“Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildi hazırlanacaq
AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında “Çingiz Aytmatov Ensiklopediyası”nın “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildinin hazırlanması haqqında müzakirələr aparılıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Türk xalqları ədəbiyyatının yeni məzmun və yeni ideyalarla zənginləşməsində böyük xidmətləri olan Çingiz Aytmatov ümumtürk dünyasının parlaq simalarından biridir. Vurğulayıb ki, Çingiz Aytmatovun şəxsiyyətinə, onun zəngin bədii irsinə Azərbaycanda hər zaman böyük maraq olub, Ulu Öndər Heydər Əliyev Çingiz Aytmatovu “Türk dünyasının fəxri” adlandırıb. Prezident İlham Əliyev 2008-ci ildə “Dostluq” ordeninin ilkini Çingiz Aytmatova təqdim edib, Azərbaycan və Qırğızıstan prezidentlərinin iştirakı ilə 24 aprel 2024-cü ildə Bakı şəhərində Çingiz Aytmatovun heykəlinin açılışı olub.
İclasda qırğız xalqının böyük oğlunun Azərbaycan-qırğız ədəbi-mədəni əlaqələrinin inkişafına verdiyi layiqli töhfələri nəzərə alaraq və “Çingiz Aytmatov Ensiklopediyası”nın “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildinin hazırlanmasını təmin etmək məqsədilə Redaksiya Heyətinin yaradılması qərara alınıb.

На заседании Президиума НАНА был рассмотрен вопрос о подготовке тома «Энциклопедии Чингиза Айтматова» под названием «Чингиз Айтматов и Азербайджан».
В своем выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли отметил, что Чингиз Айтматов, которому принадлежат огромные заслуги в обогащении литературы тюркских народов новым содержанием и новыми идеями, является одним из блестящих представителей общетюркского мира. Академик подчеркнул, что личности и богатому литературному наследию Чингиза Айтматова в Азербайджане всегда уделялось особое внимание, общенациональный лидер Гейдар Алиев назвал Чингиза Айтматова «гордостью тюркского мира», в 2008 году Президент Ильхам Алиев вручил Чингизу Айтматову орден «Дружба» (писатель стал первым, кто был удостоен этого высокого ордена), а 24 апреля 2024 года при участии президентов Азербайджана и Кыргызстана в городе Баку состоялась церемония открытия памятника Чингизу Айтматову.
Учитывая вклад великого сына кыргызского народа в развитие азербайджано-кыргызских литературных и культурных связей, на заседании было принято постановление о создании Редакционной коллегии для подготовки тома «Энциклопедии Чингиза Айтматова» под названием «Чингиз Айтматов и Азербайджан».