AMEA-da keçirilmiş tədbirdə gənc alimlərin birinci Avropa Oyunlarında iştirakı müzakirə edilib
İyulun 8-də AMEA-nın Əsas binasında bu qurumun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının nəticələri və bu mötəbər tədbirin təşkilində AMEA gənclərinin rolundan bəhs edən tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Şuranın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov ilk Avropa Oyunlarının Azərbaycanda yüksək səviyyədə keçirilməsindən danışaraq, bu əlamətdar idman tədbirinin tarixi bir hadisə olduğunu, ölkəmizin, o cümlədən milli dəyərlərimizin təbliğində böyük imkanlar yaratdığını bildirib.
Şuranın sədri bu möhtəşəm idman tədbirinin çox yüksək səviyyədə keçirilməsində Prezident İlham Əliyevin və Azərbaycanın birinci xanımı, ilk Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban xanım Əliyevanın müstəsna rolunu xatırladıb.
"Bakı-2015" birinci Avropa Oyunlarında idmançılarımızın əldə etdikləri yüksək nailiyyətlərdən danışan F.Salmanov xatırladıb ki, qazanılan medalların sayına görə Azərbaycan iştirakçı ölkələr arasında ikinci yeri tutub.
Vurğulanıb ki, oyunların açılış və bağlanış mərasimlərində daha çox Azərbaycanın zəngin milli mənəvi və tarixi koloritlərindən istifadə olunması yüksək vətənpərvərlik duyğularının ifadəsidir.
Sonra Oyunların yüksək səviyyədə keçirilməsində xüsusi xidmət göstərmiş AMEA-nın könüllü gənc alim və mütəxəssisləri bu möhtəşəm idman yarışında qazandıqları təcrübədən danışıb, xoş təəssüratlarını bölüşüblər.
Daha sonra AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun gənc alimi Tural Məmmədov “Birinci Avropa Oyunları və onun Azərbaycanda turizmin inkişafına təsiri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Tədbirdə, həmçinin gencalimler.az saytının və “Gənc tədqiqatçı” elmi-praktik jurnalının təqdimatı olub.

By the organization of ANAS Council of Young Scientists and Specialists, was held the event devoted to the 1st European Games "Baku-2015" on July 8. At the event were discussed results of the games and a role of the youth organization of ANAS.
Chairman of the Council, PhD in physics, Professor Famin Salmanov told about the 1st European Games which held at the high level, as a significant event in the sporting history and about creation of great opportunities, including promotion of national values.
The chairman of Council noted a role of the sports event, carried-out at the high level by the President of the AR Ilham Aliyev and the President of European Games Organizing Committee, first lady Mehriban Aliyeva.
Making speech about high achievements of our country at the 1st European Games "Baku-2015", F.Salmanov noted that according to the number of won medals Azerbaijan ranked the 2nd place among the participating countries.
Was noted that, the opening and closing ceremonies of the games highlighted the Azerbaijan rich spiritual and historical colorings, and it was a high expression of patriotic feelings.
Then ANAS young scientists and specialists, who were volunteers, told about earned experience at this grandiose sport holiday and shared cordial impressions.