Gənclər və İdman Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə Şəki Olimpiya İdman Kompleksində gənc alimlərin “İnnovativ ideya düşərgəsi” start götürüb.
Açılış mərasimində AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək, düşərgənin əhəmiyyətindən, gənc alimlərin asudə vaxtlarının səmərəli təşkil edilməsindən danışıb. Natiq Gənclər və İdman Nazirliyi ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının birgə layihəsinin gənc alimlərin inkişafına təkan verəcəyini qeyd edib.
Daha sonra Şəki Gənclər və İdman İdarəsinin rəisi Ariz Əhmədov çıxış edərək “İnnovativ ideya düşərgəsi”nin açılışı münasibətilə gənc elm adamlarını təbrik edib, fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Elmir Babayev də öz çıxışı zamanı bu cür tədbirlərin əhəmiyyətindən danışıb. O, Gənclər və İdman Nazirliyi ilə AMEA-nın Gənc Alim və Müətəxəssislər Şurasının gənclər üçün təşkil etdiyi yay düşərgələrinin mütəmadi hal aldığını, ötən il də respublikanın müxtəlif bölgələrində 3 fərqli istiqamətli düşərgələrin keçirildiyini qeyd edib.
Daha sonra AMEA-nın Gəncə Bölməsinin, Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun, Coğrafiya İnstitutunun, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun və Bakı Dövlət Universitetinin gənc alimləri çıxış edərək belə bir düşərgənin təşkili üçün minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Düşərgə iyul ayının 1-nə qədər davam edəcək. Düşərgə çərçivəsində müxtəlif treninqlərin, diskussiyaların, idman və intellektual yarışların keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzini də ziyarət edib, qurumun iş şəraiti və elmi fəaliyyəti ilə tanış olub.

Президент НАНА, академик Иса Габиббейли принял участие на открытии «Лагеря инновационных идей» в Шеки
При совместной организационной поддержке Министерства молодежи и спорта Азербайджанской Республики и Совета молодых ученых и специалистов Национальной академии наук Азербайджана в Шекинском олимпийском спортивном комплексе стартовал «Лагерь инновационных идей» молодых ученых.
На церемонии открытия принял участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли. В своем выступлении академик рассказал о значении лагеря и необходимости в проведении подобных мероприятий, нацеленных на организацию полезного досуга молодых ученых. Президент НАНА выразил свою уверенность в том, что совместный проект Министерства молодежи и спорта и Национальной академии наук Азербайджана внесет весомую лепту в развитие молодых ученых.
Затем выступил начальник Управления молодежи и спорта города Шеки Ариз Ахмедов, который поздравил молодых ученых с открытием «Лагеря инновационных идей» и пожелал им успехов в дальнейшей деятельности.
В своем выступлении председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА, доктор философии по химии Эльмир Бабаев говорил о значении подобных мероприятий. Он подчеркнул, что летние лагеря, организуемые Министерством молодежи и спорта и Советом молодых ученых и специалистов НАНА, проводятся периодически, и напомнил, что в прошлом году в различных регионах республики были организованы 3 лагеря, которые охватывали разные направления.
Далее выступили молодые ученые Гянджинского отделения НАНА, институтов систем управления, географии, молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования, а также Бакинского государственного университета, которые выразили благодарность организаторам мероприятия.
Летний лагерь продолжит свою работу до 1-го июля. В рамках мероприятия пройдут различные тренинги, дискуссии, спортивные и интеллектуальные соревнования.
Отметим, что академик Иса Габиббейли также посетил Шекинский региональный научный центр НАНА и ознакомился с условиями труда и научной деятельностью организации.