Mayın 6-da AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Hüquq və Kadrlar İdarəsinin növbəti seminarı keçirilib.
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında keçirilmiş tədbirdə akademiyanın institut və təşkilatlarının kadrlar şöbələrinin rəisləri iştirak ediblər.
Seminarı giriş sözü açan Hüquq və Kadrlar İdarəsinin rəisi, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Rasim Ağasiyev AMEA Rəyasət Heyətinin 15 aprel 2015-ci il tarixli qərarının və digər normativ hüquqi aktların icrası barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında əməkdaşların əmək icra intizamı qaydalarına riayət etməsi, iş günü ərzində işçiyə icazənin verilməsi qaydaları və əməkdaşların əvəzçilik üzrə başqa iş yerlərində çalışması məsələləri Azərbaycan Respublikasının Əmək Qanunvericiliyinə uyğun həyata keçirilməlidir.
Tədbirdə, həmçinin əmək müqavilələrinin bağlanmasının əsasları və qaydası, Hüquq və Kadrlar İdarəsi tərəfindən AMEA-nın elmi müəssisələrində aparılan praktiki və metodiki köməklik zamanı aşkar olunmuş nöqsanlar barədə müzakirələr aparıldı.

семинар Управления права и кадров аппарата Президиума НАНА.
В прошедшем в Центральной научной библиотеке мероприятии приняли участие руководители Кадровых отделов институтов и организаций академии.
Открыв семинар вступительным словом, начальник Управления права и кадров, доктор философии по праву Расим Агасиев дал подробную информацию о постановлении Президиума НАНА от 15 апреля 215 года и прочих нормативно-правовых актах. Р.Агасиев сообщил, что соблюдение правил исполнения трудовой дисциплины сотрудниками в научных учреждениях и организациях НАНА, правила предоставления сотрудникам разрешения в течение рабочего дня и вопросы устройства сотрудников на дополнительную работу по совместительству следует проводить в соответствии с Трудовым законодательством Азербайджанской Республики.
В рамках мероприятия были также проведены обсуждения касательно основ и правил заключения трудовых договоров, о недостатках, выявленных при практической и методической помощи, оказанной Управлением права и кадров в научных учреждениях НАНА.