AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi Aparatının II Xüsusi şöbəsində Eroziya və Suvarma İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Zakir Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında şoranlaşmış və eroziyaya uğramış torpaqların sürüşmə zonalarına təsiri” mövzusuna həsr olunmuş növbəti seminar-məşğələ keçirilib.
Tədbirdə AMEA II Xüsusi şöbəsinin əməkdaşları, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Mülki Müdafiə (MM) qərargah rəisləri, bir neçə təşkilatın tibb-sanitar postlarının komandirləri və başqaları iştirak ediblər.
Seminar-məşğələni giriş sözü ilə açan şöbənin rəisi Eldar Quliyev gündəlikdə duran məsələlər barədə danışıb.
Sonra mövzunun müəllifi, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Zakir Əliyev şoranlaşmış və eroziyaya uğramış torpaqların sürüşmə zonalarına təsiri, onların yaranma səbəbləri barədə ətraflı məlumat verib.
Mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb.
Sonda II Xüsusi şöbənin baş mütəxəssisi Əlimərdan Məhəmmədov 2014-cü il MM planına uyğun olaraq AMEA elmi müəssisə və təşkilatlarında iyun, iyul və avqust aylarında keçirilmiş Mülki Müdafiə məşqləri, nəzərə çarpan çatışmazlıqlar, bu istiqamətdə görülən işləri diqqətə çatdırıb.

Во II Особом отделе Центрального аппарата Президиума НАНА состоялся очередной семинар-занятие
Во II Особом отделе Центрального аппарата Президиума НАНА состоялся очередной семинар-занятие заместителя директора Института эрозии и орошения доктора философии по аграрным наукам Закира Алиева «Влияние почв, подвергнутых эрозии и засолению, на зоны оползней в Азербайджанской Республике».
На мероприятии принимали участие сотрудники II Особого отдела НАНА, начальники штабов гражданской обороны (ГО) научных учреждений и организаций НАНА, командиры медико-санитарных постов нескольких организаций и др.
Руководитель отдела Эльдар Гулиев, открыв семинар-занятие вступительным словом, дал информацию о вопросах повестки дня.
Затем автор темы доктор философии по аграрным наукам Закир Алиев дал подробную информацию о влиянии почв, подвергнутых эрозии и засолению, на зоны оползней, а также о причинах их возникновения.
В заключение старший специалист II Особого отдела Алимардан Магаметов дал информацию о семинарах Гражданской обороны, проведенных в научных учреждениях и организациях НАНА в июне, июле, августе в соответствии с планом ГО 2014 года, а также о недостатках и работах, реализованных в этом направлении.