AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, Biotexnologiya şöbəsinin müdiri, biologiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Mehrac Abbasov və şöbənin böyük elmi işçisi, biologiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Səidə Şərifova ABŞ-da keçirilmiş təlim kursunda iştirak edib.
Kurs Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun (EİF) pilot layihəsi çərçivəsində ABŞ-ın Kanzas Dövlət Universiteti (KDU) və Kənd Təsərrüfatı Departamentinin “Genotipləşdirmə və Sekvens” laboratoriyasında təşkil olunub.
2014-cü il yeni nəsil sekvenserinin iş prinsipinin öyrənilməsi məqsədilə keçirilən kursda tədqiqatçılar sekvenserin iş prinsipi, yüksək keyfiyyətli DNT-nin ekstraksiyasından genomun oxunmasınadək bütün mərhələləri, sekvens üsulu ilə bitki genetik ehtiyatlarında biomüxtəlifliyin öyrənilməsi metodikasını, həmçinin nəticələrin bioinformatik və statistik analizi üsullarını mükəmməl öyrənib, Azərbaycan dilində təlimat hazırlayıblar.
Səfər çərçivəsində ABŞ-ın Kənd Təsərrüfatı Departamenti və KDU ilə yeni nəsil sekvenseri üzrə əməkdaşlığın gücləndirilməsi və birgə layihələrin hazırlanması da müzakirə edilib.
Cari ildə EİF-in pilot layihəsi çərçivəsində GEİ-də regionda ilk dəfə genomika laboratoriyası yaradılıb və ən müasir yeni nəsil sekvenserləri alınaraq quraşdırılıb. Səfərin məqsədi institutdakı sekvenserlərin işə salınması üçün tələb edilən metod və qaydaları öyrənmək olub.

Сотрудники Института генетических ресурсов НАНА приняли участие в учебном курсе в США
Заместитель директора по научной работе Института генетических ресурсов НАНА, руководитель Отдела биотехнологии, доктор философии по биологии Мехрадж Аббасов и старший научный сотрудник отдела, доктор философии по биологии Саида Шарифова приняли участие в учебном курсе, проведенном в США.
Курс был организован в рамках пилотной программы Фонда развития науки при Президенте АР в лаборатории «Генотипирования и секвенсоров» Департамента сельского хозяйства и в Канзасском государственном университете (КГУ) США.
В учебном курсе, проводимом с целью исследования принципа работы секвенсора будущего поколения 2014 года, исследователи изучили принцип работы секвенсоров будущего поколения, методику исследования биологического различия в генетических ресурсах растений по методу секвенсора, а также глубоко изучив методы биоинформационного и статистического анализа результатов, подготовили инструкцию на азербайджанском языке.
В рамках визита были обсуждены вопросы подготовки совместных проектов и усиления сотрудничества между Департаментом сельского хозяйства США и КГУ по секвенсору будущего поколения.
В текущем году в рамках пилотного проекта Фонда развития науки, впервые в регионе в Институте генетических ресурсов создана Геномная лаборатория и были установлены самые передовые секвенсоры будущего поколения.