiz, o cümlədən mərkəzimiz üçün uğurlu olub. Cari ildə ŞREM-in əməkdaşları bir çox uğurlara imza atıblar.
Daha sonra mərkəzin ümumi işlər üzrə direktor müavini Rəhim Abdurahmanov, Tut ipəkqurdunun seleksiyası şöbəsinin rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dos. Qüdürət Bəkirov, qurumun aparıcı elmi işçisi, pedaqoji elmlər doktoru, prof. Firədun İbrahimov, Folklorşünaslıq və el sənətləri şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dos. Ulduz Mürşüdova və Həmkarlar Təşkilatının sədri Coşqun Məmmədov çıxış ediblər.
Sonda 2019-cu ildə mərkəzin elmi və ictimai həyatında səmərəli fəaliyyət göstərdiklərinə görə bir qrup əməkdaşa Fəxri fərmanlar təqdim olunub.

31 декабря по инициативе профсоюзной организации в Шекинском региональном научном центре НАНА состоялось торжественное мероприятие по случаю Дня солидарности азербайджанцев мира и Нового года.
На мероприятии директор ШРНЦ доктор философии по физико-математическим наукам Юсиф Шукурлу поздравил сотрудников центра с праздником.
Шукурлу отметил, что День солидарности азербайджанцев мира является одним из самых значимых праздников не только для наших соотечественников, проживающих в независимой Азербайджанской Республике, но и для более чем 50 миллионов соотечественников по всему миру. Потому что суть и сущность этого дня, который мы отмечаем как национальный праздник, проистекает из нашей принадлежности к нашему народу, нации и приверженности идеологии азербайджанства и нашим высоким национальным и моральным ценностям, которые великий лидер Гейдар Алиев сформулировал как национальную идеологию нашего независимого государства.
Директор ШРНЦ сказал, что минувший 2019 год был успешным для нашего народа, государства и центра в результате мудрой внутренней и внешней политики Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. В этом году сотрудники ШРНЦ добились больших успехов.
Далее выступили заместитель директора по общим дела центра Рахим Абдурахманов, заведующий отделом селекции тутового шелкопряда доктор философии по биологии, доц. Гудурат Бакиров, ведущий научный сотрудник, доктор педагогических наук, профессор Фиредун Ибрагимов и другие.
В заключение группа сотрудников была награждена Почетными дипломами за эффективную деятельность в научной и общественной жизни центра в 2019 году.