AMEA-nın Rəyasət Heyətində Ümummilli Lider Heydər Əliyevə həsr edilmiş, Gürcüstanın “Dalğa” televiziyasının və “ERA” film studiyasının birgə ərsəyə gətirdiyi “Dostluğun siması” sənədli filminin və “Heydər Əliyev – Gürcüstan” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Xalq yazıçısı Anar, Milli Məclsin deputatı Sadiq Qurbanov, “Xalq qəzeti”nin baş redaktoru Əflatun Amaşov, Əməkdar jurnalist Şahismayıl Şəmmədoğlu, Gürcüstan Stateji Araşdırmalar Mərkəzinin sədri Levan Mamaladze, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA-nın müşavirləri, elmi müəssisə və təşkilatların direktorları, YAP ilk ərazi təşkilatlarının sədrləri, gənc alimlər və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə və dünyada Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünə həsr edilmiş silsilə tədbirlərin keçirildiyini, bugünkü təqdimat mərasiminin də Ulu Öndərin əziz xatirəsinə ithaf edildiyini bildirib.
Ulu Öndərin dünyada sülhün qorunmasına və təhlükəsizliyin təmin edilməsinə misilsiz töhfələr verdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli dahi liderin Qafqazda həyata keçirdiyi siyasətin təməlində isə birliyin və əmin-amanlığın dayandığını söyləyib. Qeyd edib ki, Ulu Öndər müasir Azərbaycanın müstəqilliyinin banisidir və ötən əsrin 90-cı illərində respublikamızı məhv olmaqdan xilas etmiş, zəngin dövlət idarəçiliyi təcrübəsi ilə ölkəmizin dünya dövlətləri sırasında özünəlayiq yer tutması üçün önəmli addımlar atmışdır.
Prezident İlham Əliyevin Ümummilli Liderin ideallarını inkişaf etdirərək və daha da zənginləşdirərək ölkəmizi dünyada söz sahibi olan dövlətlərdən birinə çevirdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bugünkü Azərbaycanın uğurlarının təməlində dahi liderin arzularının dayandığını vurğulayıb. Bildirib ki, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin liderliyində hər birimizin arzusuna çevrilmiş Azərbaycanın dövlət suverenliyi tam bərpa olunub, bütün ölkə ərazisində Dövlət Bayrağımız ucaldılıb, Qazaxın 4 kəndi müharibəsiz geri alınıb və bütün bunlar dövlət başçımızın Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısında misilsiz xidmətləridir.
Ümummilli Liderin həm də Azərbaycana dost və etibarlı tərəfdaşlar qazandırdığını deyən AMEA rəhbəri bunların içərisində Gürcüstanın xüsusi yer tutduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, müasir dövrdə bu dostluğun təməllərini Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Gürcüstanın keçmiş prezidenti Eduard Şevardnadze atıb və hər iki lider “Qafqaz evi”nin yaranmasına və daim qorunmasına çalışıb. Həmçinin vurğulayıb ki, Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryol xətti və Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəməri kimi meqalayihələrlə iqtisadi əməkdaşlığımız güclənmiş, məhz Ulu Öndərin təkidi ilə “Bakı-Ceyhan” boru kəmərinin adına “Tbilisi” sözü əlavə edilmişdir.
İki ölkə arasında elmi əlaqələrə də toxunan akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyası ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini, GMEA-nın prezidenti akademik Roin Metrevelinin Azərbaycan xalqının dostu olduğunu bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun əməkdaşlığı nəticəsində Bakıda, Tbilisidə və Kembric Universitetində “Nizami Gəncəvi və Şota Rustaveli” monoqrafiyası Azərbaycan, gürcü və ingilis dillərində nəşr edilib.
Əməkdar jurnalist Şahismayıl Şəmmədoğlunun müəllifi olduğu “Heydər Əliyev – Gürcüstan” kitabını və ssenari müəllifliyi ilə çəkilən “Dostluğun siması” sənədli filmini yüksək qiymətləndirən akademik İsa Həbibbəyli filmdə gürcü ziyalıların Ulu Öndər haqqındakı ali fikirlərinin iki ölkə arasındakı bugünkü münasibətlərin göstəricisi olduğunu bildirərək kitabın və sənədli filmin elmi əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən Əməkdar jurnalist Şahismayıl Şəmmədoğlu Azərbaycan-Gürcüstan dostluq əlaqələrinin tarixinə toxunub, bildirib ki, ötən əsrin 90-cı illərində Ümummilli Liderin məqsədyönlü siyasəti nəticəsində iki ölkə arasındakı münasibətlər keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyub, Qafqazda sülh və sabitlik bərqərar olub. Qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan Prezident İlham Əliyevin liderliyində özünün yüksəliş dövrünü yaşayır və qonşuları, eləcə də Gürcüstanla əlaqələrə xüsusi önəm verir.
Əməkdar jurnalist Şahismayıl Şəmmədoğlu, həmçinin müxtəlif illərdə işıq üzü görmüş və müəllifi olduğu “Heydər Əliyev – Gürcüstan” kitabları, eləcə də ssenarisi əsasında çəkilmiş filmlər haqqında ətraflı məlumat verib.
“Nə qədər ki, bəşəriyyət mövcuddur, Gürcüstanda yaşayan azərbaycanlılar Ulu Öndər haqqında yazıb yaradacaq. Və iki xalq arasındakı dostluq münasibətləri qorunub saxlanacaq”, - deyə Şahismayıl Şəmmədoğlu qeyd edib.
Tədbirdə çıxış edən Gürcüstan Stateji Araşdırmalar Mərkəzinin sədri Levan Mamaladze “Heydər Əliyev və Gürcüstan” filminin əhəmiyyətindən bəhs edib. Natiq Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı qarşısındakı tarixi xidmətlərindən, Ulu Öndərin Gürcüstanın sabiq prezidenti Eduard Şevarnadze ilə dostluq və qardaşlıq münasibətlərindən ətraflı danışıb. Qeyd edib ki, çətin, mürəkkəb dönəmdə Heydər Əliyev yeni dövlət strukturlarını yaradaraq yalnız Azərbaycan üçün deyil, bütövlükdə Qafqaz üçün əhəmiyyətli möhkəm sütun formalaşdırıb.
O, Ulu Öndər Heydər Əliyevlə şəxsi tanışlığından və söhbətlərindən bəhs edib, Ümummilli Liderin Gürcüstana olan səmimi münasibətini yüksək dəyərləndirib. Bildirib ki, birgə layihələr vasitəsilə tək Azərbaycanın deyil, Gürcüstanın da gələcək inkişafına təkan verib. Hazırda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin siyasətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla aparıldığını, ölkənin ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsinin bütün dünya, o cümlədən Gürcüstan üçün unikal nümunə olduğunu vurğulayan Levan Mamaladze bütün bu tarixi hadisələrin ümumilikdə Qafqaz üçün əhəmiyyətindən danışıb, bunun məhz Heydər Əliyevin başladığı yolun Prezident İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilməsi nəticəsində əldə olunduğunu dilə gətirib.
Çıxışının sonunda Levan Mamaladze tarixi faktların əks olunduğu filmin bütün yaradıcılarına dərin minnətdarlığını bildirib.
Mərasimdə, həmçinin Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Xalq yazıçısı Anar, Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov, “Xalq qəzeti”nin baş redaktoru Əflatun Amaşov, AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri professor Rza Mahmudov və Gürcüstan parlamentinin azərbaycanlı deputatı Ramiz Bəkirov çıxış edərək Azərbaycan-Gürcüstan əlaqələrindən, Ulu Öndərin Qafqaz siyasətindən danışıb, belə bir filmin və kitabın ərsəyə gəlməsini yüksək qiymətləndiriblər.
Çıxışlardan sonra ssenari və ideya müəllifi, həmçinin prodüseri Şahismayıl Şəmmədoğlu, quruluşçu rejissorları isə Elnur Vəlizadə və Georgi Toradze olan, “Dalğa” televiziyasının və “ERA” film studiyasının birgə ərsəyə gətirdiyi “Dostluğun siması” sənədli filmi nümayiş etdirilib.
Sonda AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qonaqlara hədiyyələr təqdim edib, xatirə şəkli çəkdirilib.

В НАНА состоялась презентация снятого в Грузии документального фильма «Лицо дружбы» и книги «Гейдар Алиев – Грузия»
В Президиуме НАНА состоялась презентация посвященного общенациональному лидеру Гейдару Алиеву документального фильма «Лицо дружбы» совместного производства грузинского телевидения «Dalga» и телекомпании «ERA» и книги «Гейдар Алиев – Грузия».
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, председатель Союза писателей Азербайджана народный писатель Анар, депутат Милли Меджлиса Садиг Гурбанов, главный редактор «Халг газети» Афлатун Амашев, заслуженный журналист Шахисмаил Шаммедоглу, глава Центра стратегического планирования Леван Мамаладзе (Грузия), члены Президиума НАНА, советники НАНА, директора научных учреждений и организаций, председатели первичных территориальных организаций ПЕА, молодые ученые и соответствующие лица.
Открыв церемонию вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в нашей стране и за ее пределами проходит череда мероприятий, посвященных 101-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева, и сегодняшняя презентация также посвящена светлой памяти Великого лидера.
Сказав, что Общенациональный лидер внес исключительный вклад в защиту мира и обеспечение безопасности в мире, академик Иса Габиббейли добавил, что в основе проводимой гениальным лидером политики на Кавказе стояло стремление к единству и стабильности. Академик подчеркнул, что Гейдар Алиев – основатель современного независимого Азербайджана, в 90-е годы прошлого века Великий лидер спас нашу республику от нависшей угрозы потери независимости и, опираясь на богатый опыт государственного управления, реализовал важные мероприятия, нацеленные на дальнейшее развитие республики.
Руководитель НАНА отметил, что, продолжив и еще больше обогатив идеалы Общенационального лидера, Президент Ильхам Алиев превратил нашу страну в одно из государств, обладающих правом голоса в мире, в основе современных успехов Азербайджана стоят мечты гениального лидера. Академик сообщил, что под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева полностью восстановлен государственный суверенитет Азербайджана, Государственный флаг развевается в каждом уголке страны, 4 села Газаха возвращены без боя, и все эти события – исключительные заслуги главы государства перед Азербайджанским государством и народом.
Благодаря Общенациональному лидеру, продолжил академик Иса Габиббейли, у Азербайджана появились друзья и надежные партнеры, и среди них Грузия занимает особое место, основу дружбы между двумя странами в современный период заложили общенациональный лидер Гейдар Алиев и бывший президент Грузии Эдуард Шеварднадзе, которые стремились к созданию и развитию «Кавказского дома». Академик подчеркнул, что такие мегапроекты, как нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан и железная дорога Баку-Тбилиси-Карс, привели к усилению экономического сотрудничества, и именно по настоянию Великого лидера к названию трубопровода «Баку-Джейхан» было добавлено слово «Тбилиси».
Говоря о научных связях между республиками, руководитель НАНА отметил, что налажено тесное сотрудничество между академиями наук двух стран, президент Национальной академии наук Грузии академик Роин Метревели является большим другом азербайджанского народа. Академик Иса Габиббейли сообщил, что в результате сотрудничества Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА и Института грузинской литературы имени Шота Руставели в Баку, Тбилиси и Кембриджском университете на азербайджанском, грузинском и английском языках была издана монография «Низами Гянджеви и Шота Руставели».
Высоко оценив книгу заслуженного журналиста Шахисмаила Шаммедоглу «Гейдар Алиев – Грузия» и снятый по его сценарию документальный фильм «Лицо дружбы», академик Иса Габиббейли добавил, что мысли представителей грузинской интеллигенции о Гейдаре Алиеве, которые нашли свое отражение в фильме, являются показателем современных взаимоотношений между двумя странами сегодня, и подчеркнул значимость книги и документального фильма с научной точки зрения.
Говоря в своем выступлении об истории дружеских связей между Азербайджаном и Грузией, заслуженный журналист Шахисмаил Шаммедоглу сообщил, что в 90-х гг. прошлого века в результате целенаправленной политики Общенационального лидера отношения между двумя странами перешли на качественно новый уровень, на Кавказе были установлены мир и стабильность. Он отметил что сегодня Азербайджан под руководством Президента Ильхама Алиева переживает свой расцвет и придает особое значение взаимоотношениям с соседями, в том числе и с Грузией.
Заслуженный журналист Шахисмаил Шаммедоглу также подробно рассказал о различных изданиях его книги «Гейдар Алиев – Грузия» и фильмах, снятых по его сценариям.
Шахисмаил Шаммедоглу продолжил: «Пока существует человечество, азербайджанцы, проживающие в Грузии, будут посвящать свои труды Великому лидеру. Дружеские взаимоотношения между двумя народами будут расширяться и в дальнейшем».
Затем на мероприятии выступил глава Центра стратегического планирования Леван Мамаладзе, который подчеркнул значение документального фильма. Оратор подробно рассказал об исторических заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева перед азербайджанским народом, дружеских и братских взаимоотношениях между Великим лидером и бывшим президентом Грузии Эдуардом Шеварднадзе. Он сообщил, что в сложный период Гейдар Алиев создал новую государственную конструкцию, сформировав тем самым крепкий фундамент не только для Азербайджана, но и для всего Кавказа.
Говоря о личном знакомстве и беседах с общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и высоко оценив искреннее отношение Великого лидера к Грузии, Леван Мамаладзе сообщил, что совместные проекты способствовали развитию не только Азербайджана, но и Грузии. Подчеркнув, что сегодня политику общенационального лидера Гейдара Алиева успешно продолжает Президент Ильхам Алиев, а восстановление территориальной целостности страны стало уникальным примером для всего мира, в том числе и для Грузии, он рассказал о значении этого исторического события для всего Кавказа в целом и отметил, что это стало возможным именно благодаря продолжению Президентом Ильхамом Алиевым того пути, который заложил Гейдар Алиев.
В заключение своего выступления Леван Мамаладзе выразил глубокую благодарность всем создателям фильма, в котором отражены исторические факты.
Далее выступили председатель Союза писателей Азербайджана народный писатель Анар, председатель Комитета Милли Меджлиса по природным ресурсам, энергетике и экологии Садиг Гурбанов, главный редактор «Халг газети» Афлатун Амашев, завотделом Института географии имени академика Гасана Алиева Министерства науки и образования профессор Рза Махмудов и бывший депутат парламента Грузии Рамиз Бекиров, которые говорили об азербайджано-грузинских связях и кавказской политике Великого лидера, а также высоко оценили создание фильма и книги.
После выступлений состоялся показ документального фильма «Лицо дружбы». Автором сценария и идеи, а также продюсером фильма является Шахисмаил Шаммедоглу, режиссерами-постановщиками – Эльнур Велизаде и Георгий Торадзе.
В заключение президент НАНА академик Иса Габиббейли преподнес гостям подарки. Затем была сделана фотография на память.