AMEA-nın gənc alim və mütəxəssislərinin təşkilatçılığı ilə SİNA forumu keçirilib
2-5 dekabr 2024-cü il tarixlərində Şuşa şəhərində İslam Ölkələrinin Gənclərinin iştirakı ilə “Şuşa Gənclər Festivalı” keçirilib.
3 dekabr tarixində İƏT-yə üzv dövlətlərin gənc alim və mütəxəssislərinin iştirakı ilə SİNA forumu təşkil olunub.
Tədbir Azərbaycan Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Forum çərçivəsində İslam mədəniyyəti və sivilizasiya, davamlı inkişaf, texnoloji yeniliklər və yaşıl gələcək naminə, süni intellekt, COP29-un çağırışları, Beşinci Sənaye inqilabı, İslam elm və təhsilinin əhəmiyyətli rolu mövzusunda müzakirələr aparılıb.
Forumda Pakistan, Əlcəzair, Liviya, İran, Tacikistan və s. ölkələrdən gənclər aktiv iştirak edib, müzakirələrə qoşulublar.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) vitse-prezidenti akademik Dilqəm Tağıyev İslam dünyasının zəngin dəyərlərə sahib olduğunu bildirib. O, İslam ölkələrinin alimlərinin dünya elminə böyük töhfələr verdiyini vurğulayıb. Akademikin sözlərinə görə, Azərbaycanda elmi müəssisələrinin sayı kifayət qədər çoxdur. D.Tağıyev hazırda Azərbaycanın 51 universitetində təhsil alan 320 mindən çox tələbənin 96 faizinin gənclər olduğunu deyib.
Gənclər və İdman Nazirliyinin Gənclərlə iş şöbəsinin müdiri Ramil Cabbarov İslam dünyasından olan gənclərin elm və təhsil sahəsində bir araya gələrək, uğurlu işlər görəcəyinə inandığını bildirib. O, bu tədbir sayəsində İslam ölkələri arasında əməkdaşlığın sıx inkişaf edəcəyini diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri kimya üzrə fəlsəfə doktoru Elmir Babayev, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şəfa Əliyeva, Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun şöbə müdiri Səadət Mustafayeva, ETN Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun əməkdaşı ,mexanika üzrə fəlsəfə doktoru Pərviz Müseyibli, AR ETN Botanika İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aydan Hüsüyeva və Qarabağ Universitetinin müəllimi Leyla Babazadə çıxış edərək Forum çərçivəsində səsləndirilən İslam mədəniyyəti və sivilizasiya, davamlı inkişaf, texnoloji yeniliklər və yaşıl gələcək naminə, süni intellekt, COP29-un çağırışları, Beşinci Sənaye inqilabı, İslam elm və təhsilinin əhəmiyyətinə dair fikirlərini səsləndiriblər.
Şuşada İslam dünyasının “Gənclər Paytaxtı”nın bağlanış mərasimi dekabrın 4-də başa çatıb. Dekabrın 5-də isə festival iştirakçılarının gəzintisi təşkil olunub.

SINA forum was held organized by the young scientists and specialists of ANAS
The “Shusha Youth Festival” was held in Shusha city from December 2 to 5, 2024, with the participation of youth from Islamic countries.
On December 3, the SINA forum was organized with the participation of young scientists and specialists from OIC member states.
The event began with the performance of the National Anthem of Azerbaijan.
During the forum, discussions were held on topics such as Islamic culture and civilization, sustainable development, technological innovations, artificial intelligence, the challenges of COP29, the Fifth Industrial Revolution, and the significant role of Islamic science and education.
Youth from countries such as Pakistan, Algeria, Libya, Iran, Tajikistan, and others actively participated in the forum and joined the discussions.
The Vice President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Dilgam Taghiyev said that the Islamic world possesses rich values. Scientists from Islamic countries made significant contributions to global science. According to the academician, Azerbaijan has a sufficient number of scientific institutions. Currently, 96% of more than 320,000 students, studying in 51 universities of Azerbaijan, are youth. Ramil Jabbarov, Head of the Youth Affairs Department of the Ministry of Youth and Sport, expressed his belief that youth from the Islamic world, coming together in the fields of science and education, will accomplish successful work.
The chairman of the Young Scientists and Specialists Council of ANAS, PhD in Chemistry Elmir Babayev, the chairwoman of the Young Scientists and Specialists Council of the Nizami Ganjavi Institute of Literature of ANAS, PhD in Philology Shafa Aliyeva, the Department Head of the Muhammad Fuzuli Institute of Manuscripts, Saadat Mustafayeva, the employee of the Institute of Mathematics and Mechanics of the Ministry of Science and Education, PhD in Mechanics Parviz Museyibli, the chairwoman of the Young Scientists and Specialists Council of the Institute of Botany of the Ministry of Science and Education, PhD in Biology Aydan Husuyeva, and Leyla Babazade, a teacher at Garabagh University delivered speeches at the meeting, sharing their thoughts on topics discussed at the forum. The closing ceremony of the “Youth Capital” of the Islamic World in Shusha concluded on December 4. On December 5, a tour was organized for festival participants.