AMEA-nın Rəyasət Heyətində Ümummilli Lider Heydər Əliyevə həsr edilmiş, Gürcüstanın “Dalğa” televiziyasının və “ERA” film studiyasının birgə ərsəyə gətirdiyi “Dostluğun siması” sənədli filminin və “Heydər Əliyev – Gürcüstan” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Xalq yazıçısı Anar, Milli Məclsin deputatı Sadiq Qurbanov, “Xalq qəzeti”nin baş redaktoru Əflatun Amaşov, Əməkdar jurnalist Şahismayıl Şəmmədoğlu, Gürcüstan Stateji Araşdırmalar Mərkəzinin sədri Levan Mamaladze, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA-nın müşavirləri, elmi müəssisə və təşkilatların direktorları, YAP ilk ərazi təşkilatlarının sədrləri, gənc alimlər və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə və dünyada Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünə həsr edilmiş silsilə tədbirlərin keçirildiyini, bugünkü təqdimat mərasiminin də Ulu Öndərin əziz xatirəsinə ithaf edildiyini bildirib.
Ulu Öndərin dünyada sülhün qorunmasına və təhlükəsizliyin təmin edilməsinə misilsiz töhfələr verdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli dahi liderin Qafqazda həyata keçirdiyi siyasətin təməlində isə birliyin və əmin-amanlığın dayandığını söyləyib. Qeyd edib ki, Ulu Öndər müasir Azərbaycanın müstəqilliyinin banisidir və ötən əsrin 90-cı illərində respublikamızı məhv olmaqdan xilas etmiş, zəngin dövlət idarəçiliyi təcrübəsi ilə ölkəmizin dünya dövlətləri sırasında özünəlayiq yer tutması üçün önəmli addımlar atmışdır.
Prezident İlham Əliyevin Ümummilli Liderin ideallarını inkişaf etdirərək və daha da zənginləşdirərək ölkəmizi dünyada söz sahibi olan dövlətlərdən birinə çevirdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bugünkü Azərbaycanın uğurlarının təməlində dahi liderin arzularının dayandığını vurğulayıb. Bildirib ki, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin liderliyində hər birimizin arzusuna çevrilmiş Azərbaycanın dövlət suverenliyi tam bərpa olunub, bütün ölkə ərazisində Dövlət Bayrağımız ucaldılıb, Qazaxın 4 kəndi müharibəsiz geri alınıb və bütün bunlar dövlət başçımızın Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısında misilsiz xidmətləridir.
Ümummilli Liderin həm də Azərbaycana dost və etibarlı tərəfdaşlar qazandırdığını deyən AMEA rəhbəri bunların içərisində Gürcüstanın xüsusi yer tutduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, müasir dövrdə bu dostluğun təməllərini Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Gürcüstanın keçmiş prezidenti Eduard Şevardnadze atıb və hər iki lider “Qafqaz evi”nin yaranmasına və daim qorunmasına çalışıb. Həmçinin vurğulayıb ki, Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryol xətti və Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəməri kimi meqalayihələrlə iqtisadi əməkdaşlığımız güclənmiş, məhz Ulu Öndərin təkidi ilə “Bakı-Ceyhan” boru kəmərinin adına “Tbilisi” sözü əlavə edilmişdir.
İki ölkə arasında elmi əlaqələrə də toxunan akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyası ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini, GMEA-nın prezidenti akademik Roin Metrevelinin Azərbaycan xalqının dostu olduğunu bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun əməkdaşlığı nəticəsində Bakıda, Tbilisidə və Kembric Universitetində “Nizami Gəncəvi və Şota Rustaveli” monoqrafiyası Azərbaycan, gürcü və ingilis dillərində nəşr edilib.
Əməkdar jurnalist Şahismayıl Şəmmədoğlunun müəllifi olduğu “Heydər Əliyev – Gürcüstan” kitabını və ssenari müəllifliyi ilə çəkilən “Dostluğun siması” sənədli filmini yüksək qiymətləndirən akademik İsa Həbibbəyli filmdə gürcü ziyalıların Ulu Öndər haqqındakı ali fikirlərinin iki ölkə arasındakı bugünkü münasibətlərin göstəricisi olduğunu bildirərək kitabın və sənədli filmin elmi əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən Əməkdar jurnalist Şahismayıl Şəmmədoğlu Azərbaycan-Gürcüstan dostluq əlaqələrinin tarixinə toxunub, bildirib ki, ötən əsrin 90-cı illərində Ümummilli Liderin məqsədyönlü siyasəti nəticəsində iki ölkə arasındakı münasibətlər keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyub, Qafqazda sülh və sabitlik bərqərar olub. Qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan Prezident İlham Əliyevin liderliyində özünün yüksəliş dövrünü yaşayır və qonşuları, eləcə də Gürcüstanla əlaqələrə xüsusi önəm verir.
Əməkdar jurnalist Şahismayıl Şəmmədoğlu, həmçinin müxtəlif illərdə işıq üzü görmüş və müəllifi olduğu “Heydər Əliyev – Gürcüstan” kitabları, eləcə də ssenarisi əsasında çəkilmiş filmlər haqqında ətraflı məlumat verib.
“Nə qədər ki, bəşəriyyət mövcuddur, Gürcüstanda yaşayan azərbaycanlılar Ulu Öndər haqqında yazıb yaradacaq. Və iki xalq arasındakı dostluq münasibətləri qorunub saxlanacaq”, - deyə Şahismayıl Şəmmədoğlu qeyd edib.
Tədbirdə çıxış edən Gürcüstan Stateji Araşdırmalar Mərkəzinin sədri Levan Mamaladze “Heydər Əliyev və Gürcüstan” filminin əhəmiyyətindən bəhs edib. Natiq Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı qarşısındakı tarixi xidmətlərindən, Ulu Öndərin Gürcüstanın sabiq prezidenti Eduard Şevarnadze ilə dostluq və qardaşlıq münasibətlərindən ətraflı danışıb. Qeyd edib ki, çətin, mürəkkəb dönəmdə Heydər Əliyev yeni dövlət strukturlarını yaradaraq yalnız Azərbaycan üçün deyil, bütövlükdə Qafqaz üçün əhəmiyyətli möhkəm sütun formalaşdırıb.
O, Ulu Öndər Heydər Əliyevlə şəxsi tanışlığından və söhbətlərindən bəhs edib, Ümummilli Liderin Gürcüstana olan səmimi münasibətini yüksək dəyərləndirib. Bildirib ki, birgə layihələr vasitəsilə tək Azərbaycanın deyil, Gürcüstanın da gələcək inkişafına təkan verib. Hazırda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin siyasətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla aparıldığını, ölkənin ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsinin bütün dünya, o cümlədən Gürcüstan üçün unikal nümunə olduğunu vurğulayan Levan Mamaladze bütün bu tarixi hadisələrin ümumilikdə Qafqaz üçün əhəmiyyətindən danışıb, bunun məhz Heydər Əliyevin başladığı yolun Prezident İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilməsi nəticəsində əldə olunduğunu dilə gətirib.
Çıxışının sonunda Levan Mamaladze tarixi faktların əks olunduğu filmin bütün yaradıcılarına dərin minnətdarlığını bildirib.
Mərasimdə, həmçinin Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Xalq yazıçısı Anar, Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov, “Xalq qəzeti”nin baş redaktoru Əflatun Amaşov, AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri professor Rza Mahmudov və Gürcüstan parlamentinin azərbaycanlı deputatı Ramiz Bəkirov çıxış edərək Azərbaycan-Gürcüstan əlaqələrindən, Ulu Öndərin Qafqaz siyasətindən danışıb, belə bir filmin və kitabın ərsəyə gəlməsini yüksək qiymətləndiriblər.
Çıxışlardan sonra ssenari və ideya müəllifi, həmçinin prodüseri Şahismayıl Şəmmədoğlu, quruluşçu rejissorları isə Elnur Vəlizadə və Georgi Toradze olan, “Dalğa” televiziyasının və “ERA” film studiyasının birgə ərsəyə gətirdiyi “Dostluğun siması” sənədli filmi nümayiş etdirilib.
Sonda AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qonaqlara hədiyyələr təqdim edib, xatirə şəkli çəkdirilib.

A documentary film “The Face of Friendship” and a book “Heydar Aliyev – Georgia” were presented at ANAS
A documentary film, named “The Face of Friendship” devoted to national leader Heydar Aliyev, and a book “Heydar Aliyev –Georgia” were presented at the Presidium of ANAS. The documentary film is a collaborative work of “Dalga” TV and “Era” film studio of Georgia. Isa Habibbeyli, academician, president of ANAS, Anar, chairman of the Writers’ Union of Azerbaijan, Sadig Gurbanov, parliamentarian, Aflatun Amashov, editor-in-chief of “Xalq qazeti”, Shahismayil Shammadoglu, distinguished journalist, Levan Mamaladze, chairman of the Center for Strategic Studies of Georgia, members of the Presidium of ANAS, advisors of ANAS, directors of scientific institutions and organizations, chairmen of the first territorial organizations of NAP and young scientists participated at the meeting.
The meeting was opened with the speech of Isa Habibbeyli, academician, president of ANAS.
“A series of events are organized in the country and the world to celebrate the 101st anniversary of the birth of national leader Heydar Aliyev. Today’s meeting is also dedicated to the memory of the national leader. Heydar Aliyev made incomparable contributions to ensure security and protect peace in the world. There is a unity and a peace in the Caucasus policy of the prominent figure Heydar Aliyev. National leader Heydar Aliyev is a founder of the modern and independent Azerbaijani state. He saved our republic from a difficult situation in the 90th. The national leader having vast experience in governing the state could improve the credibility of a country among the world states. President Ilham Aliyev is successfully developing the ideas of the national leader and today Azerbaijan is among the strongest countries in the world. State sovereignty has been fully restored under the leadership of the victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the state flag of Azerbaijan is raised in all territory of the country, and 4 villages of Gazakh are returned without war. All these issues are incomparable services of President Ilham Aliyev. Azerbaijan had friendly and reliable partners due to the historical figure Heydar Aliyev and Georgia has a special place among them. The foundation of the relations between Azerbaijan and Georgia was laid by national leader Heydar Aliyev and Ex-President of Georgia Eduard Shevardnadze, both leaders played a crucial role in the establishment and constant protection of the idea of the “Common Caucasus House”. Our economic cooperation with mega projects such as the Baku-Tbilisi-Kars railway and the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline is strengthening. It was at Heydar Aliyev’s insistence to add the word “Tbilisi” to “Baku-Ceyhan”, the name of the pipeline”- said academician Isa Habibbeyli.
Also touching upon the scientific relations of both countries, Isa Habibbeyli highlighted the close cooperation between National Academies of Sciences of the two countries.
“Roin Metreveli, academician, president of Georgia National Academy of Sciences is a friend of the Azerbaijan nation. The Institute of Literature of ANAS named after Nizami Ganjavi and Georgian Institute of Literature named after Shota Rustaveli have close cooperation relations and “Nizami Ganjavi and Shota Rustaveli” monograph is published in Azerbaijani, Georgian, and English languages in Baku, Tbilisi and Cambridge Universities”-said Isa Habibbeyli
Isa Habibbeyli, the academician also underscored the importance of the documentary film “The Face of Friendship” and a book “Heydar Aliyev – Georgia” from the scientific point of view as the prominent Georgian scientists share their high thoughts about the National leader.
Shahismayil Shammadoglu, distinguished journalist also made a speech at the meeting and touched upon the friendship relations of Azerbaijan and Georgia.
Levan Mamaladze, chairman of the Center for Strategic Studies of Georgia spoke about the importance of the film, the historical services of the national leader for the Azerbaijan nation and friendship relations of Heydar Aliyev with Ex-President of Georgia Eduard Shevardnadze.
Anar, chairman of the Writers’ Union of Azerbaijan, Sadig Gurbanov, parliamentarian, Aflatun Amashov, editor-in-chief of “Xalq qazeti”, Professor Rza Mahmudov, head of the department of the Institute of Geography named after academician H. Aliyev and Ramiz Bakirov, Azerbaijani parliamentarian of the Georgian Parliament made speeches at the meeting and highly evaluated the film and the book.
The screenwriter and producer of the documentary film is Shahismayil Shammadoglu, production directors are Elnur Valizade and Georgi Toradze. The documentary film “The Face of Friendship” was presented to the guests at the end of the meeting.
Later on, Isa Habibbeyli, academician, president of ANAS presented the gifts to the guests and a commemorative photo was taken at the end.