Qəbələdə arxeoloqlar tərəfindən yeni maddi-mədəniyyət nümunələri aşkar edilib
Qəbələdə növbəti dəfə  AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu tərəfindən arxeoloji tədqiqatlar aparılır. Qəbələ şəhərinin ərazisində SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının dəstəyi ilə aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı yeni maddi-mədəniyyət nümunələri aşkarlanıb.
Qazıntılar Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Antik dövr arxeologiyası şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü İlyas Babayevin rəhbərliyi ilə Çuxur Qəbələnin Səlbir və Güllütəpə adlanan ərazisində aparılıb. İ.Babayevin bildirdiyinə görə, tədqiqatlar nəticəsində ən çox diqqəti cəlb edən onlarla küpdən ibarət taxıl anbarının  və erkən dəmir dövrünə aid materialların aşkar olunmasıdır. Əldə olunan yeni eksponatlar Qəbələ Arxeoloji Mərkəzində ən müasir texnologiyalarla təchiz edilmiş laboratoriyalarda bərpa olunduqdan sonra nümayiş etdiriləcək.
Qeyd edək ki, arxeoloji qazıntılar zamanı əldə olunan 2 minə yaxın eksponat  Arxeoloji Mərkəzdə yerləşən sərgidə nümayiş etdirilir. Bütün eksponatlar haqqında dövri hesabatlar və tapıntı kitabları nəşr olunub.

Archaeological researches are held in Gabala for the next time by the Institute of Archaeology and Ethnography of ANAS. New artifacts have been found during archaeological excavations in Gabala sponsored by SEBA (Seoul-Baku) Azerbaijan-Korean Cultural Exchange Association.
Excavations are carried out  by head of the Department of Ancient era of the Institute of Archaeology and Ethnography, corresponding member of ANAS Ilyas Babayev in the territory of Chukhur Gabala Selbir and Gullutapa. According to I. Babayev, as a result of dozens of studies, grain storage and related materials to the Iron Age draw the most attention. The new exhibits will be demonstrated at Gabala Archaeological Center after restoration in the laboratories equipped with the latest technology.
Note that, 2 thousand exhibits that were found during archaeological excavations are demonstrated at the exhibition of the Archaeological Centre. Periodic reports and book of findings have been published about all of them.