Mayın 6-da AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Hüquq və Kadrlar İdarəsinin növbəti seminarı keçirilib.
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında keçirilmiş tədbirdə akademiyanın institut və təşkilatlarının kadrlar şöbələrinin rəisləri iştirak ediblər.
Seminarı giriş sözü açan Hüquq və Kadrlar İdarəsinin rəisi, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Rasim Ağasiyev AMEA Rəyasət Heyətinin 15 aprel 2015-ci il tarixli qərarının və digər normativ hüquqi aktların icrası barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında əməkdaşların əmək icra intizamı qaydalarına riayət etməsi, iş günü ərzində işçiyə icazənin verilməsi qaydaları və əməkdaşların əvəzçilik üzrə başqa iş yerlərində çalışması məsələləri Azərbaycan Respublikasının Əmək Qanunvericiliyinə uyğun həyata keçirilməlidir.
Tədbirdə, həmçinin əmək müqavilələrinin bağlanmasının əsasları və qaydası, Hüquq və Kadrlar İdarəsi tərəfindən AMEA-nın elmi müəssisələrində aparılan praktiki və metodiki köməklik zamanı aşkar olunmuş nöqsanlar barədə müzakirələr aparıldı.

ANAS Department of Law and Human Resources of Presidium Administration hosted the seminar on May 6.
The seminar opened by head of Department of Law and Human Resources of ANAS Presidium Administration, PhD in law Rasim Aghasiyev reported on decision of the Presidium ANAS dated April 15 2015 and gave detailed information on the performance of other normative legal acts.
He told about observance of discipline rules of the employees of ANAS scientific institutions and organizations, rules allowing permittion to workers and employees during the working day and to work in other places as a pluralist should be scheduled according to the Labor Legislation of the Republic of Azerbaijan.
At the event was discussed the basics and rules of labor contracts, setbacks identified during the practical and methodological assistance in the scientific institutions of ANAS by Department of Law and Human Resources.