2020-ci ilin 10 noyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan və Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putin tərəfindən Qarabağda hərbi münaqişənin başa çatdığını ehtiva edən birgə bəyanat imzalanmışdır. Faktiki olaraq Ermənistanın kapitulyasiyası mənasını verən bəyanat, heç şübhəsiz ki, istər hərbi, istərsə də siyasi baxımdan Azərbaycan xalqının 30 ildən bəri davam edən haqlı mübarizədəki şanlı qələbəsini rəsmiləşdirmiş oldu. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin qətiyyəti və ordumuzun şücaəti nəticəsində 1994-cü ildən bəri Ermənistanın işğalı altında olan rayonlarımız, həmçinin Qarabağın incisi Şuşa şəhəri düşmən tapdağından azad edilmiş, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinin icrası və ölkəmizin ərazi bütövlüyü təmin olunmuşdur.
Heç şübhəsiz ki, Azərbaycanın qazandığı bu əhəmiyyətli siyasi və hərbi qələbə onun tarixində yeni mərhələnin başlanğıcı deməkdir. Ölkə başçısının göstərdiyi iradə və şəhidlərimizin qanı bahasına biz bu yeni tarixi mərhələyə qalib xalq, müzəffər ölkə kimi qədəm qoyuruq. 30 ildən bəri hər bir azərbaycanlının daşıdığı məğlubiyyət yükü artıq xalqımızın çiyinlərindən götürülmüşdür. Yeni tarixi mərhələdə Azərbaycanı fərqli çağırışlar və məqsədlər, irimiqyaslı quruculuq işləri gözləyir. Ölkəmizin cənab Prezidentin rəhbərliyi altında bu vəzifələrin də öhdəsindən şərəflə gələcəyinə əminlik ifadə edirik. AMEA kollektivi olaraq həmişəki kimi bundan sonra da dövlət başçısının hər bir tapşırığını icra etməyə hazır olduğumuzu bəyan edirik. Qazanılmış bu tarixi qələbədə Elmlər Akademiyasının da payının olması hər birimizi qürurlandırır. Heç kəsin şübhəsi olmasın ki, alimlərimiz Qarabağın bərpası prosesində də eyni əzmlə, iradə ilə iştirak etməyə, öz bilik və bacarıqlarını bu işə yönəltməyə hazırdırlar.
AMEA kollektivi olaraq ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş vətən övladlarının əziz xatirəsi önündə ehtiramla baş əyir, yaralılara Allahdan şəfa diləyir, vətənimiz Azərbaycana isə davamlı sülh, aydın və işıqlı səma diləyirik.

Заявление Президиума НАНА
10 ноября 2020 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Российской Федерации Владимир Путин подписали совместное заявление о завершении военного конфликта в Карабахе. Заявление, которое фактически означает капитуляцию Армении, официально закрепило славную победу азербайджанского народа в справедливой борьбе, продолжающейся почти 30 лет, как в военном, так и в политическом плане.
В результате решимости Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующиего Вооруженными Силами Ильхама Алиева и мужества нашей армии были освобождены территории, окупированные Арменией с 1994 года года, в том числе жемчужина Карабаха – Шуша, а также были выполнены 4 резолюции Совета Безопасности ООН и обеспечена территориальная целостность нашей страны.
Несомненно, эта важная политическая и военная победа Азербайджана знаменует начало нового этапа в его истории. За счет воли Президента и крови наших шехидов мы вступаем в этот новый исторический этап как победоносный народ, победоносная страна. За счет воли нашего президента и крови наших шехидов мы вступаем в этот новый исторический этап, как победоносный народ, победоносная страна. Бремя поражения, которое каждый азербайджанец несет вот уже 30 лет, уже снято с плеч нашего народа. На новом историческом этапе перед Азербайджаном стоят разные задачи и цели, масштабные строительные работы. Мы уверены, что под руководством господина Президента наша страна с честью справиться с поставленными задачами. Как коллектив НАНА, мы, как всегда, заявляем о своей готовности выполнить все задачи главы государства. Мы все гордимся ролью Академии наук в этой исторической победе.Никто не должен сомневаться в том, что наши ученые готовы участвовать в процессе восстановления Карабаха с такой же решимостью и волей.
Как коллектив НАНА, мы с уважением склоняемся перед памятью сынов отечества, погибших за территориальную целостность нашей страны, молим Бога об исцелении раненых и желаем нашей Родине прочного мира, ясного и светлого неба.
Да здравствует Президент Азербайджана, да здравствует Азербайджанский солдат, да здравствует Азербайджанский народ!