Misir Mədəniyyət Mərkəzinin müdiri Əlyazmalar İnstitutunun qonağı olub
Bakıdakı Misir Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru, Misir Ərəb Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinin mədəniyyət attaşesi Əhməd Sami əl-Aydi AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda olub.
Görüşdə institutun direktoru, akademik Teymur Kərimli rəhbərlik etdiyi elm ocağının fəaliyyəti barədə qonağa məlumat verib.
T.Kərimli bildirib ki, ərəb və Azərbaycan xalqlarının mədəniyyətini birləşdirən tarixi köklər var. İslami dəyərlərə söykənən bu xalqlar qədim mədəniyyətə malikdirlər. Xalqlarımızın ədəbiyyat və mədəniyyətini öyrənmək üçün sıx əlaqələr qurmağa hər zaman ehtiyac duyuruq.
Sonra akademik institut tərəfindən nəşr edilmiş və Misirin Darül-Kutub Kitabxanasında saxlanılan “Azərbaycan əlyazmaları kataloqu”nu qonağa təqdim edib.
Əhməd Sami əl-Aydi iki qurum arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da genişləndirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb. O, qədim yazı nümunəsini institut rəhbərliyinə hədiyyə edib.
Qeyd olunub ki, Misirin Darül-Kutub Kitabxanası ilə institut arasında yeni əlaqələrin qurulması üçün bağlanacaq müqavilə layihəsinin hazırlanmasında Misir Mədəniyyət Mərkəzi yaxından iştirak edəcəkdir.

Ahmed Sami Elaydy, chief of Egyptian Cultural Center of the Embassy of the Egypt Arab Republic to Azerbaijan, has visited to Institute of Manuscripts of ANAS.
In the meeting, director of the institute acad. Teymur Karimli informed the guest with the activity of institution led by him.
Historical roots coordinate Arabic and Turkish peoples’ culture. Leaning back to Islamic values, these nations have ancient cultures. In order to study the literature and culture of our people, we need to establish close contacts at any time, T. Karimli noted.
Later on, academician presented to the guest “Catalogue of Azerbaijan manuscripts” published by the institution and restored in Egypt's Dar al-Kutub Library.
Ahmed Sami Elaydy stressed the necessity of enhancing cooperation ties between two parties. He presented the ancient script pattern to the directory of the institution.
Noted that, Egyptian Cultural Center will be involved in agreement project developing that to be signed between Egypt's Dar al-Kutub Library and the institute with the purpose to set up new relations.