Misir Mədəniyyət Mərkəzinin müdiri Əlyazmalar İnstitutunun qonağı olub
Bakıdakı Misir Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru, Misir Ərəb Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinin mədəniyyət attaşesi Əhməd Sami əl-Aydi AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda olub.
Görüşdə institutun direktoru, akademik Teymur Kərimli rəhbərlik etdiyi elm ocağının fəaliyyəti barədə qonağa məlumat verib.
T.Kərimli bildirib ki, ərəb və Azərbaycan xalqlarının mədəniyyətini birləşdirən tarixi köklər var. İslami dəyərlərə söykənən bu xalqlar qədim mədəniyyətə malikdirlər. Xalqlarımızın ədəbiyyat və mədəniyyətini öyrənmək üçün sıx əlaqələr qurmağa hər zaman ehtiyac duyuruq.
Sonra akademik institut tərəfindən nəşr edilmiş və Misirin Darül-Kutub Kitabxanasında saxlanılan “Azərbaycan əlyazmaları kataloqu”nu qonağa təqdim edib.
Əhməd Sami əl-Aydi iki qurum arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da genişləndirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb. O, qədim yazı nümunəsini institut rəhbərliyinə hədiyyə edib.
Qeyd olunub ki, Misirin Darül-Kutub Kitabxanası ilə institut arasında yeni əlaqələrin qurulması üçün bağlanacaq müqavilə layihəsinin hazırlanmasında Misir Mədəniyyət Mərkəzi yaxından iştirak edəcəkdir.

Директор Египетского культурного центра посетил Институт рукописей НАНА
Директор Египетского культурного центра в Баку, атташе по вопросам культуры посольства Арабской Республики Египет в Азербайджане Ахмед Сами аль-Айди посетил Институт рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА.
Во встрече директор института, академик Теймур Керимли дал гостю информацию о деятельности руководимого им научного учреждения. Теймур Керимли отметил, что арабский и азербайджанский народы имеют исторические корни, связывающие их культуру.
Затем академик представил гостю опубликованный институтом и хранивший в египетской библиотеке Даруль-Кутуб «Каталог азербайджанских рукописей».
Ахмед Сами аль-Айди подчеркнул необходимость усиления сотруднических отношений между двумя организациями. Затем гость вручил руководству института в качестве дара древний образец письма.
Было отмечено, что Египетский культурный центр примет участие в подготовке проекта Соглашения о создании новых связей между институтом и египетской библиотекой Даруль-Кутуб.