“Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildi hazırlanacaq
AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında “Çingiz Aytmatov Ensiklopediyası”nın “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildinin hazırlanması haqqında müzakirələr aparılıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Türk xalqları ədəbiyyatının yeni məzmun və yeni ideyalarla zənginləşməsində böyük xidmətləri olan Çingiz Aytmatov ümumtürk dünyasının parlaq simalarından biridir. Vurğulayıb ki, Çingiz Aytmatovun şəxsiyyətinə, onun zəngin bədii irsinə Azərbaycanda hər zaman böyük maraq olub, Ulu Öndər Heydər Əliyev Çingiz Aytmatovu “Türk dünyasının fəxri” adlandırıb. Prezident İlham Əliyev 2008-ci ildə “Dostluq” ordeninin ilkini Çingiz Aytmatova təqdim edib, Azərbaycan və Qırğızıstan prezidentlərinin iştirakı ilə 24 aprel 2024-cü ildə Bakı şəhərində Çingiz Aytmatovun heykəlinin açılışı olub.
İclasda qırğız xalqının böyük oğlunun Azərbaycan-qırğız ədəbi-mədəni əlaqələrinin inkişafına verdiyi layiqli töhfələri nəzərə alaraq və “Çingiz Aytmatov Ensiklopediyası”nın “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildinin hazırlanmasını təmin etmək məqsədilə Redaksiya Heyətinin yaradılması qərara alınıb.

The volume “Chinghiz Aitmatov and Azerbaijan” will be prepared
Discussions were held at the meeting of the Presidium of ANAS regarding the preparation of the volume “Chinghiz Aitmatov and Azerbaijan” of the “Chinghiz Aitmatov Encyclopedia”.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli mentioned that Chinghiz Aitmatov is one of the prominent figures of the Turkic world, having made significant contributions to enriching the literature of Turkic peoples with new content and ideas. He emphasized that there has always been great interest in Chinghiz Aitmatov’s personality and his rich artistic heritage in Azerbaijan. National Leader Heydar Aliyev referred to Chinghiz Aitmatov as the “Honorary of the Turkic World”. President Ilham Aliyev presented the first “Friendship” order to Chinghiz Aitmatov in 2008, and on April 24, 2024, a statue of Chinghiz Aitmatov was unveiled in Baku with the participation of the Presidents of Azerbaijan and Kyrgyzstan.
At the meeting, it was decided to establish an Editorial Board to ensure the preparation of the volume “Chinghiz Aitmatov and Azerbaijan” of  the “Chinghiz Aitmatov Encyclopedia”, taking into account the significant contributions of the great son of the Kyrgyz people to the development of Azerbaijani-Kyrgyz literary and cultural relations.