AMEA-da Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünə həsr olunmuş futbol yarışının açılış mərasimi olub
Aprelin 29-da AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə keçirilən Akademiya əməkdaşlarının futbol çempionatının açılışı olub.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101 illiyinə həsr edilən çempionatın açılış mərasimində AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqı Konfederasiyası (AHİK) sədrinin müavini Cavanşir Alxasov, AMEA AHİ-nin sədri siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Sənan Həsənov, Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının Həmkarlar Təşkilatlarının sədrləri və gənc alimlər iştirak ediblər.
Akademiya Şəhərciyində yerləşən stadionda baş tutan açılış mərasimində çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli uzun illərdir Ulu Öndərin doğum günü ərəfəsində keçirilən və ənənəvi hal almış futbol çempionatının AMEA əməkdaşlarının Ümummilli Liderə böyük ehtiramının ifadəsi olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, futbol çempionatı idman yarışı olsa da, həm də yeni nəslin, gənclərimizin müstəqil dövlətçilik və azərbaycançılıq ruhunda formalaşmasına hesablanıb.
Bu gün Azərbaycan dövlətinin Ulu Öndərin ideyalarının həyata keçirilməsində qürurla addımladığını deyən akademik İsa Həbibbəyli çoxəsrlik tarixə malik olan ölkəmizin Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında özünün ən parlaq dövrünü və şanlı səhifələrini yaşadığını söyləyib. Bildirib ki, Ali Baş Komandanın və ordumuzun “Dəmir yumruğ”u ilə 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılmış parlaq Qələbə, bir gündən də az davam edən uğurlu antiterror tədbirləri ilə dövlət suverenliyimizin tam bərpa edilməsi, Xankəndi və digər işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Dövlət Bayrağımızın ucaldılması, Xankəndidə keçilən tarixi parad, Qazaxın dörd kəndinin azad edilməsi, Rusiya sülhməramlılarının xoşməramlı şəkildə ölkəmizdən çıxması müasir tariximizin birbaşa Prezident İlham Əliyevin adı ilə bağlı olan ən mühüm nailiyyətlərdir.
“Bütün bunlar Heydər Əliyev və İlham Əliyev epoxasının qızıl hərflərlə yazılmış tarixi hadisələridir”, - deyən akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, bu tarixi hadisələr bizi idman yarışlarını böyük ruh yüksəkliyi ilə keçirməyə səsləyir.
Futbolun böyük bir mədəniyyət olduğunu deyən və bu sahə ilə maraqlananların dünyagörüşünə müsbət təsir etdiyini vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli çempionatda iştirak edən komandalara uğurlar arzulayaraq turniri açıq elan edib.
Sonra çıxış edən Azərbaycan Həmkarlar İttifaqı Konfederasiyası (AHİK) sədrinin müavini Cavanşir Alxasov iştirakçıları Konfederasiyanın prezidenti Səttar Möhbalıyev adından salamlayıb. AMEA-nın Azərbaycan Həmkarlar İttifaqı Konfederasiyası ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini deyən Cavanşir Alxasov göstərilən münasibətə görə akademik İsa Həbibbəyliyə minnətdarlığını bildirib.
Azərbaycanın Prezident İlham Əliyevin liderliyində Zəfər günlərini yaşadığını vurğulayan AHİK sədrinin müavini bildirib ki, bu tarixi anlara şahid olan hər bir vətəndaşımız xoşbəxtdir və Qalib xalqın nümayəndəsi kimi dövlətimizin başçısı ilə fəxr edirlər.
AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının sədri siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Sənan Həsənov isə çıxışında daim AHİ-nin fəaliyyətinə göstərdiyi dəstəyə və diqqətə görə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyliyə minnətdarlığını ifadə edib. Futbolun, bütövlükdə idmanın hər kəsi mübarizəyə, əzmə, qələbəyə səslədiyini deyən Sənan Həsənov xalqımıza yeni-yeni zəfərlər arzulayıb.

29-го апреля состоялось открытие чемпионата молодых ученых и специалистов Академии наук по футболу, который проводится между научными учреждениями НАНА при организации Свободного профессионального союза (СПС) и Совета молодых ученых и специалистов Академии наук.
На церемонии открытия чемпионата, который посвящен 101-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева, приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, заместитель председателя Конфедерации профсоюзов Азербайджана (КПА) Джаваншир Алхасов, председатель СПС НАНА доктор философии по политическим наукам Санан Гасанов, председатели профсоюзов и молодые ученые научных учреждений Академии наук.
В своем выступлении на церемонии открытия, которая состоялась на стадионе, расположенном в Академгородке, академик Иса Габиббейли сообщил, что чемпионат по футболу, который проводится традиционно накануне дня рождения Великого лидера, является очередным выражением глубокого почтения молодых ученых и специалистов НАНА к памяти Общенационального лидера. Академик добавил, что чемпионат по футболу, хотя и является спортивным состязанием, нацелен на формирование молодого поколения в духе независимой государственности и азербайджанства.
Сказав, что сегодня Азербайджанское государство продолжает свой путь в свете идей Великого лидера, руководитель НАНА отметил, что под руководством Президента Ильхама Алиева наша страна, имеющая многовековую историю, переживает свой расцвет. Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что блестящая Победа, одержанная в 44-дневной Отечественной войне благодаря «Железному кулак»у Верховного главнокомандующего и нашей героической армии, полное обеспечение государственного суверенитета в ходе успешных антитеррористических мероприятий, длившихся менее суток, поднятие Государственного флага в Ханкенди и других освобожденных от оккупации территориях, исторический парад в Ханкенди, освобождение четырех сел Газаха, досрочный вывод российских миротворцев из страны – все эти важнейшие достижения в современной истории непосредственно связаны с именем Президента Ильхама Алиева.
Эти исторические события эпохи Гейдара Алиева и Ильхама Алиева, продолжил руководитель НАНА, которые золотыми буквами вписаны в историю, призывают нас проводить спортивные состязания в превосходном расположении духа.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что футбол – это великая культура, которая оказывает положительное влияние на мировоззрение всех, кто интересуется данной сферой, пожелал успехов всем участникам чемпионата и объявил турнир открытым.
Затем выступил заместитель председателя КПА Джаваншир Алхасов, который поприветствовал все команды от имени президента Конфедерации Саттара Мохбалыева. Сказав, что НАНА поддерживает тесные связи с КПА, Джаваншир Алхасов поблагодарил академика Ису Габиббейли за сотрудничество.
Заместитель председателя КПА подчеркнул, что под руководством Президента Ильхама Алиева Азербайджан переживает дни Победы, каждый гражданин, который является представителем народа-победителя и свидетелем этих исторических событий, счастлив и гордится главой нашего государства.
В своем выступлении председатель СПС НАНА доктор философии по политическим наукам Санан Гасанов поблагодарил президента НАНА академика Ису Габиббейли за поддержку и внимание к деятельности СПС. Сказав, что футбол и спорт в целом призывает каждого к борьбе, решительности, победе, Санан Гасанов пожелал нашему народу новых побед.