2020-ci ilin 10 noyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan və Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putin tərəfindən Qarabağda hərbi münaqişənin başa çatdığını ehtiva edən birgə bəyanat imzalanmışdır. Faktiki olaraq Ermənistanın kapitulyasiyası mənasını verən bəyanat, heç şübhəsiz ki, istər hərbi, istərsə də siyasi baxımdan Azərbaycan xalqının 30 ildən bəri davam edən haqlı mübarizədəki şanlı qələbəsini rəsmiləşdirmiş oldu. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin qətiyyəti və ordumuzun şücaəti nəticəsində 1994-cü ildən bəri Ermənistanın işğalı altında olan rayonlarımız, həmçinin Qarabağın incisi Şuşa şəhəri düşmən tapdağından azad edilmiş, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinin icrası və ölkəmizin ərazi bütövlüyü təmin olunmuşdur.
Heç şübhəsiz ki, Azərbaycanın qazandığı bu əhəmiyyətli siyasi və hərbi qələbə onun tarixində yeni mərhələnin başlanğıcı deməkdir. Ölkə başçısının göstərdiyi iradə və şəhidlərimizin qanı bahasına biz bu yeni tarixi mərhələyə qalib xalq, müzəffər ölkə kimi qədəm qoyuruq. 30 ildən bəri hər bir azərbaycanlının daşıdığı məğlubiyyət yükü artıq xalqımızın çiyinlərindən götürülmüşdür. Yeni tarixi mərhələdə Azərbaycanı fərqli çağırışlar və məqsədlər, irimiqyaslı quruculuq işləri gözləyir. Ölkəmizin cənab Prezidentin rəhbərliyi altında bu vəzifələrin də öhdəsindən şərəflə gələcəyinə əminlik ifadə edirik. AMEA kollektivi olaraq həmişəki kimi bundan sonra da dövlət başçısının hər bir tapşırığını icra etməyə hazır olduğumuzu bəyan edirik. Qazanılmış bu tarixi qələbədə Elmlər Akademiyasının da payının olması hər birimizi qürurlandırır. Heç kəsin şübhəsi olmasın ki, alimlərimiz Qarabağın bərpası prosesində də eyni əzmlə, iradə ilə iştirak etməyə, öz bilik və bacarıqlarını bu işə yönəltməyə hazırdırlar.
AMEA kollektivi olaraq ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş vətən övladlarının əziz xatirəsi önündə ehtiramla baş əyir, yaralılara Allahdan şəfa diləyir, vətənimiz Azərbaycana isə davamlı sülh, aydın və işıqlı səma diləyirik.

Statement of the Presidium of ANAS
On November 10, 2020, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and President of the Russian Federation Vladimir Putin signed a joint statement on the end of the military conflict in Karabakh. The statement, which literally means the capitulation of Armenia, undoubtedly formalized the glorious victory of the Azerbaijani people in the just struggle that has lasted for 30 years, both militarily and politically. As a result of the determination of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev and the bravery of our army, our regions occupied by Armenia since 1994, as well as the pearl of Karabakh Shusha were liberated, 4 UN Security Council resolutions were implemented. Undoubtedly, this important political and military victory of Azerbaijan marks the beginning of a new stage in its history. At the expense of the will of the President and the blood of our martyrs, we are entering this new historical stage as a victorious people, a victorious country. At a new historical stage, Azerbaijan faces different challenges and goals, large-scale construction work. We express confidence that under the leadership of Mr. President, our country will be able to cope with these tasks with honor. As the staff of ANAS, as always, we declare our readiness to fulfill every task of the head of state. We are all proud of the role of the Academy of Sciences in this historic victory. There is no doubt that our scientists are ready to participate in the process of restoration of Karabakh with the same determination and will, to direct their knowledge and skills to this work.
As the staff of ANAS, we respectfully bow before the memory of the sons of the fatherland who died for the territorial integrity of our country, we pray to God to heal the wounded, and we wish our homeland Azerbaijan lasting peace, clear and bright sky.
Long live the President of Azerbaijan, long live the Azerbaijani soldier, long live the Azerbaijani people!